Skocz do zawartości

Mikrokontroler, zapis i odczyt SD, współpraca z USB


wojtekk77

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Proszę o pomoc i rade.

Wymysliłem sobie do zrobienia taki układzik. Potrzebuje zbierać dane przez łącze szeregowe i zapisywac je na karcie SD. Danych będzie dużo więc dlatego pomyslałem o SD. Następnie chce to przegrywac na pendriv'a w dowolnym momencie.Po prostu przychodze wtykam pendriva i zasysam dane. Oczywiście urządzonko będzie wyposażone w klawiaturę i jakiś tam wyświetlacz ale to nie problem. Głównie chodzi mi o zapis na karcie SD (potem odczyt) i komunikację z pendrivem. Nie miałem jeszcze doswiadczenie z tymi układami.

Czy ktoś mógłby mnie nakierować jaki mikrokontroler wybrać (do tej pory używałem AVR'ów) który poradził by sobie z ty zadaniem, oraz ewentualne układy peryferyjne do zrealizowania takiego projektu.

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o AVRki to musiałbyś poszukać jakąś płytkę ewaluacyjną, która ma wbudowany czytnik kart SD, i sprawdzić jaki tam jest procek.

Dzięki temu będziesz wiedział nie tylko jaki procek obsłuży SD, ale także będziesz miał przykładowe połączenie i demo programu.

Odnośnie USB... a właściwie hosta USB to nie wiem czy na AVRkach da się coś takiego zrealizować.

na tej stronie: http://www.obdev.at/products/vusb/index.html

jest sporo ciekawych przykładów jak może pracować AVR jako slave, bez żadnych dodatkowych peryferiów (2 rezystory i 2 diody wystarczą). I to też tylko ze wsparciem USB 1.1. USB 2.0 nie wydoli!

Obawiam się, że bez co najmniej procesora 32 bitowego się nie obejdzie. Dodatkowo musisz szukać takiego, który ma wbudowanego hosta USB.

Pozdrawiam

P.S.

Czy to jest temat związany z tematyką forum... ??

To tak na marginesie...

Link do komentarza
Share on other sites

Może warto poczytać o USB OTG (on-the-go). Nie używałem nigdy, ale teoretycznie powinno umożliwić pracę jako host. Nawet małe (8-bitowe) procesorki ostatnio obsługują USB OTG.

Jest jeszcze jedna, bardzo prosta możliwość - możesz wykorzystać płytkę z linuxem na pokładzie, np. http://www.propox.com/products/t_232.html

Wtedy masz już wszystko gotowe, obsługę usb, zapis plików itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W zupełności starczy Ci AT91sam7x256, na pewno możesz zapisywać na SD, ma rs232, z tego co wiem ma także hosta USB. Do tego kostka jest śmiesznie tania.

Link do komentarza
Share on other sites

Obsługa USB przez procesor to jedno, ale oprogramowanie tego tu inny problem. Dużym plusem linuxa jest to, że obsługa jest wbudowana. A samemu wszystko napisać to wcale niełatwe zadanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.