Skocz do zawartości

Dział / kurs o "wykańczaniu" projektów: obudowy, jak upchać elektronikę, co z kablami, żeby było bezpiecznie i schludnie


dzek69

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Jest taka rzecz, której mi brakuje na tym forum jak i ogólnie w internecie przy tematykach projektów elektronicznych - mianowicie temat jak ładnie wykończyć swój projekt, zakładając, że chcę korzystać tylko z komponentów (bo trochę prościej RACZEJ jest gdy mamy customową płytkę PCB i wlutujemy sobie wszystkie elementy i stanowi to jedną całość).

Przeczytam sobie kurs arduino, kupię górę komponentów, na goldpiny ponakładam kabelki, oprogramuję i wszystko jest fajnie na biurku, ale jak zrobić z tego coś praktycznego?

Obudowę można sobie wydrukować (trzeba mieć drukarkę 3D, wiedzieć jak zaprojektować model no i nadal - jak to sensownie upchać). Można zbudować z drewna, ale to mało praktycze (chyba?). Jak ułożyć komponenty wewnątrz, żeby się nie ruszały i w razie czego nie zwierały? Niektóre komponenty mają te otwory montażowe i do nich są takie słupki, ale jak te słupki montować w ogóle? Jak one się nazywają w ogóle? Co z modułami, które nie mają otworów montażowych? Są na to jakieś szyny, kieszenie? Czy w finalnym produkcie goldpiny warto/należy zastępować kablami wlutowanymi na stałe, dobranymi idealnie pod długość?

Tego typu pytania (na pewno jest ich więcej), w formie wprowadzenia krok po kroku to jest coś czego mi brakuje i podejrzewam, że nie jestem w tym sam. A także miejsca, w którym mógłbym pytać o detale związane z montażem elementów (przeglądając działy na forbocie nic mi nie pasuje w 100% do problemu).

W moim największym do tej pory projekcie miałem sprawę ułatwioną - stary wideodomofon z elektrozamkiem zamieniłem na "dzwonek z bajerami", więc została mi obudowa:

image.thumb.png.047ec843fd689eb83cacbbeb68c4a10e.png

Obudowa była i to w zasadzie pozwoliło na ukończenie projektu, ale całość to jednak straszne druciarstwo. Klej na gorąco trzyma większość komponentów (oprócz raspberry, które mi się zgrało jednym otworem montażowym), a całość połączona jest kabelkami prototypowymi na goldpinach. Sądzę, że wiele można tu poprawić. Wiele by zmieniła drukarka 3D, bo mógłbym zrobić sobie jakieś "kieszenie" na poszczególne komponenty, ich wyprowadzenia, "słupki" montażowe mogły by być we właściwych miejscach.

Teraz chciałbym zrobić sobie ledowe oświetlenie w przedsionku piwnicy z paroma bajerami znowu, triggerowane czujnikiem ruchu, reagujące kolorem na pozostawione zaświecone światło gdzieś niżej w piwnicy, itp. - ale tu już nie mam obudowy. I stwierdziłem, że nie będę znowu uprawiał druciarstwa, kleił komponentów klejem na gorąco do ściany czy w obudowie od jakiejś zabawki - tylko zapytam i może zaproponuję coś nowego na forum (sam bym stworzył jakiś kurs, bo lubię dzielić się wiedzą, tylko no, nie mam tej wiedzy :D).

Podsumowując:

- czy widzicie sens w tworzeniu działu na ten temat?

- czy znacie jakiś kurs, stronę, dział, wpis na blogu, który w jakiś sposób wprowadza do tematu?

- czy ktoś nie podjąłby się napisania może czegoś takiego?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Hasło do szukania: inżynieria mechaniczna (mechanical design). Jak łatwo się z nazwy domyśleć, jest to dziedzina której można poświęcić całą karierę, albo trzy. Ale obawiam się, że forbot nie przyciąga zbyt wielu specjalistów tego typu. Co najwyżej czasem jakiś kurs obsługi programu do projektowania mechanicznego czasem się pojawi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, BananWszyscy napisał:

Solidworksa w licencji hobbysty można dorwać co jakiś czas za free (prosty w obsłudze program i można coś potworzyć).

Chyba lepszy Fusion 360 😄 Solidworks to jednak już raczej zbyt duży kombajn na to pole.

A w kwestii tematu: to nie jest forum mechaniczne... Chociaż przydałoby się trochę treści z mechaniki, co by nie szukać... Taki szybki kurs projektowania modeli dla elektroników byłby całkiem przyjemny dla początkujących.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za odpowiedzi. `mechanical design` w Google daje chyba zbyt ambitne odpowiedzi jak na poupychanie chińskich komponentów w kawałku plastiku 😉 ale spróbuję zgłębić temat przez weekend i może wyłuskać jakąś subdziedzinę, która byłaby bardziej odpowiednia

Thingiverse już przeglądałem wstępnie, pewnie przypatrzę się jeszcze raz, ale bardziej właśnie z perspektywy obudowy całego, opisanego projektu. Ogólnie póki co mam wrażenie, że inspiracji mogę szukać głównie w dobrze opisanych gotowych projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.