Skocz do zawartości

Płyta główna lf


Armir

Pomocna odpowiedź

Atmega8535 powinna być bez problemu obsługiwana przez BASCOMa ("m8535.dat"). Co do schematu, pierwsze co mi się rzuca w oczy to podłączenie ARef'a. Warto dodać dławik i nieco kondensatorów odsprzęgających do zasilania; coś takiego:

Druga sprawa to zasilanie logiki mostka napięciem 8,4V - niby można, tylko czemu? Skoro masz 5V (zakładam, że stabilizowane - w przeciwieństwie do 8,4V) to podłącz je do mostka (pin 18). Nie mam czasu na szperanie w nocie, ale może być problem z rozróżnianiem logicznego 0 i 1 przy takim napięciu... Niech mądrzejsi się wypowiedzą na ten temat 😉

A, i do złącza czujników warto doprowadzić VCC (5V) i GND - dwa dodatkowe piny.

Jeśli chodzi o podłączanie LCD, to chyba najlepszy opis jaki znalazłem:

http://www.qsl.net/pa3ckr/bascom%20and%20avr/using%20an%20lcd/index.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jaką rezystancję powinien mieć ten dławik ?? Według mnie jeżeli zasilę l293d z 5v to silniki dostaną nie całe 4. Może się mylę. Porty które mają PWM to są zaczynające się na OC ?? 2 porty są oznaczone OC1a a drugi OC1b mogę z nich równocześnie korzystać.

[ Dodano: 22 Cze 10 03:41 ]

Jeszcze mam pytanie najpierw podpina się kwarc a potem pisze fusy aby go obsługiwał?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy ja wiem czy rezystancja jest taka istotna? 😉 To cewka, potrzebujesz indukcyjności np. 100uH (jak na schemacie).

Pin 6 to napięcie jakim będą zasilane silniki, 16 to pin odpowiedzialny tylko za zasilanie logiki (nota katalogowa nie gryzie).

OC1A i OC1B to timery, możesz z nich korzystać równocześnie - PWM w BASCOMIE - temat wałkowany dziesiątki razy na forum + polecam notę katalogową uC.

Najpierw kwarc, potem ustawiasz fuse bity.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co do podłączenia LCD proponuję Ci coś takiego:

Jeśli nie programujemy µC, ani nie korzystamy z inferfejsu szeregowego, możemy wykorzystać wolne piny złącza programatora typu Kanda, 4 są zwarte do masy, w domyśle mają służyć za ekran, ale nie zauważyłem problemów przy kablu o długości 50 cm jeśli nie są zwarte do masy.

Zalety tego rozwiązania:

oszczędzamy miejsce na płytce - tylko jedno złącze

zmniejszamy ilość użytych wyprowadzeń µC

A minusy:

Musimy dodać 2 zworki

troszkę bardziej skomplikowane poprowadzenie ścieżek,trzeba dodać zworki na pcb

trzeba zrobić sobie odpowiedni kabelek(taśmę)

Przykład jak ja to zrobiłem: zworką rozdzielone: RESET-RW, oraz MOSI-ENABLE(mosi to także nóżka wyjścia timera). Podczas programowania przekładamy zworki JP1,JP3 w pozycje 1-2, a w przy podłączeniu LCD 2-3.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

lcd 2x16 zazwyczaj mają wyprowadzone piny w jednej linii, więc nie podepniesz go w gniazdo 2x7, a na wykorzystanie pomysłu regrom'a, to nie wygląda

no i część netsów z tego złącza do niczego nie prowadzi (jak nie ma kropki na połączeniu to tego połączenia nie ma)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poprawie to. Wyświetlacz będzie 8x2 który ma tak wyprowadzone. Pomysłu nie wykorzystałem. Mam 2 oddzielne złącza. Który pin on lcd odpowiada za podświetlanie ??

Link do komentarza
Share on other sites

Ok widzę. Zaraz wrzucę ostateczną wersję.

[ Dodano: 22 Cze 10 09:41 ]

Już tylko w pliku bo w screenie się nie zmieści. Proszę szczególnie lcd, zasilania i czy te porty których użyłem będą dobre. Na moje oko wszystko jest dobrze ale jak ktoś sprawdzi będę wdzięczny.

Edit

Zmieniłem gniazdo lcd

Datasheet od lcd http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=572

płyta2.rar

Link do komentarza
Share on other sites

regrom, nie rozumiem po co tak się spinać z tym jednym złączem dla ISP i LCDka, skoro tyle portów leży nieużywana...

W linku który podesłałem w moim pierwszym poście w tym temacie masz część pinów LCD podłączonych do SCK, MISO i MOSI, resztę podłączasz praktycznie gdzie bądź i jeszcze sporo portów w uC zostanie do wykorzystania w przyszłości... No jak kto woli.

Armir, kontrast masz podpięty do GND - podłącz go do "środkowej nóżki" potencjometru (spójrz na link wyżej, masz tam obrazek co i jak podłączyć i 100% pewności, że zadziała)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz wygląda ok. Dwie drobne sprawy - 1) upewnij się, że 5V, którym zasilasz mostek to to samo 5V, którym zasilasz uC - strzałka jest nieco inna...możesz mieć później problem przy projektowaniu płytki PCB jeśli to inny sygnał.

2) staraj się GND prowadzić do dołu (podłączenie przycisków) a VCC do góry, poprawia to czytelność schematów

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.