Skocz do zawartości

Pomiar prądu za pomocą atmega8


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Witam.

W jaki sposób mogę tanio i w miarę dokładnie zrealizować pomiar prądu na wejściu AD atmegi?

1. Mógłbym zrobić to mierząc napięcie na rezystorze ale wtedy musiałbym chyba do tego jakiś filtr dorobić (pomiar prądu jaki pobiera serwo).

2. Może znacie jakieś przetworniki prąd na napięcie ? Najlepiej taki do 5A - 10A 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co do przeczytałem na temat tego lustra wynika (jeśli dobrze rozumiem zasadę działania) to zasilanie w tym wypadku jest podwójnie obciążone a na to nie mogę sobie pozwolić 🙂.

Chodzi o to, że mam stabilizator max 2A a podłączane będą dwa serwa jednocześnie które mogą pobrać nawet po 1A każde (przy analogach, cyfrowe jeszcze więcej) i to jak są sprawne.

A nie udało mi się znaleźć innego taniego 5V stabilizatora 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Moja wiadomość na temat lustra była do użytkownika Mihau 🙂.

Co do kitu z AVT zależy mi na rozmiarach, a rezystory w moim układzie powinny być co najmniej 2x5W a to już dosyć duże cegiełki 🙂.

Czekam na jakieś inne propozycje, nie zna nikt jakiegoś przetwornika prąd na napięcie? Spotkałem się z takim ale jego zakres był do 200A i nie pamiętam jaki miał symbol :/

Link do komentarza
Share on other sites

Rezystory są 2x5W, bo układ ma mierzyć do 10A. Jeśli nie potrzebujesz 10A (piszesz coś o 1-2A), to możesz dać mniejsze.

Ogólnie wzór jest prosty:

P = R*I^2

Więc jak masz I=10A, R=0,1Ohm, to moc wydzielona to jakieś 10W!

Przy I=2A już tylko 0.4W

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Coś marnie mi szło wyliczanie mocy, ale poprawiłem post 🙂

Jeśli problemem jest miejsce, to możesz użyć rezystorów SMD. Np. w ofercie TME są rezystory 0,1Ohm / 2W.

Taki rezystor pozwoli na pomiar do 4,5A!

A jeśli dasz dwa równolegle, to nawet 9A.

Problemem może być za to pomiar małych prądów - błąd pomiaru może być większy niż zam pomiar. Np. prąd 100mA spowoduje spadek napięcia raptem 10mV - może być ciężko zmierzyć.

Link do komentarza
Share on other sites

myślałem żeby założyć maksymalny prąd 2A a napięcie mierzone na rezystorze przepuścić przez Wzmacniacz nieodwracający o tak dobranej wartości wzmocnienia aby napięcie przy 2A było równe 5V. Czyli wzmocnienie 25razy.

Wtedy zmiana o 100mA to zmiana napięcia o 0.25V

Czy przy takim wzmocnieniu będę musiał zrobić kompensację napięcia niezrównoważenia ? Czy to napięcie będzie bardzo małe ?

Jaki wzmacniacz operacyjny jest najbardziej popularny ?

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby uzyskać 5V na wyjściu wzmacniacza musiałbyś zasilać go z napięcia >5V. Jeśli zasilisz z 5V to max na wyjściu ok. 3,6V. Więc dokładność będzie mniejsza.

W przypadku bardzo małych prądów przeważnie pomiar jest mało dokładny.

Jeśli potrzebujesz większą dokładność i dla dużych i małych prądów najlepiej użyć 2 wzmacniaczy (albo np. jednego LM358) i w jednym dać znacznie większe wzmocnienie. Wtedy w programie najpierw odczytujesz dane z tego wzmacniacza o dużym wzmocnieniu - jeśli jest nasycony, to czytasz z drugiego.

Link do komentarza
Share on other sites

No to założyłem że przy zasileniu 5V max na wyjściu będzie 3V

3V na wyjściu x16 = 2A

3V na wyjściu x63 = 0.5A

Mam teraz pytanie jag w eagle zasilić wzmacniacz operacyjny bo nie ma żadnych wyprowadzeń 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

W układach AVR serii Mega i budach SMD masz wbudowane wzmacniacze operacyjne o wzmocnieniu 20x i chyba 200x przy niskim i stabilnym napięciu odniesienia np 2,5V wzmocnieniu 200x , 10bitach uzyskujesz zakres pomiarowy 12,5mV-1,2uV. Całkiem ładnie ale wg mnie będzie pływać 🙂

Ciekawi mnie również jaki prąd mierzysz stały czy zmienny np PWM?Jak odfiltrujesz sygnał ?

Ps W EAGLU klikasz invoke w panelu narzędziowym i wybierasz brakujące nogi .

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.