Skocz do zawartości

Zasilanie silników DC


Jasperslon

Pomocna odpowiedź

Witam aktualnie jestem w trakcie prac nad robotoem mobilnym którego zasilam z powerbanka o pojemności10000mAh/3.7V I 7000mAh/5V = 1A z tego powerbanka zasilane są takie podzespoły, jak arduino rev 3, raspberry pi oraz 4 silniki dc któr mają pobór prądu silnika bez obciążenia: 190 mA (maks. 250 mA), te silniki są połączone przez L298N - dwukanałowy sterownik silników - moduł 12V/2A i po napisaniu logiki silników  podczas testowanie nie kręcą się równo, a przy skrętach zatrzymuja się i wydają dźwięk, takie objawy to za słabe zasilanie ? Chciałbym się upewnić czy na pewno dobrze myślę, czy jednak możę jest inna przyczyna ? 

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Jasperslon napisał:

podczas testowanie nie kręcą się równo, a przy skrętach zatrzymuja się i wydają dźwięk, takie objawy to za słabe zasilanie ? 

Moga byc roznice w obrotach...przy takich tanich czesto tak jest...co do dzwiekow to tez zalezy jaki pwm ustawisz..ale zmienilbyl koncepcje zasilania bo 1A to malo na calosc gdzie same silniki tyle na luzie maja pobrac wedlug tego co piszesz...zalatw sobie baterie lipo lub ze 3 ogniwa liion i polacz w szereg...bedziesz mial odrazu napiecie dla silnikow i jakas przetwornica zjedziesz sobie na napiecie dla logiki..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Jasperslon napisał:

przy skrętach zatrzymuja się i wydają dźwięk, takie objawy to za słabe zasilanie ? Chciałbym się upewnić czy na pewno dobrze myślę, czy jednak możę jest inna przyczyna ? 

A to też zależy od mechaniki, tj nie rozumiem w jaki sposób robot skręca? Być może podczas skrętów będzie trzeba nieco zwiększyć PWM aby utrzymać stałą moc? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 minut temu, Jasperslon napisał:

Robot ma napęd 4x4 jak w samochodzie i kiedy skręc w lewo to na lewych silnikach zmniejszam wypełnienie Pwm a z prawej zostaje takie same

Czyli rozumiem że niema osi skrętnej. A czy nie lepiej by było nie blokować kół a zmienić kierunek, czyli wyszłoby zakręcanie coś a'la czołg. Mógłbyś pokazać zdjęcie konstrukcji? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta No ale myślisz że pwoerbanki nie nadają się kompletnie do zasilania ? np takie powerban o pojemność nominalna [mAh]20000 Prąd wyjściowy [A]4.5 Napięcie wyjściowe [V]12 albo taki Napięcie wyjściowe [V]5, 9, 12, Pojemność nominalna [mAh]20000 Prąd wyjściowy [A]1.5, 2, 2.4 . Widziałem pare projektów zasilanych powerbankami iu zdawało mi się to wygodną opcją, ogólnie jeszcze w całm układzie mam kondensator elektrolityczny 1000uF 25V , rezystor 1K oraz diode.

Link do komentarza
Share on other sites

No czyli blokuje się, musisz zmienić logikę sterowania coś w stylu jak pisałem wyżej. 

4 minuty temu, Jasperslon napisał:

@farmaceuta No ale myślisz że pwoerbanki nie nadają się kompletnie do zasilania ?

Ja bym to sprawdził w inny sposób: weź załóż na platformę miernik i sprawdź czy i o ile spada napięcie zasilania podczas manewrów, jeśli ten spadek nie będzie znaczący(no tu pojawia się pytanie ile to jest - powiedzmy około 1V) to może oznaczać zbyt małą moc silników no i oczywiście problemy spowodowane blokowaniem kół

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Jasperslon napisał:

nawet na początku trzeba mu lekko pomóc ruszyć .

No to ewidentnie pradu nie styka...powerbank to takie nieszczesliwe rozwiazanie zasilania dla silnikow...a roznice w predkosciach mozna rozwiazac programowo i czesto tak sie zdarza ze jeden silnik na tym samym pwm goni troche inaczej niz drugi...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Ja bym zaczął od wywalenia L298N i włożenia tam czegoś, co nie zabiera połowy napięcia silnikom - zmierz napięcie na silniku przy pełnym wysterowaniu

Dokładnie, właśnie patrzyłem na notkę tego układu. Masz dwa rozwiązania: zastąpić go czymś bardziej przystosowanym do pracy z tak niskimi napięciami - nie wiem może jakiś driver MOS? - drugie rozwiązanie to podnieść napięcie zasilania tego układu L298. Biorąc pod uwagę że silniki są na nap 6V to ten L298 zasiliłbym co najmniej z 8V. 

EDIT: Tj 8V na część "mocową", 5 czy tam 3.3V na część logiki

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.