Skocz do zawartości

Arduino Nano - odczyt stanu dużej ilości pinów


kolomir

Pomocna odpowiedź

Takie dość nietypowe pytanie. Poszukuję odpowiednika do 8-bitowego rejestru przesuwnego (74HC595). 

Za pomocą powyższego układu zbuduję sobie moduł który sekwencyjnie zmieni stan na poszczególnych pinach (8-16 pinów) na wysoki. To będzie łatwe. 

Czy podpowiecie mi może układ który podłączony do Arduino odczyta stany na pinach? 

Przykład:

Arduino1 Nano steruje rejestrem 16pinów gdzie pin po pinie jest podnoszony stan na wysoki natomiast Arduino2 Nano ma odpowiednik układu (16pinów) połączony równolegle i będzie odczytywał na jakim z pinów pojawi się stan wysoki. 

Dzięki za podpowiedź 

Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, kolomir napisał:

Arduino1 Nano steruje rejestrem 16pinów gdzie pin po pinie jest podnoszony stan na wysoki natomiast Arduino2 Nano ma odpowiednik układu (16pinów) połączony równolegle i będzie odczytywał na jakim z pinów pojawi się stan wysoki. 

Uhm... rejestr uniwersalny?

https://www.ti.com/product/SN74LS194A

Poza tym zastanawia mnie sens stosowania takiego rozwiązania... Potrzebujesz magistrali równoległej? Bo Arduino będzie do tego trochę za wolne...

Ewentualnie stara sprawdzona metoda z multiplekserem, ale wtedy tracisz częstotliwość sprawdzania (fspr = approx. 1/n fIO, gdzie n to ilość pinów do sprawdzenia).

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebuję czegoś co pozwoli mi ograniczyć rozmiary a dać maksymalnie dużo pinów. Czasem będzie to 4 piny a czasem może być nawet 48. Poza tym łatwość zastosowania. 

Być może docelowo zrezygnuję z arduino na rzecz atmegi tylko (lub czegoś podobnego)... jeszcze nie wiem. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ależ żaden problem na I2C PCF8574, 8 bitów możliwość zgłaszania przerwania po zmianie stanu dowolnego pinu. Oczywiście jest to uniwersalny expander I/O, czyli zapis odczyt. Na SPI wymienił kolega wyżej.

Natomiast trzeba być zawsze świadomym wad takiej konstrukcji.Takie najprostsze, rozproszone moduły, nie posiadają żadnej inteligencji na pokładzie, więc zerwanie bądź zawieszenie komunikacji z MASTEREM powoduje że idzie to w krzaki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za propozycje. I2C to również fajna propozycja dla mnie. Ponieważ zbieram dane i materiały więc kupię któryś do testów również. 

Wadami na teraz się nie przejmuję za bardzo. Muszę zbudować ramę projektu by to w ogóle zadziałało. Potem będę wiedział lub szukał właściwszego kierunku. 

Jeszcze raz dzięki @BlackJack i @_LM_ za podsunięte układy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.