Skocz do zawartości

Podłączenie czujek Satela do ESP


pyta

Pomocna odpowiedź

Mam już zainstalowane w lokalu czujki Satela. Chciałbym skorzystać z tego, że już wiszą, bez instalacji alarmowej. Nie chcę przerabiać czujek, a zebrać sygnały z nich na jednej płytce ESP lub podobnej.


1. MW/PIR - satel Grey, (https://www.satel.pl/produkty/sswin/czujki-przewodowe/czujki-ruchu-dualne/grey-plus/).
Mają one wyjścia NC/NO lub 2eol - nie wiem czy to użyteczne w moim przypadku.

Szukam sposobu podłączenia ich wyłącznie (bez instalacji alarmowej) do esp32 /esp8266. Centrali alarmowej w ogóle nie ma, czujki mają służyć wyłącznie w celu wsparcia homeassistanta, nie ma w nich funkcji alarmowej.

2. Do tego mam również czujkę dymową Satel TSD1 https://www.satel.pl/produkty/sswin/czujki-przewodowe/czujki-pozostale/tsd-1/ z której chciałbym już może jakieś powiadamianie zrobić.

No ale nie wiem jak to połączyć 😞

Płytka na której to zrealizuje to najchętniej jakiś ESP, ale jeśli warto użyć czegoś innego to chętnie zaryzykuję. ESP jest mi najbliższe z uwagi na dobre wsparcie w HA.

Oczywiście, to, że do analogowych portów to jest dla mnie względnie jasne ;), ale dalej nie mam pomysłu. No bo jakoś tych kabelków za dużo... <facepalm>
Zakładając że z każdej czujki chce mieć osobne powiadomienia - potrzebuję 3 pary pinów GPIO?
Np. podłączam do GPIO11 jeden pin a do GPIO12 np drugi pin od każdej czujki ? Np do GPIO11 port COM i Zx do GPIO12 w przypadku tej pożarowej ?

Czy jakoś połączyć masy ? Jakoś kompletnie nie mam pomysłu do tego, a jednak wolałbym mieć to pewne skoro ma być podłączone 24/7 i dawać jakieś tam poczucie bezpieczeństwa pożarowego.

Czujki zasilane są za pomocą jednego zasilacza podłaczonego do splittera na PCB gdzie każdy obwód ma swój bezpiecznik.


Wybaczcie nietechniczny język, ale zapewniam, że lutownicą krzywdy sobie nie zrobię, a i homeassistantem bawię się już od paru lat ;).

Pozdrawiam,

P.

Edytowano przez pyta
Link do komentarza
Share on other sites

wybaczcie, ale bump

 

Płytka na której to zrealizuje to najchętniej jakiś ESP, ale jeśli warto użyć czegoś innego to chętnie zaryzykuję. ESP jest mi najbliższe z uwagi na dobre wsparcie w HA.

Oczywiście, to, żeby przypiąc to do analogowych portów to jest dla mnie względnie jasne ;), ale dalej nie mam pomysłu. No bo jakoś tych kabelków za dużo... <facepalm>
Zakładając że z każdej czujki chce mieć osobne powiadomienia - potrzebuję 3 pary pinów GPIO?
Np. podłączam do GPIO11 jeden pin a do GPIO12 np drugi pin od każdej czujki ? Np do GPIO11 port COM i Zx do GPIO12 w przypadku tej pożarowej ?

Czy jakoś połączyć masy ? Jakoś kompletnie nie mam pomysłu do tego, a jednak wolałbym mieć to pewne skoro ma być podłączone 24/7 i dawać jakieś tam poczucie bezpieczeństwa pożarowego.

Link do komentarza
Share on other sites

@pyta czy ja dobrze rozumiem, jeśli nie to mnie popraw.

Jest dla Ciebie bardzo ważne zabezpieczenie Twojego mienia przed złodziejami i przede wszystkim pożarem. Dlatego też zdecydoeałeś się zaoszczędzić i zrobić to zabezpieczenie samemu, chociaż masz o tym tak średnie pojęcie, dobrze kombinuję?

Czy też dobrze ubezpieczyłeś swoje dobra, a zabezpieczenia robisz z nudów bo interesujesz się elektroniką.

Napisz proszę czy któraś z tych wersji jest bliska prawdy, od tego zależy jaką odpowiedź dostaniesz.

 

 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYERzdecydowanie wybieram opcję 2.

 

Czujka pożarowa to już jest bardzo na wyrost, ale kiedyś mieszkanie to miało mieć trochę inne przeznaczenie. Teraz chce ją wykorzystać skoro już jest. 

 

Nie chce systemu alarmowego DIY, myślę, że lepiej mieć dobre stosunki z sąsiadami. Szczęśliwie opisywany lokal jest w bloku. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tylko miej na uwadze to że jeżeli sam ingerujesz w oryginalny system, lub budujesz samoróbkę to:

A. tracisz gwarancję producenta w pewnych przypadkach.

B. w razie W ubezpieczyciel może się na ciebie wypiąć, bo stwierdzi, że system nie był w pełni oryginalny, i nie spełnia wymogów. W najgorszym przypadku może nawet zarzucić, że by nawet przyczyną strat, bo nie zadziałał, lub sam był ich źródłem (pożar).

Reasumując można samemu się bawić, ale trzeba być świadomym pośrednich skutków, w razie W. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuję za Wasze uwagi, jestem świadomy ryzyka i mój post tutaj jest właśnie próbą jego ograniczenia - chcę dowiedzieć się, jak zrobić to zgodnie ze sztuką, tzn bezpiecznie elektrycznie i - mam nadzieję - ograniczyć ryzyko pożaru do najmniejszego możliwego poziomu.

 

@BlackJack

A. to dla mnie nie problem, te czujki wiszą już kilka lat po okresie gwarancji. Zaznaczam, że NIE ma żadnego systemu alarmowego/powiadamiania opartego o te elementy które mają służyć wyłącznie idei 'smarthome'.

 

B. Zdecydowanie się zgadzam. Zaznaczam jednak, że nie ma tu systemu alarmowego a chcę rozbudować system automatyki domowej, obecnie oparty o homeassitant. Do samych czujek mogę zbudować inne rozwiązanie, - jestem otwarty i liczę, że uzyskam tu dobre sugestie co można zrobić lepiej.

Homeassistant obecnie służy wyłącznie wsparciu mojego lenistwa - sterowanie ogrzewaniem/ac, gaszenie świateł. Informacja wysłana w świat o tym, że pojawił się dym lub nagły przyrost temperatury byłaby bardzo przydatna.

W zasięgu tego lokalu jest kilka osób z kluczami, które w razie W. mogą podjąć interwencję. Oczywiście przy założeniu idealnym, tzn w takim, kiedy wystąpienie dymu nie zakłóci zasilania i/lub usług ISP. 😉 (których jest 3 różnych obecnie - tak btw 😉

 

Oczywiście jestem świadomy tego, że moje zabawki nie zastąpią systemu alarmowego/powiadamiania z prawdziwego zdarzenia, ale też nie jest to co chcę osiągnąć.

 

Wczoraj pisałem z telefonu i nie do końca ogarnąłem cytatu z @SOYER ale Jego sentencja:

 

Cytat

Czy też dobrze ubezpieczyłeś swoje dobra, a zabezpieczenia robisz z nudów bo interesujesz się elektroniką.

Jest najlepszym podsumowaniem mojej sytuacji.

Edytowano przez pyta
Link do komentarza
Share on other sites

To jak to tylko zabawa...

Czujka NC/NO jest widziana przez µC jako zwykły wyłącznik (przycisk, kontaktron czy co tam masz w programie do ustawiania), czyli jeden pin na czujkę.

Niestety, elektrycznie wcale nie musi pasować, a nie podejmuję się wróżenia z kart nie mając do dyspozycji ani tej konkretnej czujki, ani schematu.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zapomniałem o najważniejszym...

Czujki ruchowe były już kiedyś podłączone przez inną osobę do Sterownik RST4R3-230

 

317868fa4913be102143bb348a83.thumb.jpg.7547046756a8ecc074994b9e251bd265.jpg

 

Ma on 4 porty  I/O ale było to częścią większej konfiguracji.

Przez to że inne porty I/O były zajęte, czujki ruchowe połączone ze sobą działały dobrze, ale nie pozwalały ustalać stanu konkretnych (aż dwóch) pomieszczeń.

BTW czujka pożarowa wisiała kilka lat i ani razu nie była uruchomiona - nie została podłączona.

 

No i przeniesienie 3 portowego portu I/O w urządzeniu które działa od kilku lat, na ordynarną płytkę z ESP mnie przerosło. 😞

 

 

@ethanak

Dziękuję za odpowiedź.

5 minut temu, ethanak napisał:

To jak to tylko zabawa...

 

sorry, zabawa i edukacja. 😉

Wydaje mi się, że to właściwe forum.

 

 

 

5 minut temu, ethanak napisał:

Czujka NC/NO jest widziana przez µC jako zwykły wyłącznik (przycisk, kontaktron czy co tam masz w programie do ustawiania), czyli jeden pin na czujkę.

 

Dokładnie to jest mój problem, nie wiem jak tego użyć poprawnie - bo to co mnie przerasta - z czujki wychodzą 2 kable "sygnałowe"...

 

Edytowano przez pyta
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, pyta napisał:

z czujki wychodzą 2 kable "sygnałowe"...

konkretnie to mogą trzy: antymapping, tamper i alarmowy(ale liczba przewodów to 6, bo na każdy sygnał jedna para). Wszystkie to pary podpięte pod przekaźniki NC. Teoretycznie tobie wystarczy alarmowy. Czyli jedna para przewodów podpięta do zacisków alarmowych czujki(2 zaciski w czujce opisane jako NC), a z drugiej strony jeden z nich podpięty do zasilania 3.3V, a drugi do pinu esp.

Przekaźnik w czujce jest normalnie zwarty, więc puszcza 3.3V na pin esp(stan wysoki), kiedy jest alarm, czujka otwiera przekaźnik i esp nie ma na pinie 3.3V( stan niski).

 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

A czemu nie masa i pin? Jakoś to bardziej naturalne...

Poza tym pamiętaj o pullup/pulldown.

Oczywiście, może być masa, wtedy pin esp ustawiasz jako input_pullup i... działa.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, SOYER napisał:

konkretnie to mogą trzy: antymapping, tamper i alarmowy.

Źle się wyraziłem - używane były dotychczas tylko te ruchowe, alarmowe. Detekcja sabotażu i zasłonięcia nie była potrzebna, bo nie był to system alarmowy. Ale w razie czego jestem w stanie je dopiąć, do każdej z czujek pociągnięta jest skrętka więc są zapasowe pary.

13 minut temu, SOYER napisał:

Teoretycznie tobie wystarczy alarmowy.

yep 🙂

13 minut temu, SOYER napisał:

z drugiej strony jeden z nich podpięty do zasilania 3.3V, a drugi do pinu esp.

To jest właśnie to, co chciałem wiedzieć :))

4 minuty temu, ethanak napisał:

A czemu nie masa i pin? Jakoś to bardziej naturalne...

 

Albo to 🙂

Bo zakładałem, pisząc pierwszego posta, że w tych wyjściach czujki jeden z pinów użyty do wyjścia alarmowego to właśnie ten opisany jako COM - masa (str.6 instrukcji > https://www.satel.pl/api/download/manuals/9885 )

 

8 minut temu, SOYER napisał:

Oczywiście, może być masa, wtedy pin esp ustawiasz jako input_pullup i... działa.

 

Zatem chyba mamy już rozwiązanie? To wydaje się zbyt piękne... 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.