Skocz do zawartości

mały "Sterownik" silniczka do wibracji.


badyl

Pomocna odpowiedź

Poszukuję możliwie najmniejszego i najprostszego układu (schematu), który powodowałby, że wspomniany w tytule silniczek z telefonicznej wibracji obracałby się raz w jedną raz w drugą stronę.

Ze względu na miniaturyzację planowanego robocika, odpadają układy z przekaźnikami, czy scalakami. Maksymalne napięcie jakie będzie miał do dyspozycji robocik to 3V.

Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ja tez mam podobny problem chcialem zbudowac microsumo robota.

Jednak ciezko znalezc jakies mostk'i-h od napiecia 2,8V do 5V na max 200mA. Znalazlem pare ale sa ciezko dostepne np. MPC17C724, lb1836m. Szukam jakiegos najlepiej w smd i z sterowaniem silniczka za pomoca pwm

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3.8- to 13.2-V Operating Range

Ja chcialem od 2.8V bo do tego napiecia chodzi sprawnie procek i wyswietlacz ktory moze dodam. Jako ciekawostka: testowalem procek (atmega32l) nawet chodzi w miare ok ponizej tego napiecie jednak juz adc nie dziala, wyswietlacz tez dziala tylko kontrast lekko traci (jest to lcd od noki 3310)

Dlatego tez chcialem mostek h na 2,8V zeby wszystko dzialalo do tego napiecia a nie, ze mam baterie srednio naladowane i procek dziala a mostek juz nie.

Jednak musze sie jeszcze zastanowic jakie baterie zastosuje. Jestem troche niedoswiadczony jak chodzi o baterie i mostki h na niskie napiecia. Slyszalem, ze pewne baterie nie moga sie rozladowac ponizej pewnego napiecia i moze to akurat byc 3,8V wiec bede mogl zastosowac ten mostek. Stworze osobny temat, bo musze sie nad paroma rzeczami zastanowic i chetnie poslucham pomyslow uzytkownikow narazie mam super przekladnie ze strony solarbotics do microsumo robota (czy nano sumo robota, nie znam fachowej nazwy)

[ Dodano: 19 Lut 09 01:46 ]

znalazlem ciekawy uklad 74LVC2T45 jednak tez slabo dostepny

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli użyjesz akumulatora Li-Ion lub Li-Pol (to najlepsze rozwiązania) to nie będzie problemu, napięcie na tych akumulatorach po naładowaniu wynosi 4,20V, oczywiście niezbędny będzie kontroler stanu baterii.

Microsumo ma dopuszczalne wymiary 5x5x5cm a nanosumo 25x25x25mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzieki, szukalem klas sumo i google malo informacji mi podalo. Wlasnie by mnie interesowalo microsumo, bo serwa mam ze strony solarbotics. Dokladnie takie:

pierw chcialem nanosumo ale przekladnie sa za duze.

Jest chyba jeszcze klasa 10x10x10cm, nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Też buduję mikrosumo i stosuję mostki SI9986CY. W praktyce działają one przy niższym napięciu niż 3.8V i spokojnie można je stosować przy zasialniu z li-pol 3,7V.

Sprawdziłem już te rozwiązanie w nanosumo i się sprawdza.

W ubiegłe wakacje spędziłem mnóstwo czasu nad szukaniem mostka H do nanosumo i niestety pełne mostki H zasilane od 2,7V miały maks wydajność 100mA. Do sterowania prądem maks 100mA można też zastosować scalone układy cyfrowe (bramki), niepamiętam już jakie to były serie ale napewno takie są.

Inne rozwiązanie to połączyć kilka takich bramek równolegle. Bramki wykonane w technologii OC (nie pamiętam napewno czy OC) można łączyć równolegle.

[ Dodano: 19 Lut 09 11:45 ]

klasa 10x10 nie ma ograniczenia wysokości.

A w Polsce nie odbywają się żadne zawody w mikrosumo, ja robię mikro na zawody w wiedniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nes86 te bramki to są faktycznie OC lub OD (zależnie od techniki wykonania).

Można je łączyć równolegle ale nie dają one żadnego napięcia na wyjściu, po prostu dla stanu odpowiadającego wysokiemu na wyjściu da stan niski. A dla stanu odpowiadającego stanu niskiemu na wyjściu sprowadza pin (wyjście) na masę układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.