Skocz do zawartości

Pierwsze PCB - problem z rozstawem wyprowadzen


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Witam. Otóż chcialbym sie pochwalic ze dzis udalo mi sie wytrawic 1x małą plytke PCB termotransferem. Na tej plytce przewidzialem 1 mosfet i kilka goldpinow. Pierwszy problem jaki dostrzegłem to scalowanie. Poniewaz nie posiadam drukarki w domu, musialem cos wykombinować jak to druknac w robocie. Polecono mi wirtualna drukarke, ktora eksportuje do pdf "PDFCreator". Podczas drukowania w pracy, okazało się że troche za mały ten wydruk, nawet na oko. Musialem zrobić scalowanie 128%, by to co mi się wydrukowało pokrywało się z PDF na ekranie monitora. W sumie rozstaw pod mosfet się praktycznie zgadzał. Ale w ramach treningu ćwiczyłem sobie prowadzenie scieżek i zrobilem schemat z uC, LCD i PCF8583. Wydrukowalem to i w domu zobaczylem, że to kompletnie nie zgadza się z wyprowadzeniami mojego LCD. Podstawka pod mikrokontroler również. Zaczalem kombinować w domu, nawet dokladajac elementy do ekranu i np: przy LCD rozstaw pinów mi się rozjezdzał o 2 za dużo, a pod podstawke był za mały rozstaw. Nie wiem kompletnie, czy ja coś źle robię, czy to po prostu jakas niedoskonałość elementów bibliotecznych Eagle. Rozumiem,że czasem mozna podgiąć troszkę nóżkę elementu, ale tu ewidentnie mi to ucieka. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym ?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja sie spotkalem z takim czyms, ale to przy innych wydrukach...za cholere nie moglem dojsc do ladu z rozmiarami...😕 Natomiast w EasyEda exportuje do pdf i podczas wydruku zmieniam rozmiar na rzeczywisty (bo tez nie wiedziec czemu samo zmienia rozmiar) i idzie jak po masle...

Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze siedze teraz nad tym, biore wszedzie scale factor 1. w pdf na 100% wyswietlam no i tranzystory sie zgadzaja, atmega powiedzmy tez, chodz juz podstawka ucieka sporo, cos mam z elementem do LCD bo na nim spory rozjazd ma. Niby w opisie elementu raster 2mm, ja mierzylem swoje goldpiny i tez maja 2mm a rozjazd o 2. Chyba musze inną biblioteke do lcd znalezc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

18 minut temu, Krawi92 napisał:

Czy jak przykladam element do monitora, otwieram w nominalnej skali pdf to powinny mi sie zgadzac wyprowadzenia ? 

Raczej nie...pcb bedzie przeskalowane prawidlowo wedlug kartki, a raczej nie wyswietla Ci kartki w skali 1:1 na monitorze😉

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie większość elementów elektronicznych ma rozstaw wyprowadzeń w rastrze 2,54 mm i wielokrotności tej wartości zarówno w górę jak i w dół. Wartość ta wynika z calowych jednostek miary używanych w elektronice, choć według miar SI prawidłową jednostką miary jest metr i jego pochodne czyli milimetr.

W programie Eagle począwszy chyba od wersji 6 jest wbudowane narzędzie wymiarowania. Można łatwo nim sprawdzić odległość pół lutowniczych elementów na płytce. Również rozstaw pół lutowniczych elementów w programie Eagle łatwo można sprawdzić na podstawie wyświetlanej siatki, np. 2,54 mm i czy wyprowadzenie elementów się z nią pokrywają. Obraz wyświetlany na monitorze nie odzwierciedla realnej skali wydruku, szczególnie gdy sprawdzamy skalę wydruku przykładając element np. atmegę do obrazu wyświetlanego na monitorze.

W przypadku elementów z małą ilością wyprowadzeń, np. tranzystorów nie zachowanie skali wydruku 1:1 nie stanowi dużego problemu. Jednak w przypadku elementów takich jak układy scalone, ich wyprowadzenia nie będą pasowały do wydruku i późniejszej płytki drukowanej. Problem ten nasila się dodatkowo ponieważ układy scalone mają dużą ilość wyprowadzeń umieszczonych w rzędzie i każde z tych wyprowadzeń w jakimś stopniu nie będzie pasowało do otworków w płytce. Im więcej wyprowadzeń układu scalonego, np. 20 w jednym rzędzie tym bardziej ostatnie wyprowadzenia nie będą pokrywały się z otworkami w płytce. W praktyce układu scalonego nie da się umieścić w tak wykonanej płytce. Widać do na zdjęciu poniżej. Czerwona strzałka wskazuje ostatnie siódme pole lutownicze, gdzie powinno znaleźć się wprowadzenie układu scalonego.

757350349_zdjcie.thumb.jpg.9a5bbe04debe279de53a589ec0f4c669.jpg

Przy wydruku z programu Eagle trzeba ustawić skalę wydruku na 1. To nie wszystko bo drukarki mają swoje ustawienia i np. funkcję "dopasuj do strony", której użycie spowoduje zmianę skali wydruku. W przypadku tekstu czy zwykłej grafiki najczęściej nie ma to większego znaczenia, ale przy wydruku rysunku płytek drukowanych już tak. Widzimy więc, że czynników mających wpływ na skalę wydruku jest kilka.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.