Skocz do zawartości

Szukam koncepcji...


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Mam do ogarnięcia dość ciasny obiekt... Obudowa 45x40x18 (coś w okolicach tego, mierzone na referencji)... Muszę tam zmieścić baterię (prawdopodobnie wsadzę jakiegoś LiPo płaskiego, płytkę drukowaną z mikrokontrolerem low power i funkcjami zdalnego przesyłu danych oraz kawał mechanizmu mechanicznego... IMHO jak dobrze to upchnę, to zwiększając grubość mogę mieć całą płaszczyznę XY na mechanizm, co będzie znacznie mniejszym problemem 😄 

Gorzej jak podejść do sekcji mikrokontrolera... ESP na WiFi odpada... Może na BT LP, ale to też nie jest idealne rozwiązanie... Kabelek nie wchodzi w grę... Myślałem nad NRF24L01 i jakąś ATMegą/ATTiny na 2/4MHz do sterowania (plus stacja bazowa do odbioru danych i podłączenia do czegoś o większych możliwościach obliczeniowych). Wtedy może by się udało utrzymać dość długie zasilanie na baterii... Macie jakieś pomysły?

Urządzenie w założeniu będzie pracowało w jednym budynku / lokalu, ale zasilanie bateryjne jest koniecznością, bo przewód zasilający może się łatwo zaplątać...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
10 minut temu, _LM_ napisał:

Co jest krytyczne w tym projekcie?

  1. Czas życia na baterii (24h+, ale mikrokontroler to praktycznie zwykły timer (z opcją zdalnego sterowania), urządzenie to miniaturowy zamek czasowy, który będzie dość często przenoszony, stąd problem z przewodami 😄)
  2. Rozmiar... nie może to być wielkości szafy
  3. Koszt... Chciałbym się zamknąć ze wszystkim w 75 PLN, ale z doświadczenia wiem, że to może być ciężkie... Zwłaszcza z cenami tych małych silniczków modelarskich z przekładniami...
10 minut temu, _LM_ napisał:

BT low power.

BLE jest dobrą opcją... No ale ESP dalej dość mocno pobiera... Aż 100-150mA... Chociaż może wywalenie wszystkiego i obcięcie taktowania rdzenia do minimum by pomogło... Koszt jest akurat dość pomijalny, bo moduły ESP32 są dość tanie (bez zbędnych bajerów typu konwertery UART - te do lutowania SMD)

3 minuty temu, matsobdev napisał:

nie ma chyba opcji moduł <-> telefon.

Akurat tutaj to nie problem, bo urządzeniem pośredniczącym będzie i tak zwykle jakiś komputer (o ile takie urządzenie będzie występować).

Ogólny skład urządzenia

  • Zamek mechaniczny (to jeszcze do opracowania)
  • Układ sterujący + wireless, pewnie ESP32 w trybie low-power z BLE (150mA)
  • Wyświetlacz OLED I2C (idnk czy go będę montować)
  • Płytka PCB, bo na czymś trzeba to zamontować
  • Obudowa drukowana z PETG
  • Bateria (najprawdopodobniej LiPo 1000mAh)
Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodziło mi o coś w stylu https://www.tme.eu/pl/details/nrf52840-qiaa-r/mikrokontrolery-pozostale/nordic-semiconductor/ co do zasilania, gdyby było pewne że urządzenie będzie odstawiane zawsze w to samo miejsce można pomyśleć o ładowaniu bezprzewodowym. BTW jakbyś się zdecydował na soc od nrf lub ich moduły to daj znać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
13 minut temu, ethanak napisał:

A to ma czekać na instrukcje na bt czy tylko przekazywać jakieś cenne informacje?

50/50...

Dlatego BLE jest dobrą opcją, bo mogę równocześnie dawać notyfikacje o pozostałym czasie jak i modyfikować czas z zewnętrznego źródła.

17 minut temu, _LM_ napisał:

Pomysł nie jest zły, ale w tej cenie mam ESP ze wszystkim... Raczej trzeba szukać czegoś w segmencie hobby... No chyba, że upchanie tego stanie się awykonalne...

18 minut temu, matsobdev napisał:

Coś kiedyś oglądałem:

Tylko ESP z WiFi to patologia... Chociaż 8266 może pobierać sensowniejsze ilości niż 32... Teoretycznie w trakcie transmisji 160mA... Może to też jest jakaś droga... ale 8266 słynie z tego, że nienawidzi mojego WiFi... 

3 minuty temu, _LM_ napisał:

W sumie większość prądu i tak porwie mechanizm, to czy nie było by dobrze poeksperymentować z ESPNOW? Nawet taki 8266?

Mechanizm teoretycznie będzie pobierać prąd wyłącznie w momencie zmiany stanu (parę sprężyn i trochę zmyślnej inżynierii powinno na taki zabieg pozwolić).

 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 minuty temu, _LM_ napisał:

ile gpio potrzebujesz?

Silnik, I2C i może przycisk do wybudzania wyświetlacza, ale przycisk można ogarnąć czysto mechanicznie odcinając wyświetlacz od 3.3V z diodą zabezpieczającą między GND i VCC.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.