Skocz do zawartości

Dzielnik napięcia, zasilanie pompki z akumulatora


Stokrotka

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Otóż, może jest to głupie pytanie, ale na prawdę nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Otóż tak, mam pompkę (konkretnie taką: https://allegro.pl/oferta/mini-pompa-wodna-1-6v-5w-rs-360sh-9276484069?snapshot=MjAyMS0wMS0wNFQxNzo1MTozNi44MTlaO2J1eWVyOzQ5MjE4ODc1N2ZiYWZiZjdmNjU2YTk4YjAwNDhhYjlhNGIyNzIzOWIxMjY3MmNjZWJlMmU4NWEyNTllOWI1NWE%3D ), która zasilana jest napięciem ok.4V
Akumulator, którym chciałam ją zasilać jest na 12V. Pierwsze na co wpadłam (nie wiem czy jest jakiś inny sposób na to ?) to zrobić po prostu dzielnik napięcia. I tu zaczynają się moje problemy, bo pompka nie ma podanej rezystancji. Obliczając ją sobie z prawa Ohma (moze tak nie można robić?) wychodzi ta rezystancja bardzo mała:

pobór prądu przez pompkę = 1,2A
napięcie jej zasilania =weźmy nawet te 5V

To R = troszkę ponad 4 ohmy

A więc dołączony rezystor wynosi też mniej niż 10 Ohmów

I no wartości z którymi się spotykam najczęściej to jest jakieś minimalnie 330 Ohmów, a więc wydaje mi się to strasznie dziwne i nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić 😕 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Heh rezystor znajdziesz nawet 0.1 Ohm. Ale nie w tym rzecz. Do obniżenia napięcia zastosuj przetwornice step down. Szukając jej zobacz jakie maksymalne napięcie może obniżać i jaka ma wydajność prądową. A skoro piszesz na naszym forum to polecam kursy forbot z dziedziny elektroniki, z nich dowiesz się dlaczego dzielnik napięcia np w tym przypadku to zły pomysł 

Edytowano przez Krawi92
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Stokrotka Robienie zasilacza z dzielnika napięcia to tak naprawdę budowanie baterii o bardzo dużym oporze wewnętrznym, który objawi się tym, że przy wzroście poboru prądu, będzie maleć napięcie, a napięcie. Najwięcej mocy uzyskasz dla obciążenia, czyli czegoś podłączonego do układu o oporze równym wartości oporu tego zasilania. Tu zachęcam do poczytania o twierdzeniu Thevenina.

Dnia 19.02.2022 o 23:15, Stokrotka napisał:

I no wartości z którymi się spotykam najczęściej to jest jakieś minimalnie 330 Ohmów

Rezystory 10R to norma, sam mam kilka takich 🙂 wszystkie wartości typowe które masz istnieją w wariantahc o rzędy wielkości: 330R jest więc 3,3k, 33k, ale też 33R, 3,3R itp. Niektóre są faktycznie rzadsze.

Ale dla małych oporów jak 10R łatwo przekroczyć dopuszczalną moc 0,25W (tyle jest dla najpopularniejszego rozmiaru rezystorów) i spalić element.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Okej, rozumiem, że dzielnik odpada 😅 
Czytałam trochę i (jeśli się mylę to proszę o poprawienie mnie), mam dwa wyjścia: albo stabilizator albo przetwornica napięcia?
Z tych co mam w domu to mam stabilizator LM7805 i przetwornicę LM2596

Z tych dówch lepiej by było użyć przetwornicy? Czy przetwornica zmieni mi tylko napięcie, a żeby było ono bardziej "stałe" zastosować jeszcze potem ten stabilizator? 


P.S. to tak w zasadzie do czego przydaje się dzielnik napięcia? Tylko do pomiaru np. jak musimy zmierzyć napięcie zbyt wysokie dla naszego miernika? Czy są jakieś inne przykłady jego użycia? 😕 Niby czytam i robię te kursy forobota ale nie wiem czy brakuje mi wyobraźni żeby to tak dobrze zrozumieć czy co 😞 więc tak się plącze. Ale może robiąc powoli takie własne projekty też się nauczę na błędach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Stokrotka napisał:

A mogę to zrobić podłączając przetwornicę do akumulatora i multimetrem zmierzyć napięcie na wyjściu ? czy coś spsuje?😬

No dokladnie tak...inaczej sie nie da😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.