Skocz do zawartości

Bezprzewodowe przesyłanie sygnałów IO


kabaczek

Pomocna odpowiedź

Hej

Rodzice poprosili mnie o zrobienie im automatycznych drzwi do kurnika, ale zamiast brać z neta gotowce z napisanym kodem do arduino, chciałbym zrobić to samemu. I trochę odpicować.

W zamyśle ma to wyglądać tak, że w domu będzie arduino sterujące tym wszystkim razem z wyświetlaczem i interfejsem, żeby np ustawić godziny albo przejść w tryb ręczny. W kurniku będzie właśnie brama, do niej dwie krańcówki od pozycji bramki, chciałbym też, żeby dało się załączać i wyłączać oświetlenie. Myślałem jeszcze o jakimś life bicie, żeby sprawdzać czy łączność jest ciągle zachowana.

I teraz pytania:

1. Jaką antenę, nadajnik wykorzystać do przesyłania tego? Część domową i polową będzie dzieliło jakieś 20 metrów i ze 4 ceglane ściany.

2. Sygnały będą musiały być przesyłane za pomocą jakiegoś protokołu, prawda? Jaki najlepiej wykorzystać? Moglibyście zarzucić linkiem do jakiegoś poradnika w tym temacie albo chociaż hasłem pod jakim szukać rozwiązania.

3. Po stronie kurnika będę musiał użyć drugie arduino czy może być jakiś moduł we-wy? Jeśli moduł to jaki, żeby był zgodny z użytym protokołem?

4. W jaki sposób "stworzyć" ten life bit po stronie kurnika, jeśli miałbym nie korzystać z drugiego mikrokontrolera?

 

Wiem, że całość wydaje się może zbyt skomplikowana na taką pierdołę jak kurnik, ale chciałbym trochę poszpanować i przy okazji nauczyć się czegoś nowego.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

To ja Ci polecam odrazu zapomnieć o arduinach i brać Esp32...masz od kopa protokół esp-now do komunikacji między dwoma ESP...do otwierania to dobry byłby krokowiec (dokładne pozycjonowanie bramki bez enkodera) i jedna krańcówka wystarczy ("home"), wyświetlacz to jakiś 1.8 cala (kolorowy) na sterowniku st..mam taki i działa fajnie...do oświetlania to jeszcze przekaźnik zwykły na logice 3.3v

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, kabaczek napisał:

1. Jaką antenę, nadajnik wykorzystać do przesyłania tego? Część domową i polową będzie dzieliło jakieś 20 metrów i ze 4 ceglane ściany.

Może się okazać że będziesz musiał wyjść z anteną na zewnątrz, i tak do komunikacji esp8266/32 jest to chyba najprostsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ no ale właśnie jaką antenę? nie mam na ten temat żadnego pojęcia, nigdy nic bezprzewodowego nie robiłem, oprócz jakichś bzdur na bluetooth

a gdybym dał repeater, żeby rozciągnąć zasięg na kurnik i przez WiFi się komunikować?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@kabaczek a masz w domu i kurniku wi-fi?

Może masz w domu, a nie masz w kurniku? Może jakiś używany router z olx za 2 dychy i już masz wi-fi w kurniku. 

Dalej juz łatwo, wyświetlacz potrzebny? Może informacja i sterowanie wystarczy na telefonie?

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER no też można zamiast dedykowanego repeatera

na razie zrobię na wyświetlaczu i przyciskach, żeby nie narzucać na siebie jeszcze nauki tworzenia aplikacji

wydaje mi się, że wszystko wiem, komunikacja po WiFi, esp now jako protokół i esp w kurniku.

Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, kabaczek napisał:

no ale właśnie jaką antenę?

Właściwie lepiej by było nawet cały moduł nadawczy esp8266 wyciągnąć gdzieś gdzie będzie zasięg, internetu jak i wifi jako takiego nie musi być bo moduły mają się komunikować między sobą. Bez większych szczegółów ciężko jest uznać jak co jak zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem: najprościej wziąć dwie płytki esp8266, zestawić połączenie na espnow i sprawdzić jak długo utrzyma się komunikacja. To jest dość proste zadanie, nie poniesiesz dużych kosztów a będziesz wiedział co i jak.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Są jeszcze transmitery 433Mhz UART https://botland.com.pl/produkty-wycofane/3835-modul-radiowy-hc-11-433mhz-transceiver-tht-z-antena.html które z powodzeniem wykorzystałem w jednym z projektów -> hala 50m grube ściany rozdzielnia SN i falowniki po drodze, działa niezawodnie

EDIT nrf24l01 nie napisałem o nich bo i tak działają w paśmie 2.4Ghz (jak wifi) oraz sprawiają kłopoty podczas uruchamiania.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

@kabaczek  teraz musisz zdecydować czy robisz wszystko sam, piszesz program, komunikujesz ze sobą dwa esp, sprawdzasz komunikację itd, przy okazji dużo się ucząc. Koszt od kilkudziesięciu zł w górę, zależnie czy potrzebny wyświetlacz itp. Czas nauki spory.

Czy np. robisz to również na esp, ale jednym, wgrywasz lub piszesz soft współpracujący z Supla i sterujesz bramą, sprawdzasz jej stan, sterujesz oświetleniem i np. odczytujesz temperaturę w kurniku, ale wszystko to na swoim telefonie. Nie potrzebujesz drugiego esp. Koszt mniejszy, nie trzeba Ci wyświetlacza i drugiego esp. Czas uruchomienia 15min, czas na poczytanie jak to zrobić kilka godzin.

Trzecia opcja to kupno gotowych sterowników z oferty firm współpracujących  z Suplą. Koszt kilkaset złotych, czas na podłączenie 15min.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, farmaceuta napisał:

do otwierania to dobry byłby krokowiec (dokładne pozycjonowanie bramki bez enkodera) i jedna krańcówka wystarczy ("home")

E tam. Zwykły silniczek DC, pomiar prądu na jakimś rezystorze 0.1Ω i krańcówek nie trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 31.01.2023 o 21:32, ethanak napisał:

E tam. Zwykły silniczek DC, pomiar prądu na jakimś rezystorze 0.1Ω i krańcówek nie trzeba.

mógłbyś podpowiedzieć jak takie coś zrealizować? 

Link do komentarza
Share on other sites

Co do komunikacji, idz w moduly esp8266 ze zlaczem (sma chyba ?) do anteny WiFi, wpinasz w to jakiegos malucha 3db i oba esp spinasz po ESP-now.

Zasieg ma genialny, zerowe opoznienia, szyfrowanie 🙂 dziala genialnie bo sam uzywam, ale na wiekszej odleglosci.

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Bullseye napisał:

Zasieg ma genialny, zerowe opoznienia

Zerowe? Czyli poniżej 500us na 50m? Jeżeli nie, to opóźnienie istnieje i jest zdecydowanie niezerowe.

24 minuty temu, Bullseye napisał:

idz w moduly esp8266 ze zlaczem (sma chyba ?)

Moduły WiFi nie mają złącz SMA. Nigdy. Prędzej SMA-RP, ale to też bardzo rzadkie zjawisko. Najprędzej spotkasz złącza IPX.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.