Skocz do zawartości

Regulator silnika szczotkowego jedno fazowego


_LM_

Pomocna odpowiedź

Temat w stylu "poszukiwany" potrzebuję jednostki mocy do regulowania mocy silnika 1.5kW/230VAC szczotkowego, nie musi to być falownik, ale zależy mi na tym aby mógł być sterowany zewnętrznie - pwm, can i2c, cokolwiek. Wiem, że wielu kolegów ma wiedzę o wszelkich sterownikach, stąd taki temat. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Jak możesz go przerobić na 3F to tak zrób i dodaj falownik 1F->3F, bo najlepsze sterowanie 1F to skrzynia biegów... Inna opcja to sterowanie przy użyciu systemu diak-triak, ale to nie jest dla silnika najzdrowsze rozwiązanie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, _LM_ napisał:

To by był ten słynny przerost formy nad treścią 😛

Zależy co ma robić silnik, jak potrzebujesz momentu obrotowego to inwerter byłby rozsądnym wyborem, a co do sterowników to nie poradzę, bo niestety, ale jestem zwolennikiem falowników.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cytat

H1M4W4R1

Jak możesz go przerobić na 3F to tak zrób i dodaj falownik 1F->3F, bo najlepsze sterowanie 1F to skrzynia biegów...

No to, by była spora ciekawostka, szczotkowego 1 fazowego silnika spiętego z falownikiem jeszcze nie widziałem? Zwykły 1 fazowy z kondensatorem pracy się da, choć tam tez jest sporo haczyków, bo nie każdy falownik 1>3F będzie chciał w takim układzie pracować, pomijając że jest do dla falownika z wyjściem 3 fazowym nienormalny układ pracy, bo jedną fazę ma wtedy na "zwarciu". No dysponuje się też tylko częścią mocy silnika, oraz jego dynamiki. Już pomijam że w takim układzie falownik działa bez żadnych zabezpieczeń, bo trzeba je wyłączyć, aby to działało.

Co do tematu. Chiński gotowiec sterowany 4-20mA. Kiedyś komuś szukałem do podobnych celów. Nie stosowałem osobiście. Ale tak z eksperymentów z podobnym układem, też forma SSRa + wentylator chłodnicy. To tak. Mało prawdopodobne że ruszysz tym od ZERA zakresu, ja musiałem dla pewności stosować taki układ że rozruch silnika 2-3 sek, na 75% potem dopiero ustawiać co chcesz, bo silnik utykał, najlepiej nie schodzić poniżej 40% zakresu. Ale to byl wentylator i nieco inny sterownik.

W twoim przypadku może być lepiej bo to prawdopodobnie silnik uniwersalny. Oczywiście, jak będziesz trzymał w jakimś utyku to tez go spiepszysz.

https://pl.aliexpress.com/item/32946705262.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.ffde2e0ewlzoB3&gatewayAdapt=glo2pol

Oczywiście są sterowniki przemysłowe do takich celów, ale to by komuś musiało przynajmniej >1000zl nad bywać i przeszkadzać w kieszeni.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To jest odkurzacz z karhera który ma służyć do odciągania pyłów, między innymi podczas wiercenia PCB lub frezowania. Ale że ten mój jest dosyć głośny, postanowiłem mu dorobić taki sterownik i aby nie sięgać do potencjometru obrotów, wymyśliłem sobie sterowanie z telefonu. Stąd szukam regulatora który umożliwi mi podpięcie zewnętrznego sygnału sterującego. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Taaa...

Sięgnięcie po telefon, znalezienie apki do sterowania odkurzaczem, uruchomienie apki, zamknięcie (bo to apka do drugiego odkurzacza), znalezienie właściwej, uruchomienie, ustawienie obrotów...

Musisz być szczęśliwym człowiekiem (wiadomo, szczęśliwi czasu nie mierzą) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

Taaa...

To i tak szybciej niż dokopanie się do kabli xD no i trzeba z fotela wstać. Poza tym to był pierwszy pomysł, równie dobrze mogę użyć jakiegoś małego pilocika IR. 

2 minuty temu, ethanak napisał:

Musisz być szczęśliwym człowiekiem (wiadomo, szczęśliwi czasu nie mierzą)

Albo leniwym 😛

Link do komentarza
Share on other sites

Z doświadczenia wiem, że zarówno telefon, jak i pilot leżą poza zasięgiem ręki wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

Dlatego nie mam apki do sterowania światłem w pokoju, a po prostu zdublowane wyłączniki są umieszczone obok mojego ulubionego fotela.

Co powiesz na rozwiązanie rodem z Enterprise i fotela kapitana... czyli umieszczenie gałki w poręczy fotela?

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Co powiesz na rozwiązanie rodem z Enterprise i fotela kapitana... czyli umieszczenie gałki w poręczy fotela?

To jak dożyję emerytury, zrobię sobie wtedy centrum zarządzania światem hahaha

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
5 minut temu, ethanak napisał:

Dlatego nie mam apki do sterowania światłem w pokoju, a po prostu zdublowane wyłączniki są umieszczone obok mojego ulubionego fotela.

A to ja już tak do tego przywykłem że nawet jak jestem u kogoś i chciałbym przyciszyć radio albo włączyć światło to z automatu sięgam po telefon

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Bo to kwestia rozróżnienia "inteligentny dom" i "wygodny dom". Wygodny nie musi być inteligentny (np. wyłącznik schodowy), a to co się zwykło nazywać "inteligentny" wcale nie musi być wygodne.

Właśnie kombinuję z trzecią wersją softu do sterowania żarówką w przedpokoju - zaczyna być ciekawie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Co powiesz na rozwiązanie rodem z Enterprise i fotela kapitana... czyli umieszczenie gałki w poręczy fotela?

Nie..nie. nie ta kwestia. To powinno brzmieć Komputer.... ssii.. 🤣

Ale tak bardziej poważnie, nie łatwiej sobie wyprowadzić ten potencjometr z odkurzacza po prostu w wygodne dla nas miejsce? Cały koszt to kabelek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.