Skocz do zawartości

Automaty vendingowe - jaki system operacyjny?


skoku

Pomocna odpowiedź

Witam!

Ciągle nurtuje mnie pytanie na które wprost nie mogę odnaleźć odpowiedzi.

Jakie systemy operacyjne są używane w automatach lub chociażby automatycznych kasach w biedronce / Mc'donaldzie? Czy takie systemy posiadają GUI? Inaczej się bootują?

Chciałbym zainstalować na testowym komputerze taki system aby:

-po włączeniu od razu włączył sie skrypt, konkretnie Pythona, który stworzy GUI aplikacji

-nie było możliwości obsługi urządzenia poza skryptem - czyli użytkownik nie może zminimalizować w jakiś sposób GUI i nabroić w systemie

-jedyny dostęp to dostęp zdalny w razie aktualizacji skryptu

Niestety moje wyszukiwania w googlu zdały się na marne, nie znalazłem systemu łączącego to wszystko. 

Jeżeli ma ktoś jakie doświadczenie w tych sprawach, nie bójcie się odpowiadać.

Dziękuję i miłego dnia! 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, skoku napisał:

Jakie systemy operacyjne są używane w automatach lub chociażby automatycznych kasach w biedronce / Mc'donaldzie? Czy takie systemy posiadają GUI? Inaczej się bootują?

2138057134_320px-Aptenodytes_forsteri_-Snow_Hill_Island_Antarctica_-adults_and_juvenile-8.thumb.jpg.b002027b0e218187d96e8cca11b1c5ab.jpg

7 minut temu, skoku napisał:

-po włączeniu od razu włączył sie skrypt, konkretnie Pythona, który stworzy GUI aplikacji

CRON? .bashrc?

8 minut temu, skoku napisał:

-nie było możliwości obsługi urządzenia poza skryptem - czyli użytkownik nie może zminimalizować w jakiś sposób GUI i nabroić w systemie

Robisz tryb "kiosk mode", który blokuje zamknięcie aplikacji (najlepiej przechwycić zdarzenie zamknięcia i je anulować, o ile nie zostało wymuszone przez osobę z uprawnieniami)

9 minut temu, skoku napisał:

-nie było możliwości obsługi urządzenia poza skryptem - czyli użytkownik nie może zminimalizować w jakiś sposób GUI i nabroić w systemie

Usuń klawiaturę i myszkę albo patrz punkt wyżej 😄 

 

Google Chrome / Chromium mają "kiosk mode" 😄 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedź jest banalnie prosta - używane są najzwyklejsze, popularne systemy operacyjne, czyli głównie Windows albo Linux.

Czasem widać elegancki "blue screen of death", na pewno widziałem kiedyś taki w McDonald - może nawet znajdę zdjęcie bo wyglądał epicko 🙂 

Edit: znalezienie starego zdjęcia to trudne zadanie, ale google ma własne, równie ładne:

xew7hullxqp21.thumb.jpg.1d63b826145baea0c711c61f31c1cacb.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 godzin temu, Harnas napisał:

W internecie jest pełno zdjęć kas z powiadomieniem o braku aktywacji Windowsa.

Ale co ciekawe to chyba nie wynika z braku faktycznej aktywacji - gdzieś czytałem, że jest to raczej kwestia okrojenia systemu i wycięcia części łączności z Internetem przez to system ma problemy z identyfikacją aktywacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.