Skocz do zawartości

Studia Informatyka vs Elektrotechnika


CharlesX

Pomocna odpowiedź

Cześć. 

Wyszła mi nietypowa/niezręczna sytuacja, otóż przez problem z podjęciem wyboru przed rozpoczęciem roku akademickiego, chwilowo znalazłem się na dwóch uczelniach - politechnika z elektrotechniką i uniwerek z informatyką. Od następnego tygodnia muszę już się zdecydować na czym chcę pozostać, jak przez weekend się nie namyślę to wybór będzie chyba losowy. 

Najbliżej mojego serca była automatyka i robotyka, ale niestety w moim regionie nie ma uczelni z tym kierunkiem, ani podobnymi typu elektronika i telekomunikacja. Nawet jeżeli zdecydowałbym się na uczelnię w innej części polski to i tak barierą byłby próg punktowy, który na ten kierunek jest dość wysoki. Dlatego na lokalnej politechnice do wyboru została informatyka i elektrotechnika, lecz z informatyką podczas rekrutacji zrobił się problem i niestety ten kierunek został mi do wyboru tylko na uniwerku z licencjatem 😕. Być może po roku udałoby mi się przenieść na politechnikę, ale to wymaga uzyskania przyzwoitej średniej. 

Szczerze to nie wiem co lepiej studiować. Ne elektrotechnice nie podoba mi się, że jest to kierunek głównie o energetyce, wytwarzaniu, przesyłaniu energii elektrycznej, instalacjach elektrycznych. Nie jest to do końca to co mnie interesuje. Preferowałbym zajęcia z zakresu automatyki, elektroniki, telekomunikacji, robotyki, programowania. Dla przykładu na elektrotechnice automatyka jest tylko 2h tygodniowo przez jeden semestr. Z drugiej strony to ten kierunek i tak jest bardziej "praktyczny". Mimo, że głównie skupia się na "wyższych napięciach" to i tak człowiek by się pewnie nauczył czegoś z elektroniki, telekomunikacji, a przede wszystkim projektowania. Programy CADowskie, symulatory to chyba standard na tym kierunku. 

Poza elektroniką interesuję się również informatyką, programowaniem. Obecnie uczę się tworząc proste projekty, mam plan stworzenia własnej aplikacji. Myślę, że w następnym roku zacznę szukać pierwszej pracy w IT. Dlatego być może lepiej pójść w to, skończyć studia w tym kierunku? Najbardziej mnie boli na informatyce to, że jest to kierunek mocno teoretyczny. Nie doświadczę tu projektowania CADowskiego, zagadnień z elektroniki, automatyki itp.. Po drugie chyba łatwiej wejść w świat IT niż elektro. Prawdopodobnie trudniej znaleźć lepszą pracę w branży elektrotechnicznej/automatyki/elektroniki, zwłaszcza na wschodzie naszego kraju. IT teoretycznie daje możliwości pracy zdalnej, lepsze warunki. Często spotykam się z opinią, że jeśli ktoś programuje, a studia kończy na innym kierunku to i tak kończy jako programista ze względu na większe możliwości.

Jeśli chciałbym zostać automatykiem to musiałbym głównie pracować w delegacjach, w tym zagranicznych. Praca na miejscu przy produkcji raczej nie jest jakoś wybitnie dobrze płatna. Jeśli miałbym podsumować - chyba wolałbym obecnie pracować jako programista, lecz boję się wypalenia zawodowego i.... siedzenia przed biurkiem, co nie jest do końca w moim stylu. Trochę więcej funu daje mi "dłubanie w kabelkach", lecz tu trochę boję o znalezienie przyzwoitej pracy, która nie będzie polegała głównie na wyjazdach za granicę. 

Edytowano przez CharlesX
Link do komentarza
Share on other sites

Z perspektywy programisty: szukaj innego zawodu (i nie piszę tego w kwestii konkurencji), tylko obecna sytuacja na rynku zrobiła niezłą demolkę w IT. Teoretycznie tego nie widać, ale jest znacznie mniej pracy, co za tym idzie ciężej dostać dobrą posadę (zwłaszcza w Polsce).

Aktualnie u nas na mieście więcej zarabia tokarz niż programista (bo tokarzy mamy aż dwóch w powiecie i średni czas oczekiwania na wytoczenie prostego wałka to jakiś miesiąc... normalnie niczym NFZ).

I najważniejsze: studia dają tylko papierek, ale uczysz się i tak sam po godzinach, bo na wykładach/ćwiczeniach tylko wspomną, że istnieje coś takiego jak XYZ.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

 obecna sytuacja na rynku zrobiła niezłą demolkę w IT. Teoretycznie tego nie widać, ale jest znacznie mniej pracy, co za tym idzie ciężej dostać dobrą posadę (zwłaszcza w Polsce).

Aż tak źle jest? Szczerze to nawet nie słyszałem. W sumie to w której branży obecna sytuacja demolki nie zrobiła? Automatycy żalą się, że u nich źle i idą w IT, programiści że to w ich branży jest niedobrze. Każdemu źle :D. 

 

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Aktualnie u nas na mieście więcej zarabia tokarz niż programista (bo tokarzy mamy aż dwóch w powiecie i średni czas oczekiwania na wytoczenie prostego wałka to jakiś miesiąc... normalnie niczym NFZ)

To prawda. Sam nie wykluczam, że w przyszłości nie zechcę pracować w takich branżach. Ale do tego studiów nie trzeba, kwestia praktyki, a więc nic nie stoi na przeszkodzie by i za 10 lat się podjąć. 

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

I najważniejsze: studia dają tylko papierek, ale uczysz się i tak sam po godzinach, bo na wykładach/ćwiczeniach tylko wspomną, że istnieje coś takiego jak XYZ.

No niby tak, ale jednak studia trochę zmuszają do nauki, dają podstawy do wejścia w daną dziedzinę. No i jednak jakie nie są to zawsze coś tam do głowy wleci. A papierek niestety chyba znowu zaczyna się coraz bardziej liczyć. 

 

Myślałem o programowaniu PLC, ale nie wiem który kierunek lepiej się sprawdzi pod to. Informatyka - programowanie, elektrotechnika - prawie brak programowania oprócz podstaw c++, ale za to wiedza z zakresu działania urządzeń elektrycznych, co może się przydać programiście PLC. A programować teoretycznie można uczyć się samemu lub z pomocą kursów, a z elektrotechniką samodzielna nauka to nie taka prosta sprawa. 

Link do komentarza
Share on other sites

Łatwiej przenieść się z kierunku na kierunek w ramach jednej uczelni i nawet nie trzeba mieć nie wiadomo jakich osiągnięć jak zaczniesz okropnie marudzić dziekanowi. Sprawdziłem. 😛

Także moja drobna sugestia to zacząć na politechnice, a możesz i od razu walić do dziekanatu na rozmowę, że punktów brakło, ale życia nie widzisz poza informatyką czy coś 😉.

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

34 minuty temu, trainee napisał:

Łatwiej przenieść się z kierunku na kierunek w ramach jednej uczelni i nawet nie trzeba mieć nie wiadomo jakich osiągnięć jak zaczniesz okropnie marudzić dziekanowi. Sprawdziłem. 😛

Także moja drobna sugestia to zacząć na politechnice, a możesz i od razu walić do dziekanatu na rozmowę, że punktów brakło, ale życia nie widzisz poza informatyką czy coś 😉.

Próbowałem. Zacząłem od maili we wrześniu, ale niezbyt się dawało tak coś ustalić. Poszedłem więc osobiście do dziekana od mojego kierunku, on sprzeciwu nie wyraził, lecz dziekan od informatyk stwierdziła, że jest zbyt dużo różnic programowych i mnie nie przeniesie nawet z dobrą średnią. Powiedziała, że jedyną opcją jest przeniesienie się z innej uczelni z tego samego kierunku. Zdziwiło mnie to, bo po I semestrze na politechnice między dwoma kierunkami nie ma zbyt wielu różnic, a wydaje mi się, że większe różnice w programie występują między uczelniami. No ale 20 min dyskusji na nic się zdało. 

Pomijając te problemy i zakładając, że udałoby mi się przenieść na informatykę na politechnice to i tak zostaje pytanie: elektrotechnika vs informatyka. Informatyka na tej polibudzie ma fajną specjalność - sieci przemysłowe gdzie są zagadnienia z automatyki, PLC itd. lecz chyba w ostatnich semestrach było za mało chętnych na tę specjalizację i nie została utworzona. Dodatkowo nie wiem czy po roku nie przejdę na zaoczne, a wtedy w specjalizacjach dużego wyboru nie ma. 

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, CharlesX napisał:

Zdziwiło mnie to, bo po I semestrze na politechnice między dwoma kierunkami nie ma zbyt wielu różnic, a wydaje mi się, że większe różnice w programie występują między uczelniami.

Uhm... jest różnica 😄 I to dość spora - na elektronice masz podstawy techniki cyfrowej, na informatyce podstawy projektowania aplikacji sieciowych. Do tego na algebrze liniowej elektronika vs informatyka to kolosalne różnice w zakresie materiału, jedyne co jest spójne to operacje na macierzach. Na informatyce dochodzą grupy, pierścienie i ciała, gdy na elektronice masz rozwinięcie Laplace'a oraz szeregi. Więc różnic jest dość sporo (byłem na obu kierunkach 😄)

A co do wyboru to zależy w czym się lepiej czujesz... I tak na 90% nie będziesz pracował w wyuczonym zawodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Uhm... jest różnica 😄 I to dość spora - na elektronice masz podstawy techniki cyfrowej, na informatyce podstawy projektowania aplikacji sieciowych. Do tego na algebrze liniowej elektronika vs informatyka to kolosalne różnice w zakresie materiału, jedyne co jest spójne to operacje na macierzach. Na informatyce dochodzą grupy, pierścienie i ciała, gdy na elektronice masz rozwinięcie Laplace'a oraz szeregi. 

U mnie na I semestrze wygląda to tak

elektro --> infa:

fizyka --> podstawy fizyki

matematyka --> matematyka dyskretna

grafika inżynierska, techniki informacyjne --> programowanie strukturalne, narzędzia informatyczne.

Do nadrobienia dla mnie byłaby głównie matematyka dyskretna. Programowanie + narzędzia informatyczne myślę, że nie byłyby takie straszne bo trochę programuję, a na narzędziach inf. to pewnie sporo będzie powtórki z technikum informatycznego.

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

A co do wyboru to zależy w czym się lepiej czujesz... I tak na 90% nie będziesz pracował w wyuczonym zawodzie.

Na to całkiem duża szansa, ale jak już studiować to lepiej coś co bardziej w życiu się przyda. Chociaż w przypadku zawodów technicznych i informatyki to wydaje mi się, że jest większa szansa na pracę w wyuczonym zawodzie. 

 

Cytat

Więc różnic jest dość sporo (byłem na obu kierunkach )

Tak z ciekawości co było pierwsze i dlaczego zmieniłeś na drugie?

Edytowano przez CharlesX
Link do komentarza
Share on other sites

28 minut temu, CharlesX napisał:

Tak z ciekawości co było pierwsze i dlaczego zmieniłeś na drugie?

Pierwsza była elektronika, druga informatyka, wreszcie sobie darowałem, bo w domu nauczę się tego samego 10x szybciej... A "coś takiego istnieje" jest zbędne, bo i tak nadrabiam to w wolnym czasie na YT 😄 

Większość studiów to zbędna teoria (tak jakieś 95%), reszta to ćwiczenia, które też niewiele więcej wnoszą. Przykładowo: po co mam znać wszystkie wzory na całki na pamięć jak i tak w pracy będę liczył na kalkulatorze, a nie jestem na [cenzura] matematyce, tylko na informatyce, ale powiedz to matematykowi... To jest ten problem, że przedmiotów "wstępnych" uczą zwykle teoretycy, a nie praktycy.

Poza tym pracę w IT dostałem jak tylko skończyłem 18 lat (chociaż miałem już jakieś 4 lata doświadczenia z dokładnym stosem technologicznym stosowanym w firmie). Teraz robię jako "to 'niemożliwe' do zrobienia i potrzebne na jutro". Całe szczęście mogę sobie poodpoczywać pomagając wujowi naprawiać maszyny 😄 

33 minuty temu, CharlesX napisał:

Do nadrobienia dla mnie byłaby głównie matematyka dyskretna.

To jest prawie awykonalne 😛 Nadrabianie matematyki dyskretnej to najgorszy horror w życiu. Kumpel studiujący na UWM zdawał dyskretną chyba 4 razy, rekordziści po 9-15... To gorsze niż teoria obwodów (pot. druty) na elektronice...

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Pierwsza była elektronika, druga informatyka, wreszcie sobie darowałem, bo w domu nauczę się tego samego 10x szybciej... A "coś takiego istnieje" jest zbędne, bo i tak nadrabiam to w wolnym czasie na YT 😄 

 

Nie każdy (w tym ja) ma tyle samozaparcia. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.10.2022 o 23:06, CharlesX napisał:

chyba wolałbym obecnie pracować jako programista, lecz boję się wypalenia zawodowego i.... siedzenia przed biurkiem, co nie jest do końca w moim stylu. Trochę więcej funu daje mi "dłubanie w kabelkach", lecz tu trochę boję o znalezienie przyzwoitej pracy

Jeżeli aż tak nie kręci Cię IT to może być tak że prędzej czy później rzucisz branżę. Elektrotechnika może mieć takie plusy, że rozkręca się na świecie szeroko pojęta transformacja energetyczna i za 5 lat może być spore zapotrzebowanie na ludzi którzy to ogarną. I dodatkowo, po elektrotechnice się ma lub łatwo zdobyć różne uprawnienia, które otwierają drogę do prac typu: pomiary, odbiór instalacji w budynku, przeglądy. Co po Uniwersytecie jest o wiele trudniejsze lub niemożliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Harnas napisał:

Jeżeli aż tak nie kręci Cię IT to może być tak że prędzej czy później rzucisz branżę. 

Tak samo mnie kręci jak praca projektanta sieci, instalacji elektrycznych. Osobiście kręci mnie bardziej praca w której można w czymś "podłubać" fizycznie. Ale tu tworzy się problem delegacji, bo na miejscu to raczej nie ma co liczyć na w miarę przyzwoitą pensję.

5 godzin temu, Harnas napisał:

 Elektrotechnika może mieć takie plusy, że rozkręca się na świecie szeroko pojęta transformacja energetyczna i za 5 lat może być spore zapotrzebowanie na ludzi którzy to ogarną. I dodatkowo, po elektrotechnice się ma lub łatwo zdobyć różne uprawnienia, które otwierają drogę do prac typu: pomiary, odbiór instalacji w budynku, przeglądy. Co po Uniwersytecie jest o wiele trudniejsze lub niemożliwe.

Ogólnie sam siebie nie widzę dłużej na uniwersytecie i jeśli zostanę na informatyce to będę starać utrzymać się przyzwoitą średnią aby uciekać na politechnikę. 

A z tymi pomiarami to też o tym myślałem, o wiele łatwiej z uprawnieniami, na studiach zdobywa się przydatną wiedzę ku temu zakresowi. Teraz wg. nowych przepisów na zwykły SEP 1kV trzeba mieć zawód elektryka lub pokrewny. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.10.2022 o 16:29, CharlesX napisał:

Powiedziała, że jedyną opcją jest przeniesienie się z innej uczelni z tego samego kierunku. Zdziwiło mnie to, bo po I semestrze na politechnice między dwoma kierunkami nie ma zbyt wielu różnic, a wydaje mi się, że większe różnice w programie występują między uczelniami. No ale 20 min dyskusji na nic się zdało. 

Też mnie to dziwi, jakiś uparty niesprzyjający egzemplarz. Chyba z facetami łatwiej. Choć akurat ja przeniosłem się za dziekanki.

Dnia 22.10.2022 o 16:42, H1M4W4R1 napisał:

Uhm... jest różnica 😄 I to dość spora

Ale to byłeś na tej uczelni, na którą trafił @CharlesX? Bo np. u mnie było tak, że w ogóle program pierwszego roku był identyczny tu i tu. Więc to wg fantazji uczelni i wydziału idzie i co tam sobie ubzdurają.

Dnia 22.10.2022 o 18:47, H1M4W4R1 napisał:
Dnia 22.10.2022 o 18:10, CharlesX napisał:

Do nadrobienia dla mnie byłaby głównie matematyka dyskretna.

To jest prawie awykonalne 😛 Nadrabianie matematyki dyskretnej to najgorszy horror w życiu. Kumpel studiujący na UWM zdawał dyskretną chyba 4 razy, rekordziści po 9-15... To gorsze niż teoria obwodów (pot. druty) na elektronice...

Mam zupełnie odwrotne doświadczenia. Jeden z najprostszych przedmiotów jakie miałem na uczelni. Więc znowu ta generalizacja jest... zlokalizowana.

Jak dla mnie to, co jest do nadrobienia, jest proste, małego znaczenia. Można też kombinować, jak się dobrze godziny ułożą, by wbijać na wykłady a jakby nie było przepełnienia ludu, a jakiś sympatyczny prowadzący ćwiczenia/laboratoria z tych przedmiotów do odrabiania, to i tam się zakręcić. Na uczelniach pracują ludzie. Jedni są bufonami. Z innymi z kolei da się w wielu kwestiach dogadać.

Co do innych obserwacji @H1M4W4R1, to się z nim zgadzam. Tj. przynajmniej w kwestii informatyki/programowania - szanse, że w ogóle czegokolwiek nauczysz się istotnego na uczelni są bliskie zera. Czemu ci wykładowcy nie zarabiają kokosów w korpo informatycznych? Nie tylko my we dwóch mamy takie zdanie i nie tylko w informatyce. Daniel Rakowiecki, taki youtuber, od naprawiania elektroniki, też w swoim Q&A (tylko lepiej obejrzeć niż mi wierzyć na słowo), opowiada, że studia nie są nic warte w jego branży. W programowaniu wszystko masz z grubsza za darmo dostępne, w elektronice wiele narzędzi jest dostępnych stosunkowo tanio.

O elektrotechnice nic nie wiem. Choć podejrzewam, że tu już sprawa się komplikuje, bo domowe lab a la elektrownia byłoby już ciężko zbudować, a na politechnikach mają.

No i właśnie, na politechnikach. Mądrych kierunków, znaczy ścisłych, uczy się na politechnikach. Uniwerki mają informatykę, bo się zarabia na tym, że dużo studentów jest chętnych. Ale moja wiara w to, że wiedzą co robią, nie jest zbyt duża.

Dnia 22.10.2022 o 18:56, CharlesX napisał:

Nie każdy (w tym ja) ma tyle samozaparcia. 

Tylko że jeżeli liczysz, że uczelnia Ci włoży łopatą do głowy to, czego potrzebujesz, to możesz się przeliczyć. Jest za to szansa, że kompletnie obrzydzi Ci temat skupiając się na tym, czego nie potrzebujesz. Np. jakimś autorskim przedmiotem jakiegoś doktora (miałem taki!), związanym z tematem jego doktoratu, którego nikt nawet w kraju nie uznał i się tym nie interesuje i śladu po jego tematach nie znajdziesz w Google. No ale starszy już pan, a dopracować do emerytury musi.

PS Niestety pewnie znakomita większość z nas na forum ma życiowe doświadczenie z jedną uczelnią. Najczęściej też jednym wydziałem i jednym kierunkiem i w jakimś określonym historycznym 😉 przedziale czasowym. Więc ile byśmy Ci nie wmawiali w jedną lub w drugą stronę, to porady mogą okazać się niewłaściwe do Twojej sytuacji. A dopiero Ty nas uświadomisz, co z tego wyszło 🙂. Trzymam kciuki.

Edytowano przez trainee
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.10.2022 o 23:06, CharlesX napisał:

Najbliżej mojego serca była automatyka i robotyka, ale niestety w moim regionie nie ma uczelni z tym kierunkiem, ani podobnymi typu elektronika i telekomunikacja.

@CharlesX obstawiam, że najbliższej Twojego serca to ten kierunek jest tylko z nazwy. Bo nikła szansa, że ktoś przed podjęciem tych studiów zdaje sobie sprawę co tam będzie. Jestem po AiR i akurat robotyki to tam było najmniej 😉 Koniecznie sprawdź ten artykuł: https://forbot.pl/blog/jak-w-praktyce-wyglada-studiowanie-automatyki-i-robotyki-id28517

Dnia 22.10.2022 o 08:33, H1M4W4R1 napisał:

Z perspektywy programisty: szukaj innego zawodu (i nie piszę tego w kwestii konkurencji), tylko obecna sytuacja na rynku zrobiła niezłą demolkę w IT. Teoretycznie tego nie widać, ale jest znacznie mniej pracy, co za tym idzie ciężej dostać dobrą posadę (zwłaszcza w Polsce).

Na pewno zależy to od konkretniej branży, bo programowanie to szeroka dziedzina. Ale z moich obserwacji wynika, że faktycznie coś się zmienia. Oczywiście nią ma tragedii i nadal jest dobrze w porównaniu do innych branż, ale nie jest tak, jak niektórym się wydaje.

Ja obstawiam, że wynika to z prostej przyczyny. Kiedyś programiści to byli fanatycy i maniacy, którzy robili sami dla siebie masę projektów i się kształcili. Większość osób po studiach "ogarniała" już całkiem dobrze różne tematy, więc w pierwszej pracy mogli dobrze zarabiać, bo byli wartościowi dla firm. W związku z tymi wysokimi wynagrodzeniami, na IT "rzuciło" się dużo osób, które wcale nie są zainteresowane tym tematem aż tak mocno. W efekcie ogólny poziom osób szukających pracę jako programiści spadł (szczególnie w branżach, gdzie jest dużo programistów po bootcampach). Firmy się już na tym trochę przejechały, więc wcale na początku nie można zawsze liczyć na fenomenalne warunki. Oczywiście dobrzy programiści z czasem zaczynają zarabiać bardzo dobrze, ale początek może być dla wielu osób jednak brutalnym zderzeniem z rzeczywistością.

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Treker napisał:

@CharlesX obstawiam, że najbliższej Twojego serca to ten kierunek jest tylko z nazwy. Bo nikła szansa, że ktoś przed podjęciem tych studiów zdaje sobie sprawę co tam będzie. Jestem po AiR i akurat robotyki to tam było najmniej 😉 Koniecznie sprawdź ten artykuł: https://forbot.pl/blog/jak-w-praktyce-wyglada-studiowanie-automatyki-i-robotyki-id28517

 

Czytałem ten artykuł, przeglądałem programy studiów. Wydaje mi się najbardziej podobny do tego czego oczekuję. 

A z wyborem między elektrotechniką a informatyką nie mogę się zdecydować, ale raczej zostanę na informatyce. Czy to dobry wybór - okaże się. Niby aktualnie mnie bardziej ciągnie na politechnikę do kierunku związanego z prądem, ale jednak większość tematów jakie porusza elektrotechnika to wytwarzanie energii, przesyłanie - niestety niezbyt mnie to interesuje. Chyba na co bym nie poszedł to i tak byłbym średnio zadowolony. A może porzucę studia.... 

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, trainee napisał:

w elektronice wiele narzędzi jest dostępnych stosunkowo tanio.

Albo za darmo 😄 STM32 gdzieś miał opcję wspierania startupów i edukacji 😉 Poza tym firmy dość często oferują darmowe układy podczas hackathonów, ze scalakami gorzej  (tutaj uczelnie mają większe pole przebicia).

58 minut temu, Treker napisał:

Na pewno zależy to od konkretniej branży, bo programowanie to szeroka dziedzina. Ale z moich obserwacji wynika, że faktycznie coś się zmienia. Oczywiście nią ma tragedii i nadal jest dobrze w porównaniu do innych branż, ale nie jest tak, jak niektórym się wydaje.

Utrzymanie i rozwój zrealizowanych projektów nie oberwało aż tak mocno, ale w sekcji prototypowania i nowego oprogramowania... no cóż mamy stan wojenny. Najmocniej oberwał chyba GameDev, bo jest najbardziej zbędny w obecnych czasach, w webówce i embedded aż takiego krachu ofert pracy nie zauważyłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.