Skocz do zawartości

LtF-01 Pikuś [Light Follower]


Pomocna odpowiedź

Witam!

Oto mój pierwszy robot: LtF-01 Pikuś. Jego projekt bazuje na tym z tematu "Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie".

Jego zasilanie jest chyba dość nietypowe jak na takiego robota, ponieważ 9VDC.

Silniki są wymontowane z dwóch napędów CD-ROM starego typu (jeden japoński,

drugi - chiński), ale chodzą równo. Spotkałem się z tym, że przy dłuższym napięciu 9VDC mostek H zaczyna się grzać, więc założyłem radiator z folii aluminiowej. Koła napędowe stworzone są z spienionego PCV, a ich poszczególne warstwy klejone na VICOL (klej do drewna). Paski klinowe to zwykłe gumki-recepturki (akurat trafiłem na identyczne).

Podwozie wyciąłem z sklejki. Tylne koło pochodzi z starej zabawki. Ośki kół napędowych to kołki z wiatrówek (tak tej broni 😉 ). Oś tylnego koła to drut z ogrodzenia, a reszta panewki - kawałek blachy. Płytka drukowana jest amortyzowana.

Można wymontować wszystko prócz: fototranzystorów, kół i wszystkich elementów płytki drukowanej, nie licząc układu scalonego.

Części:

1x Mostek H L293DNE

2x Bateria 4,5V

2x Silnik z napędu CD-ROM

2x Gumka Recepturka

2x Fototranzystor

6x Wkręt do Drewna

4x śruba, pudkładka gumowa i nakrętka 3mm

6x wsuwka na baterię płaską

1x oś 3mm

2x koła z spienienionego PCV

1x koło z zabawki

5x blaszka na uchwyt

4x nakrętka 5mm + podkładka 5mm

2x oś 5mm

1x izolacja

przewody ok. 2m

Oto jak działa mój robot. Niestety nagranie wyszło nie najlepiej 🙁.

1431009285_Obraz135.thumb.jpg.bb85d31a5d7c3535d1ea539ae4eaf02c.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem. Powiedziałbym nawet, że dosyć mocno nieciekawy, ale z filmikiem muszę się wstrzymać do wieczora (za czułe fototranzystory), ale na pewno go wkleję.

PS. Dzięki za opinię 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie widzę żadnej wzmianki na temat rezystorów? Jak masz podłączone fototranzystory? Skoro całość jest za czuła to pewnie wina braku rezystorów tworzących wraz z fototranzystorami dzielnik napięcia na wejściach mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No przecież w pierwszym poście kolega MalaSZ95 napisał:

Koła napędowe stworzone są z spienionego PCV, a ich poszczególne warstwy klejone na VICOL (klej do drewna).
Link do komentarza
Share on other sites

feriar, czytanie ze zrozumieniem boli, co nie? Chociaż rzeczywiście nie wygląda to na spienione PCV tylko na depron - pytanie do autora - to jest ten sam materiał co w tackach na żywność? Jeśli tak to kupiłeś własnie mniej wytrzymały depron (podkład pod panele), a nie spienione pcv 🙂 Spienione PCV w marketach budowlancyh jest zwykle w pobliżu pleksi i innego akrylu.

Te 9V podłączyłeś bezpośrednio do mostka (w sensie bez stabilizatora, tudzież innego czegoś zbijającego napięcie do poziomu 5V)? Jeśli tak - obawiam się, że długo 293 nie pożyje, dlatego się tak grzeje.

EDIT: Zostałem wyprzedzony przez CAROLUSa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedzi na pytania:

1. Podłączyłem rezystory przed fototrazystorami i to 100kΩ, nie 100Ω. Dlatego mnie to dziwi.

2. PCV to poprostu podkład pod podłogi. Udało mi się dostać za 5zł za ok. 6 m2.

3. Podłączyłem bezpośrednio do mostka, ale radiator bardzo dobrze spełnia swoją rolę i scalak jest zimny jak lód. Przykleiłem radiator, jak to się mawia, na "ruską kropelkę". 😋

Co do podobieństwa PCV do depronu to owszem, sprawdzałem w Leroy Merlin i wyszło ok. 10x drożej, za gorszą jakość.

Edit: Dzięki BoBBy za dobre informacje 😉 . Postawiłem punkt.

Link do komentarza
Share on other sites

2. PCV to poprostu podkład pod podłogi. Udało mi się dostać za 5zł za ok. 6 m2.

Jak już napisałem wyżej, kupiłeś zwykły depron, a nie spienione PCV. PCV jest zdecydowanie twardsze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

estetyką nie powala ale ważne że działa

nie masz swiatla w domu? bo na filmie nic nie widac!
filmikiem muszę się wstrzymać do wieczora (za czułe fototranzystory

przecież napisał że ma czułe foto tranzystory czytanie ze zrozumieniem nie boli

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.