Skocz do zawartości

Czujniki do systemu sterowania oświetleniem.


StefanekP

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry

Chciałbym zbudować urządzenie, automatycznie sterujące oświetleniem w pokoju. Układ ma reagować na wejście do pomieszczenia lub wyjście z niego i w zależności od tego, czy w pokoju ktoś jest, włączać lub wyłączać światło za pomocą serwomechanizmu, przestawiającego włącznik. Zastanawiam się, czy budowa takiego projektu jest możliwa i ma sens? Czy istnieją czujniki, które pozwalałyby na wykrycie wejścia lub wyjścia z pomieszczenia? Myślałem o ustawieniu blisko siebie dwóch czujników odległości HC-SR04( jeden bliżej wejścia drugi dalej. Odczyt z czujnika będzie się zmniejszał, gdy ktoś przejdzie przed nim, a jak będą dwa, będzie możliwe określenie, przed którym osoba przeszła najpierw i na podstawie tego- czy wchodzi do pokoju, czy wychodzi). Myślę jednak, że czujnik ten ma za duży kąt widzenia, aby rozwiązanie to było możliwe. 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, StefanekP napisał:

włączać lub wyłączać światło za pomocą serwomechanizmu, przestawiającego włącznik.

Dlaczego takie sterowanie? Czemu nie przekaźnik? 

44 minuty temu, StefanekP napisał:

Myślałem o ustawieniu blisko siebie dwóch czujników odległości HC-SR04( jeden bliżej wejścia drugi dalej.

Do tego celu lepiej nadają się czujniki podczerwieni, te ultradźwiękowe będą wpływały na siebie. 

Cała koncepcja jest jak najbardziej wykonywalna, innymi słowy chcesz zbudować licznik wejść z dwoma barierami podczerwieni

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, _LM_ napisał:

Dlaczego takie sterowanie? Czemu nie przekaźnik? 

Bo dla bezpieczeństwa wolę nie podłączać się do sieci elektrycznej.

14 minut temu, _LM_ napisał:

Do tego celu lepiej nadają się czujniki podczerwieni

Jaki dokładnie by to mógł być czujnik?

Link do komentarza
Share on other sites

51 minut temu, StefanekP napisał:

Bo dla bezpieczeństwa wolę nie podłączać się do sieci elektrycznej

Rozsądnie 🙂

A czujniki są takie:

https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/18691-czujnik-przerwania-wiazki-ir-led-5mm-0-100cm-5903351244435.html

https://botland.com.pl/analogowe-czujniki-odleglosci/1401-czujnik-zblizeniowy-hsdl-9100-021-60mm-5903351242561.html

https://botland.com.pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501-zielony-5903351241359.html

Zależnie od możliwości montażu możesz zastosować odbiciowy lub barierę, jako uzupełnienie czujnik ruchu 

 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

27 minut temu, _LM_ napisał:

Z tą możliwością montażu to u mnie jest słabo. Czujnik przerwania wiązki raczej nie znajdzie tu zastosowania, bo drzwi w moim pokoju otwierają się do wewnątrz, więc zasłaniają ścianę.

Z tym czujnikiem zbliżeniowym też może być problem, bo raczej nie chodzę 5 cm od ściany.🙂

Nie istnieje jakiś czujnik, odległości, który ma mały kąt widzenia i jakiś większy zasięg?

Link do komentarza
Share on other sites

Czujniki odbiciowe (zarówno na podczerwień, jak i ultradzwięki) dobrze działaja, gdy wiązka odbić się ma od gładkiej powierzchni. Obawiam sie, że człowiek w wełnianym swetrze pozostanie niewykrywalny.

A czemu nie czujnik PIR?

np.: taki ?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, jand napisał:

A czemu nie czujnik PIR?

Bo ma za szeroki kąt widzenia i przez to nie da się za pomocą niego określić, w którą stronę idzie użytkownik.

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Czujnik ToF poradzi sobie nawet ze swetrem, np. taki

taki by się nadał? Jest trochę tańszy.🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ethanak napisał:

No nie wiem - po pierwsze zakres pomiarowy do 2 m (w praktyce jakieś półtora), po drugie chińska podróbka.

Czyli nie będzie działać wogóle? Jak na to zastosowanie, to chyba wystarczy żeby wykrywał zmianę odczytu z ok. 1m( szerokość wejścia do pokoju) do ok. 0,5 m. (odległość między człowiekiem a ścianą).

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, StefanekP napisał:

Czyli nie będzie działać wogóle?

Nic takiego nie napisałem - po prostu jakoś mnie te chińskie odróbki nie przekonują, a nie słyszałem aby ST pozwalał komuś na używanie jego - o ile dobrze wiem - zastrzeżonej technologii. Zresztą spróbuj.

Chińska płytka ma 6 pinów, w tym dwa nie są opisane. Zdaje się że chcesz podłączyć dwa takie czujniki - musisz mieć dostęp do pinu XSHUT bo procedura zmiany adresu czujnika jest ciut porąbana. Pozostaje mieć nadzieję, że któryś z nich to właśnie XSHUT 😉

Zanim zaczniesz coś kupować opisz jak chcesz to ustrojstwo zrobić. Czujnik ma kąt widzenia ok. 27° (czyli wcale nie tak mało).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ kilka dni temu dostalem z Chin taką właśnie podróbkę, postanowiłem przyśpieszyć nieco jej przetestowanie i wyszło mi, że:

1. przedmioty (przykrywka od pudełka po butach) są wykrywane do odległości ok. 1,2 m, potem zaczynają się błędy.

2. kol. ethanak miał rację - czujnik wykrywa również puchate przedmioty - testowałem na poduszce (jaśku)

obleczonej w grubą, wełnianą poszewkę, która też była wykrywana z ponad metrowej odległości.

3. nie jest wykrywany biały sufit, odległy o ok. 1,7m od powierzchni biurka.

4. nie sprawdzalem dokładności pomiaru (na oko wynik jest zbliżony do rzeczywistej odległości), ale w tym zastosowaniu nie ma to większego znaczenia.

4 godziny temu, StefanekP napisał:

Bo ma za szeroki kąt widzenia i przez to nie da się za pomocą niego określić, w którą stronę idzie użytkownik.

Można założyć na czujnik jakieś tuleje ograniczające pole widzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, jand napisał:

do odległości ok. 1,2 m, potem zaczynają się błędy.

 

3 minuty temu, jand napisał:

nie jest wykrywany biały sufit, odległy o ok. 1,7m od powierzchni biurka.

Rozumiem, że owe próby robiłeś ustawiając czujnik na "daleki pomiar"?

 

Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, ethanak napisał:

Rozumiem, że owe próby robiłeś ustawiając czujnik na "daleki pomiar"?

Tak na początek wziąłem gotowy przykład z biblioteki Pololu, a co tam jest ustawione, to nie sprawdzałem. Na razie chciałem się przekonać, czy czujnik w ogóle działa, no i przy okazji pomóc koledze.

 

Link do komentarza
Share on other sites

O ile to ta sama biblioteka - masz tam przykład "Single" - musisz odkomentować linię

#define LONG_RANGE

wtedy powinien pokazać się ten sufit.

Najlepiej byłoby użyć VL53L5CX (potrafi zrobić mapę odległości 8x8) - tyle że na razie dość ciężko dostać ten czujnik, no i nie wiem jak z biblioteką.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.