Skocz do zawartości

Problem z termotransferem dwustronnym


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Hejka, chciałem się pochwalić ze uwaliłem dziś 3 płytki i dziś już mi się nie chce dalej kombinować. Mam poprawiony schemat i pcb z tematu zegarek na lcd. Chciałem wytrawić to na laminacie dwustronnym. Oczywiście okazało się to nie takie proste gdyż precyzyjnie muszę dociąć warstwę top i bottom, aby ścieżki idealnie pasowały, laminat też muszę idealnie obrobić. Ale jakoś to ogarnąłem, tylko nie wiem czy dobrze to prasuje. Układam na blacie warstwę top i bottom i grzeje płytkę najpierw z jednej strony, potem z drugiej i tak na zmianę. Szczerze nawet nie liczyłem czasu, ale prasowalem na oko każda stronę 3x 2min. W wodzie trzymam ok 15min,woda ciepła z płynem. No i niestety cześć tonera zostaje na kartce, dziwi mnie ze z warstwa top też problem, gdzie mam 5 ścieżek na krzyz. Próbowałem dłużej prasować, że kartka lekko zzolkla, ale niestety słabo. W obszarze dużych pół masy toner częściowo zostaje na pcb, widać że lekko prześwituje. Oczywiście płytkę przed matowie papierem, myje i odtłuszczam benzyna. Jutro chce spróbować na laminacie jednostronnym to zrobić, a warstwę top sobie polutuje na kilka zworek, z tym że wolałbym bez kabelków. Nie bardzo mam pomysł co złe robię. Zauważyłem że jak za długo leży w wodzie to papier się rozwarstwia, oderwałem jakby jedna cześć, a druga część musiałem usuwać palcem pod wodą, że aż się rolowala ta warstwa. Hmm jakieś porady odnośnie dwuwarstwowego laminatu? 

Link do komentarza
Share on other sites

Oj benzyna to nie najlepszy pomysł, ja swoje pcb myję pod wodą, potem delikatnie papierem wodnym o gradacji 1000 lub CIFem a odtłuszczam Acetonem. Jeśli chodzi o prasowanie no to niestety trzeba nabrać trochę wprawy ja proponuję zacząć od płytki jednostronnej, prasuję zawsze od str miedzi przez ręcznik papierowy lub cienką szmatkę. Grzanie coś pomiędzy pierwszą a drugą kropką nie dłużej niż minutę. Używam żółtego papieru z gotronika on nie zostawia białych śladów

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze teraz doczytałem że przecież jak się uszkodzi jakas ścieżka to mozna zamalować to markerem. W sumie zapomnialem o tym a przyda się. Ja prasuje bezpośrednio papier kredowy, spróbuję przez coś. Jutro pokombinuje z jednostronnym, a za jakiś czas przymierze się do dwustronnego. Wg kolega taki dziś mi sprzedał patent na prasowanie. Powiedział że mógłbym sobie kupić laminarke i ja lekko przerobić, żeby pcb przez nią przeszło. Ktoś coś słyszał o takim sposobie? 

I co do szlifowania, ja matowie papierem 600 na sucho, potem nawet próbowałem ja bardziej przejechać 120. Pomyślałem że gdy ryski będą trochę głębsze to toner lepiej sie przyczepi do miedzi 

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Krawi92 napisał:

Powiedział że mógłbym sobie kupić laminarke i ja lekko przerobić, żeby pcb przez nią przeszło. Ktoś coś słyszał o takim sposobie? 

To głównie ma zastosowanie przy metodzie fotochemicznej, ale do termotransferu też może się nadać...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

16 godzin temu, Krawi92 napisał:

Wg kolega taki dziś mi sprzedał patent na prasowanie. Powiedział że mógłbym sobie kupić laminarke i ja lekko przerobić, żeby pcb przez nią przeszło. Ktoś coś słyszał o takim sposobie?

Ale to nie brzmi jak sposób na rozwiązanie Twojego problemu. Najpierw musisz dopracować przygotowanie płytki i znaleźć dobry papier. Bo mimo, że prasowałeś długo, toner się nie przeniósł na miedź. Więc albo problem z papierem i/lub odtłuszczeniem laminatu. Sugeruje podobnie jak kolega @_LM_ napisał papier ścierny 1000, a potem aceton. Normalnie przy za długim prasowaniu ścieżka może wyjść za grubo, ale nie powinna zostać na papierze. Więc może ten Twój papier kredowy coś się nie sprawdza... 

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kombinuje od rana. 2 płytki uwaliłem, chyba coś jest na rzeczy z tym papierem. Pierwsza płytkę to robilen pitke 2x2 to ona wyszła ładnie za 1x a tu płytka 6x10 i już kłopoty mam 

Dopytam jeszcze, po prasowaniu od razu gorąca płytkę do wody czy dać jej ostygnąć trochę? 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, pmochocki napisał:

@_LM_Normalnie przy za długim prasowaniu ścieżka może wyjść za grubo, ale nie powinna zostać na papierze.

Potwierdzam...ja tez dosyc dlugo prasuje i sciezki sa pogrubione, ale nie zdarzylo mi sie na kilka prob zeby cos zostalo na papierze..(cos zostawalo ale to raczej za slabo przygrzane bylo) a myje zwyklym plynem do naczyn i tyle..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Krawi92 napisał:

Dopytam jeszcze, po prasowaniu od razu gorąca płytkę do wody czy dać jej ostygnąć trochę? 

Ja daje odrazu,ale dlatego ze chce trawic odrazu...ale u mnie duzo bialego nalotu zostaje i musze opuszkiem palca drzec zeby nie bylo pozostalosci..(papier to gazeta kulturystyczna)

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Krawi92 napisał:

a co się stanie jak nie zmyjemy tego nalotu

Jak kupisz papier do termotransferu (taki żółty) to nie będziesz miał nalotu i nie będziesz musiał zadawać dziwnych pytań. A ten "nalot" to kreda i pozostałości papieru, pomyśl sam co się stanie jak będziesz płytkę razem z papierem trawił. Najlepiej spróbuj - tego chyba nikt tu nie ćwiczył, więc masz szanse być pierwszy a my będziemy wszyscy wiedzieć 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Krawi92 napisał:

No dobra a co się stanie jak nie zmyjemy tego nalotu? Źle się wytrawić, dłużej? 

Jak nalot zostanie na tuszu no to nic sie nie stanie...ale jak Ci zostanie na golej miedzi to sie nie  wytrawi, lub bedzie mialo duzy problem sie dotrawic

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A no to zmienia postać rzeczy, bo myślałem że chodzi o toner. Bo ja tak patrzę na ten toner, trochę taki Siwy od kredy ale glaskam to glaskam i nic. Za mocno nie mogę bo zetrę toner. 

Zmienilem kilka rzeczy, a największy wpływ chyba technika prasowania ma znaczenie. Trochę inaczej zaczem prasować i efekty o wiele lepsze choć coś tam zawsze odprysnie. 

Edytowano przez Krawi92
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.