Skocz do zawartości

Pępek 3


Bobby

Pomocna odpowiedź

No tutaj rzeczywiście masz w 100% rację - w poniedziałek zobaczę u siebie ww Katowicach, czy nie dostanę gdzieś takich łożysk, ale co poradzić na te luzy boczne to nie wiem (no chyba, że łożyska będą 'siedziały' na wale odpowiednio ciasno, ale to może wpłynąć negatywnie na ich żywotność. Zrobię jeszcze dokładny pomiar prądów w robocie przed i po zamontowaniu łożysk, bo te szacunki są baardzo 'na oko', a jak wiemy na oko to chłop w szpitalu umarł.

ED. Pierwsze pomiary pokazały, że cały robot przy zwykłym toczeniu się po ringu (a właściwie 2 silniki PWM=100 praktycznie bez obciążenia, sam robot) pobiera ~800mA, a przy praktycznie zatrzymaniu silników ~1,9A - PWM=150. A więc podczas zwykłej jazdy więcej niż się spodziewałem, ale podczas zwarcia dużo mniej niz przypuszczałem. Zobaczymy jak na to wpłyną łożyska.

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, całkiem całkiem, ale estetyka lekko leży 🙂 ciekawie polutowałeś a co najlepsze że działa xDD, może nie wyłapałem w tekście ale jakiego uC użyłeś bo ze zdjęć trudno mi wywnioskować ;d

Link do komentarza
Share on other sites

Co do ruchów osiek przekładni na boki, wpadł mi taki pomysł, by nieco naciąć ośkę dookoła i z zewnętrznej strony przekładni, nałożyć na ośki oringi. Problem powinien zniknąć, a oring chyba nie będzie stawiał dużych oporów, zwłaszcza prawie przylegając do metalowego łożyska. Problemem może się jednak okazać wąskie nacięcie tak małej ośki.

Nigdzie nie mogłem zaleźć informacji o kołach i oponach, mógłbyś nieco przybliżyć ten temat? Ten minisumo ma swój uroki, jak każdy robot, a wygląd moim zdaniem to kwestia gustu.

Link do komentarza
Share on other sites

wpadł mi taki pomysł, by nieco naciąć ośkę dookoła i z zewnętrznej strony przekładni, nałożyć na ośki oringi.

Co do nacięcia, to słuszne rozwiązanie, stosuję się nacięcia pod pierścienie osadcze twz. pierścienie Segera, oring ma służy do uszczelnienia. Nacięcie może być problem, ale nie musi skoro BoBBy ma dostęp do tokarki. Można też spróbować ręcznie nożykiem naciąć.

Co do pierścieni: KLIK

Można je znaleźć też w starych radiach kasetowych i walkmanach,

Tak to wygląda:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BoBBy, całkiem całkiem, ale estetyka lekko leży ciekawie polutowałeś a co najlepsze że działa xDD, może nie wyłapałem w tekście ale jakiego uC użyłeś bo ze zdjęć trudno mi wywnioskować ;d

Chyba będę musiał usunąć zdjęcia tej pierwszej płytki - ona niedziałała 🙂 Znaczy czasem tak, czasem nie, mostek też się dziwnie zachowywał. Aktualne zdjęcie płytki, prostszej jest w jednym z moich powyższych postów.

bardzo prosta płytka główna na m8, prawdę mówiąc nie ma nawet mostka H, tylko dwa mosfety 079N03

A co do nacięcia na ośce - może to być problemem, nawet używając tokarki (do której dostęp mam tak na prawdę pośredni - daję rysunek techniczny + ew. materiał i wracają do mnie gotowe rzeczy, bo ta ośka ma naprawdę małą średnicę (chyba, że zamontowałbym ją w wierarce i wtedy choćby pilnikiem spróbował zrobić takie nacięcie). Ale w sumie teraz mi do głowy dopiero wpadło - po prostu podkładki. Jakieś takie małe tulejki fi wew.2mm musiałbym skombinować, od biedy wewnętrzny pierścień z łożysk (a rozebranie takiego bez uszkadzania może być kłopotliwe).

A co do kół i opon - jak już pisałem, koła toczone stalowe, malowane w czerń. Są praktycznie identyczne jak w pępku2 (mój poprzedni, jeszcze brzydszy robot), ale te mają otwór na oś mniejszą - około 2,05-2,1mm. Oczywiście koło blokowane jest na wale za pomocą śrubki (m3) schowanej pod oponą. Samo ogumienie to teraz na czas testów zwykła dętka rowerowa, mocno oczyszczona benzyną ekstrakcyjną. Do testów się sprawdza, na zawody raczej bym nie brał. Na zawody oczywiście będzie oklejona owijką do rakiety tenisowej (oklejona dętka, w celu łatwej wymiany ogumienia - wystarczy zsunąć, nasunąć nową i przykleić owijkę).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich użytkowników - jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość ;D

1. Co do robota - jestem pod wrażeniem, bo dopiero zaczynam zabawę z programowalną elektroniką.

2. Co do oringów i łożyskowania warto przyjrzeć się wentylatorkom od komputera, są tam zarówno oringi (nawet plastikowe) jak i łożyska (w tych cichszych - droższych modelach - choć i w tańszych też się trafiają).

Link do komentarza
Share on other sites

Teoretycznie mają zasięg 40cm, praktycznie jest tak jak widać na filmikach, najlepiej na tych świeżych z Wrocławia, Nugget jest na takich samych. I mini-koks, goliath2 (i chyba yatt.dwa) też.

BTW, Pępek3 zakończył żywota przed startem, ślimacznica została ładnie przeszlifowana ślimakiem. Ale przynajmniej teraz jestem 2 sharpy do przodu, do następnego robota. No i m8 też się przyda zawsze :] Prawdę mówiąc, to nie jestem z tej konstrukcji zadowolony, brak czujników linii, głupiej jazdy do tyłu (przez co nie można się obracać w miejscu), tylko 2 czujniki przeciwnika... dużo by można wymieniać (albo i nie, bo wtym robocie za dużo rzeczy nie ma), kończąc na nienajlepszym pługu. Tym samym seria pępków zostaje zakończona 😋 Teraz czas na kolejnego robota na pololulkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Hehe, ale kiedy to było 😋 Co ciekawe, ta kostka już nie żyje, pewnie jest przetopiona/wietrzy się na wysypisku - taki urok kostek za 5zł, rozsypała mi się w rękach. Może to jakiś znak od opatrzności 😃

PS. Tego poprzednie posta pisałem w odpowiedzi na posta Dżonego, pytał jaki zasięg mam, ale usunął posta w trakcie, gdy ja pisałem swojego.

Link do komentarza
Share on other sites

W www.junun.org, ale raczej nie zamawiałbym tam ponownie, bo ludzie mieli problemy - zobacz na forum temat Timonka/nesa o opiniach o tym sklepie, kiedy ściągali gp2d12 bodajże, albo jakieś inne analogi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.