Skocz do zawartości

No boot device found (czyli laptop umarł?)


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

19 minut temu, farmaceuta napisał:

Dzięki wielkie @FlyingDutch za info😉 skorzystam napewno...

A gdzie najczęściej jest umieszczony ten boot? Dysk czy plyta główna? (Generalnie próbowałem na obu opcjach + legacy/uefi i to samo na dwoch dyskach, z czego jeden jest sprawny na 99,999%)

Nie wystarczy, by dysk był sprawny. Jeszcze na dysku musi znajdować się cokolwiek do zabootowania. To odpowiadając na Twoje pytanie "gdzie?" - na dysku. Ale nie na każdym, a na tym, który został przygotowany pod uruchamianie systemu. Po nowemu "UEFI" to dedykowana partycja FAT, a po staremu "legacy", to kod w pierwszym sektorze dysku.

Twojej płycie raczej nic nie jest, wnioskując po "click of death". Po utknięciu głowicy, Twój dalszy zabieg raczej mu nie pomógł. Może jakbyś czytał wolniej Internet, to znalazłbyś też mniej inwazyjną metodę, popularną wśród entuzjastów retro komputerów - z reguły głowicę da się "odkleić" uderzając ręką w obudowę dysku. Ale to tak na przyszłość.

Edytowano przez trainee
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, trainee napisał:

Może jakbyś czytał wolniej Internet, to znalazłbyś też mniej inwazyjną metodę, popularną wśród entuzjastów retro komputerów - z reguły głowicę da się "odkleić" uderzając ręką w obudowę dysku. Ale to tak na przyszłość.

A no widzisz...tu masz dużo racji😉 często czytam o wiele za szybko! A raczej za szybko podejmuję działania, no ale nic, nie będę przeżywał.. chociaż tam było 5 lat wszelkiej maści programów, zdjęć video, plików i wiele więcej o czym już zapomniałem dawno...ech😕 no zobaczymy... No a jak z tym kablem będzie? Dysk 3.5 może być zasilany z zewnetrznego źródła? A tylko sygnal z laptopa/usb (Masy będą połączone?) Dzięki @trainee za wyjaśnienie co jest co😉

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

I pytanie czy podpinając dysk 3.5 pod ten kabel i zasilacz atx (do zasilenia dysku) ten dysk wystartuję? (Wiem że kable na wersję 2.5/3.5 to ~40zl ale skoro nie bede używał ciągle to nie ma sensu kupować, a dysków 3.5 mam kilka i w sumie mógłbym na przyszłość zrobić kopie raz na miesiąc)

Jak masz dysk 3,5 i zasilacz atx to coś mi się wdaję (może źle) , że masz stacjonarkę. Jeśli tak i masz tam sata na płycie to możesz tam podłączyć dysk z lapka i nie trzeba ci żadnej przejściówki.

 

16 godzin temu, farmaceuta napisał:

więc znalazłem na YT że w "boot sequence" ma być UEFI

 

16 godzin temu, farmaceuta napisał:

rozpędu rozdałem starego laptopa brata i tam dysk jest prawie na 100% sprawny (laptop leżakował lata)

to na tym dysku to UEFI raczej nie będzie działać (prędzej legacy) no chyba że faktycznie partycja jest GTP a nie MBR

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

44 minuty temu, slon napisał:

Jak masz dysk 3,5 i zasilacz atx to coś mi się wdaję (może źle) , że masz stacjonarkę. Jeśli tak i masz tam sata na płycie to możesz tam podłączyć dysk z lapka i nie trzeba ci żadnej przejściówki.

Nie nie😉 mam laptopa z dyskiem 2.5' (7mm (cienki))...ten brata jest z toshiby satelite też oczywiście 2.5' z tym że wersja gruba (9mm?) I musialem go tak pod kątem wcisnąć żeby łapał wszystkie pady.. też nie działał..no found boot 

Natomiast ze starych stacjonarnych mam 3.5 160Gb i drugi 320Gb nawet taki sam jak mój z laptopa tylko ze rozmiar oczywiście też 3.5 (i tak tylko myślę żeby zrobić z tego nośnik zewnetrzny do kopii)

47 minut temu, slon napisał:

to na tym dysku to UEFI raczej nie będzie działać (prędzej legacy) no chyba że faktycznie partycja jest GTP a nie MBR

Z tym UEFI znalazłem tutorial na YT że często problemem mojego błędu jest to że coś się tam poprzestawia i trzeba przełączyć na UEFI...w kazdym razie żadna opcja nie działa

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, farmaceuta napisał:

Dzięki @slon za info..napewno poczytam...a takie mam pytanie taki kabel jak w linku nadaje się do dysku sata 2.5 żeby podpiąć pod usb?  https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-usb-2-0-na-sata-2-5-hdd-ssd-10804862493

I pytanie czy podpinając dysk 3.5 pod ten kabel i zasilacz atx (do zasilenia dysku) ten dysk wystartuję? (Wiem że kable na wersję 2.5/3.5 to ~40zl ale skoro nie bede używał ciągle to nie ma sensu kupować, a dysków 3.5 mam kilka i w sumie mógłbym na przyszłość zrobić kopie raz na miesiąc)

Musiałbyś na początku pociąć wtyczkę tego adaptera, bo jest tam jedna długa wtyczka - połączone gniazdo danych (krótsze) i zasilania.

Dlatego lepiej szukać adaptera SATA 3.5" - będzie działał również z dyskami 2.5", to są te same wtyczki, tylko wygodniej może być, jeżeli nie będzie zasilanie z danymi sklejone w jedną. Niektóre adaptery przychodzą też z zasilaczem w zestawie. Ja mam jakiś prehistoryczny, który ma SATA, IDE 3.5, IDE 2.5 (w IDE wtyczki były różne) i zasilacz z wtyczką zasilania SATA i starą Molex.

Co do zasilacza ATX, to wiesz, że żeby dał zasilanie, to trzeba go uruchomić, zwierając mu pin power on do masy?

Edytowano przez trainee
Link do komentarza
Share on other sites

54 minuty temu, trainee napisał:

Musiałbyś na początku pociąć wtyczkę tego adaptera, bo jest tam jedna długa wtyczka - połączone gniazdo danych (krótsze) 

Nie..u mnie oba duże dyski mają takie samo wyjście jak i małe dyski z tym że jeden (duży) ma dodatkowe gniazdo 4-piny (to typowe atx) 

IMAG0602.thumb.jpg.d9bf9981eadd3aa0b105a3d81aeeb8d6.jpg

57 minut temu, trainee napisał:

Co do zasilacza ATX, to wiesz, że żeby dał zasilanie, to trzeba go uruchomić, zwierając mu pin power on do masy?

Coś mi się kojarzy że coś tam trzeba kombinować żeby odpalił...doczytam😉 ale to tak na spokojnie te 3.5 odpalę...bardziej mnie ten mój dysk interesuje a raczej jego zawartość...

No nic kabel przyjdzie to sie bedzie kombinować, ale jak coś wam jeszcze madrego do głowy wpadnie to chętnie posłucham 😉

Link do komentarza
Share on other sites

30 minut temu, farmaceuta napisał:

Nie..u mnie oba duże dyski mają takie samo wyjście jak i małe dyski z tym że jeden (duży) ma dodatkowe gniazdo 4-piny (to typowe atx) 

Ale pisałeś, że chcesz zasilać z czegoś innego niż ten adapter. To jak chcesz to zrobić w wypadku tych dysków, w których producent nie zamontował dodatkowo molexa? Zasilanie to ta dłuższa wtyczka. Także jak nie, jak tak?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może wychodzisz z założenia, że jak ma 3 gniazda, to musisz podłączyć do  niego 3 przewody? W wypadku dysku na zdjęciu albo podłączasz przewód zasilania SATA (dłuższe "L") albo podłączasz zasilanie przez Molex, jeżeli tak wyszło, że masz stary zasilacz i nie ma przewodu dla SATA lub prostego adaptera.

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kontynuując mój monolog. Jeżeli tak Ci się wydawało i z tego wyszedłeś z pytaniem o zasilacz ATX, to przypadkiem pytałeś o to, co Ci jest prawdopodobnie potrzebne, choć najpewniej nie wiesz po co. AFAIK dyski 3.5" lubią używać 12V, które jest tam w tej wtyczce zasilania. Natomiast dyski 2.5" zadowalają się samą osobną linią 5V. Mogę strzelać, że ten adapter USB bierze po prostu 5V ze swojego Y-kabelka i to wszystko co oferuje dyskowi, dlatego opisany jest jako dla 2.5", więc jest szansa, że podłączenie do niego dysku 3.5", niemającego opcji dodatkowej wtyczki zasilania, skończy się tym, że dysku nie uruchomisz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, farmaceuta napisał:

Dzięki wielkie @FlyingDutch za info😉 skorzystam napewno...

A gdzie najczęściej jest umieszczony ten boot? Dysk czy plyta główna? (Generalnie próbowałem na obu opcjach + legacy/uefi i to samo na dwoch dyskach, z czego jeden jest sprawny na 99,999%)

Cześć,

pierwsza część bootloadera znajduje się w pamieci nieulotnej komputera na þlycie głównej (teraz Flash, kiedyś była to pamięć ROM). Reszta na dysku (lub płycie DVD, pamięci USB itp.)

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, trainee napisał:

Ale pisałeś, że chcesz zasilać z czegoś innego niż ten adapter. 

Bo nie wiedzialem (i w sumie dalej nie wiem) czy sata 3.5 potrzebuję koniecznie 12v czy być może wystartuje normalnie jak jego mniejszy brat 2.5 z portu usb ..

36 minut temu, trainee napisał:

To jak chcesz to zrobić w wypadku tych dysków, w których producent nie zamontował dodatkowo molexa?

Jeden duży dysk (320Gb) ma dokładnie takie same wyprowadzenia jak dyski 2.5  a drugi duży dysk (160) oprócz tych samych gniazd (szerokie+wąskie) ma jeszcze dodatkowo gniazdo molex (nie wiedziałem wczesniej że to szersze gniazdo służy do zasilania) 

 

31 minut temu, trainee napisał:

Może wychodzisz z założenia, że jak ma 3 gniazda, to musisz podłączyć do  niego 3 przewody? W wypadku dysku na zdjęciu albo podłączasz przewód zasilania SATA (dłuższe "L") albo podłączasz zasilanie przez Molex

O to to panie!!😁 Tego ja biedny wieśniak żem pojąć ni umioł🙃hehe 

 

10 minut temu, trainee napisał:

Kontynuując mój monolog. 

Wybacz...latam i pięć rzeczy na raz robię 😉

 

11 minut temu, trainee napisał:

 Jeżeli tak Ci się wydawało i z tego wyszedłeś z pytaniem o zasilacz ATX, to przypadkiem pytałeś o to, co Ci jest prawdopodobnie potrzebne, choć najpewniej nie wiesz po co. 

Dokładnie tak😉

 

13 minut temu, trainee napisał:

 dyski 3.5" lubią używać 12V, które jest tam w tej wtyczce zasilania. Natomiast dyski 2.5" zadowalają się samą osobną linią 5V. Mogę strzelać, że ten adapter USB bierze po prostu 5V ze swojego Y-kabelka i to wszystko co oferuje dyskowi, dlatego opisany jest jako dla 2.5", więc jest szansa, że podłączenie do niego dysku 3.5", niemającego opcji dodatkowej wtyczki zasilania, skończy się tym, że dysku nie uruchomisz.

No i na chlopski rozum trafiłeś w sedno! I rozwiałes wątpliwości co do dodatkowego +12v😉 najpewniej jest dokładnie jak napisałeś

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
12 minut temu, FlyingDutch napisał:

pierwsza część bootloadera znajduje się w pamieci nieulotnej komputera na þlycie głównej (teraz Flash, kiedyś była to pamięć ROM). Reszta na dysku (lub płycie DVD, pamięci USB itp.)

Ło la Boga...po co tak kombinowli pół tu.. pół tam😜 nie no świruje...zapewne jest jakiś konkretny powód...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, farmaceuta napisał:

Ło la Boga...po tak kombinowli pół tu.. pół tam😜 mnie no świruje...zapewne jest jakiś konkretny powód...

Nic nie kombinowali. Tzw. "pierwsza część" to tylko BIOS i nie słyszałem dotąd, by ktoś go nazywał "bootloaderem", nawet jeżeli jest to UEFI (wyczuwam w powietrzu potencjał na dyskusję, że "głupi jesteś, bo uefi to nie bios" :P). Ta część wyświetla komunikat, który widzisz na ekranie.

Edytowano przez trainee
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, trainee napisał:

Nic nie kombinowali. Tzw. "pierwsza część" to tylko BIOS i nie słyszałem dotąd, by ktoś go nazywał "bootloaderem", nawet jeżeli jest to UEFI (wyczuwam w powietrzu potencjał na dyskusję, że "głupi jesteś, bo uefi to nie bios" :P). Ta część wyświetla komunikat, który widzisz na ekranie.

Cześć,

poczytaj ten post:

https://www.makeuseof.com/what-is-a-bootloader/

może to Ci wyjaśni - z niego dowiesz się, że BIOS jest częścią bootloadra. Istnieja też bootloader'y, które w ogóle nie korzystają z BIOS (cały czas mówię o komputerach PC).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.