Skocz do zawartości

Wyświetlacz 4-cyfrowy 7-segmentowy


kaminski-tomek

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Niedawno skończyłem kurs techniki cyfrowej Forbot i postanowiłem zbudować podobny licznik gości jak w kursie, ale 4-cyfrowy (czyli w zakresie od 0 do 9999). Chciałbym to zrobić jak najprościej. Pomyślałem, żeby użyć 4 liczników CD4026 połączonych przez wyjście przeniesienia. Poszukałem też wyświetlacza 4-cyfrowego: FJ5461BH (https://botland.com.pl/wyswietlacze-segmentowe-i-matryce-led/6449-wyswietlacz-8-segmentowy-x4-14mm-czerwony-wspanoda-5904422357672.html) ale nie rozumiem, dlaczego jest tak mało nóżek i jak w ogóle tym się steruje? Nie rozumiem też datasheetu. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć działanie tego wyświetlacza? Czy w ogóle podłączanie czegoś takiego bez żadnego mikrokontrolera ma sens?
Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam
Tomek 

Edytowano przez kaminski-tomek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Da  się również bez mikrokontrolera. Wystarczy dekoder z serii układów scalonych CMOS 4543 oraz licznik 4553 i możesz sterować multipleksowo trzema, a nawet sześcioma wyświetlaczami CMOS. Zobacz sobie do noty aplikacyjnej dekodera 4553. Tylko z dostępnością i ceną licznika 4553 może być problem. Z tego co widzę to licznik 4553 dostępny jest na aukcji internetowej w wysokiej cenie 20 zł. Taniej jednak wyjdzie jednak mikrokontroler, który jednocześnie zastąpi dekoder wyświetlacza siedmiosegmentowego.

Ewentualnie możesz zmienić wyświetlacz na "zwykły" np. LTC5848G. Zaletą wyświetlania multipleksowego jest też mniejszy pobór prądu ponieważ w danej chwili świecą segmenty tylko jednej cyfry, a nie kilku cyfr jednocześnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz pobawić się typowo cyfrówka, to da się, ale dużo prościej będzie na mikrokontrolerze. Z tym że tu też musisz wiedzieć jak sobie taką obsługę multipleksowania zaimplementować w kodzie. Poza tym samo multipleksowania nie wystarczy, trzeba sobie jeszcze np stablicowac wszystkie segmenty. Pewnie są gotowe libsy pod arduino. Ale dobrze poznać zasadę, jak opisywal wcześniej kolega, mając wyświetlacz 4x7 seg że wspólna anoda/katoda wlaczamy po kolei pierwsza, potem ja gasimy, wlaczamy druga, i tak w kółko. I tak z częstotliwością no 50Hz na 1 wyświetlacz,a że mamy 4 to wyjdzie łącznie 200Hz dla przykładu. 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Krawi92 napisał:

I tak z częstotliwością no 50Hz na 1 wyświetlacz,a że mamy 4 to wyjdzie łącznie 200Hz dla przykładu. 

Nie rozumiem zapisu "50Hz na 1 wyświetlacz" i nie wiem czy pytający zrozumie. Efekt migotania jest widoczny przy zmianie wyświetlacza. By go uniknąć (oszukując ludzkie oko) takie zmiany powinny być wykonywane szybko, z częstotliwością >60Hz. Nasze oczy nie rejestrują takich szybkich zmian. Jeśli np. zmieniać, multipleksować będziesz swoje 4 wyświetlacze co np 2.5 ms to obsługa wszystkich 4-ch zajmie 10ms, a to odpowiada f=1/0.010 Hz czyli częstotliwości 100Hz więc oko ludzkie nie zauważy efektu "migotania". I to cała magia.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, kaminski-tomek napisał:

nie mogę nigdzie znaleźć tego wyświetlacza 4-cyfrowego. Wiecie może, gdzie to znajdę?

Wrzuć w google "eagle 7 segment display library" - dostaniesz kilka linków do różnych bibliotek.

Jeśli żadna nie podpasuje, a chcesz zrobić tylko schemat (bez płytki) - możesz spokojnie użyć czterech pojedynczych wyświetlaczy.

Ew. jeśli chcesz zrobić płytkę, a żadna biblioteka nie pasuje - stwórz własną. W Eagle to nie takie trudne pod warunkiem, że wiesz co trzeba zrobić (np. przerobić którąś z istniejących bibliotek).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wyświetlacz ten ma dwa rzędy wyprowadzeń w odległości 15,24 mm od siebie. Same wyprowadzenia rozmieszczone są co 2,54 mm. Od biedy można wykorzystać dwa złącza goldpin odpowiednio rozmieszczone na płytce. Trzeba też prawidłowo do odpowiednich wyprowadzeń doprowadzić sygnały.

Z programów do projektowania bardziej polecił bym mniej znany program DipTrace, obecnie w wersji 4.2. Dostępna jest darmowa wersja do 300 pinów, można też uzyskać darmową niekomercyjną wersję do 500 pinów. Program jest spolonizowany. Posiada wbudowane kreatory elementów bibliotecznych (płytkowych i schematowych) i dużo łatwiej projektuje się tymi kreatorami elementy niż w Eagle. Sam DipTrace raczej przewyższa Eagle. Ja jednak zatrzymałem się na etapie Eagle w wersji 7.x.x i trudno mi porównywać DipTrace do najnowszych wersji Eagle.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tu i w nastepnej części masz krok po kroku omówione, jak tworzyć elementy biblioteczne do eagle, modyfikować je itp. Napewno przyda się nota pdf elementu, gdyż tam są podane wielkości, odległości, raster wyprowadzen itp, ale też suwmiarka będzie niezastąpiona. 

Później zerknę do eagla bo ja pod swój wyświetlacz Led przerabiałem libsa, to mogę go ew wrzucić 

Edytowano przez Krawi92
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję. Póki co zainwestowałem już trochę czasu w Eagle, chyba na razie przy nim zostanę.

@ethanak dobry pomysł z przerobieniem istniejącego już elementu, zastanawiam się tylko, czemu na to nie wpadłem 🙂

@Christophorus pomysł z goldpinami tez fajny i wart rozważenia 

@Krawi92 jeśli masz już jakąś bibliotekę z takim wyświetlaczem to chętnie przytulę 🙂

Ale zacznę od dokładniejszego wyszukania w googlu, bo może faktycznie coś mi umknęło 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.