Skocz do zawartości

Ardu i SIM800l, ogólna dyskusja...


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
14 minut temu, SOYER napisał:

Ciężko coś doradzić, kiedy kolega upiera się, że mu się wieszają moduły simi nic nie wysyłają, a po sprawdzeniu okazuje się, że z sim wszystko ok, tylko jego szkic był jakiś nie ten. 

Jakie jest prawdopodobieństwo, że kilka arduino "psuje" się w ten sam sposób i wina nie jest po stronie użytkownika?

 @_LM_i @ethanak

Bo z SIM też czasem nie przychodziły informacje! Mówiłem to sto razy...a teraz zanim dojdę jak to poprawić to wolę się skupić co jest nie tak że płytki mi padają...same, bo ja ich nie gryzę i podłączam tak samo jak zawsze, a skoro pojawił się problem dopiero przy testowaniu SIM to obstawiam że może się tam jakieś napięcie pałętać...nic więcej nie powiem bo nic więcej nie wiem...a kod o którym wspominałes masz na stronie 11 bodajże...

Co do prawdopodobnosci to jest ono bardzo duże na to że podpinanie nowego sprzętu te płytki uszkadza, skoro nigdy wcześniej tak przypadłości nie bylo

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, farmaceuta napisał:

okazało że ten readStringUntil() jest niedostępny dla serial sprzętowego...😕 Wiesz może czemu??

Owszem wiem. Bo SoftwareSerial to tylko namiastka prawdziwego UARTa, wielu rzeczy nie potrafi. Nie będę się wgłębiał w tłumaczenie co i jak, kody źródłowe masz na własnym dysku.

Mam taką trochę dziwną propozycję: wyjmij wreszcie z szuflady ESP32, masz tam dwa dodatkowe pełnoprawne sprzętowe UARTy, skorzystaj z nich. Poza tym jeśli sfajczysz ESP to i tak taniej wyjdzie niż sfajczenie Arduino.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, ethanak napisał:

Bo SoftwareSerial to tylko namiastka prawdziwego UARTa, wielu rzeczy nie potrafi. 

Tak tak..wiem że SoftwareSerial to namiastka...ja pytałem o serial sprzętowy Arduino...wywala mi błąd że Until nie ma i koniec...🤔

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 minuty temu, ethanak napisał:

Zdecyduj się - najpierw mówisz że testujesz na SoftSerial a teraz opowiadasz o Serial. Pokaż kod w którym mówi że go nie ma.

Jeden SIM jest na SoftwareSerial a drugi na Serial. I wywala mi błąd że nie ma...już pokazuje

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
if (Serial.available()) {
  while (Serial.available()) {
    //delay(10);
    dane1 = Serial.readStringUntil();
    //Serial.println(dane1);
  }
} else {
  return; 
  }

dfdf.thumb.png.b3f93546db947c6175610dc79551cbab.png

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

A z ciekawości: co się stanie jak poprawisz błąd?

Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli poprawie na readString() to działa...kompilowalem na Arduino mega (serial1 serial2) i też to samo z Until nie działa...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, kur... jak prawidłowo wywołasz readStringUntil. Link do dokumentacji dostałeś parę postów wcześniej, więc może zacznij z niej korzystać.

I nie chrzań ze Until nie ma w Serial, bo tylko durnia z siebie robisz.

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, ethanak napisał:

Nie, kur... jak prawidłowo wywołasz readStringUntil. Link do dokumentacji dostałeś parę postów wcześniej, więc może zacznij z niej korzystać.

I nie chrzań ze Until nie ma w Serial, bo tylko durnia z siebie robisz.

Już chyba późna pora na mnie i głowa słabo pracuje...😉 Wybacz mi @ethanak te nerwy które masz przeze mnie...😜

Link do komentarza
Share on other sites

No i tak...do odczytu wiadomości użyłem takiego kodu...

if (Serial.available()) {
  while (Serial.available()) {
    dane1 = Serial.readStringUntil('\0');
  }
} else {
  return;
}

Z SoftwareSerial działa normalnie...z Serial'em sprzętowym już w kratkę..jak nie działa to nie odbieram nic w monitorze...coś jest nie halo chyba z tymi pinami komunikacyjnymi, konkretnie co? Nie wiem...ale nawet na "język" czuć napięcie na kablach RX TX sim800...

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem te wszystkie "raz działa, raz nie działa" są spowodowane kiepskim zasilaniem. Jeden moduł SIM800L w/g karty katalogowej może brać do 2A, a dwa moduły...

Przetwornica XL4015 jest zasilana z:

Dnia 19.01.2023 o 19:28, farmaceuta napisał:

Połówka lipo 2S 1200mah...około 4.1v 

Ciekawe, jakie napięcie dostarcza, skoro jest ona typu "step-down". Proponuję dla próby zasilić ją z innego źródła, o wyższym napięciu (choćby z akumulatora samochodowego).

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Teraz za pomocą przetwornicy zasilam z 12v 1.5A...z lipo zasilalem jeden moduł na płytce stykowej(kable przylutowane do modułu, grube!) Te same cuda i wianki...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.