Skocz do zawartości

Jak zacząć z STM32 i czy nada się jako kontroler dla pada do gier?


automati

Pomocna odpowiedź

Cześć, mam ambitny pomysł odbudowy starego kontrolera do gier, z którego została mi tylko obudowa i przyciski. Myślę, że projekt jest na tyle prosty, że można od niego zacząć naukę mikrokontrolerów. Do tej pory robiłem jedynie proste projekty na Arduino uno/nano, który jednak ma tą wadę, że nie potrafi udawać HID. Mój pierwszy plan był, by kupić Arduino micro, który może bezpośrednio rozmawiać z USB ale niestety po pierwsze oryginalne Arduino przekracza mój budżet, po drugie ma za mało wejść (szczególnie ADC). I tu wpadł mi w oko STM32 a konkretniej "blue pill". Nigdy na nim nie programowałem więc mam parę pytań zanim zacznę, żeby oszczędzić sobie przyszłej frustracji:

  • Jak wygląda kompilowanie i wgrywanie programu? Z tego co się już dowiedziałem, nie mogę po prostu wpiąć go do usb jak Arduino i wgrać program. Czy potrzebuję oficjalnego programatora? A może wystarczy chiński konwerter "USB to UART" na bazie CH340 lub PL2303? Czy mógłbym użyć Arduino jako programatora STM32?
  • Jaki software polecacie na początek by pisać i wgrywać programy na kontroler?
  • Który mikrokontroler wziąć na początek? F103C8T6 wydaje się być dość popularny.
  • Czy bez zaawansowanego hackowania można sprawić by ten mikrokontroler przestawiał się komputerowi jako "game pad (HID)" i rozmawiał z komputerem?
  • Czy jest coś o czym nie wiem a powinienem wiedzieć zanim zacznę? Częste błędy i trudności początkujących?

Z góry dzięki za wszelkie porady i podpowiedzi

Edytowano przez automati
Literówka w tytule i drobna poprawka stylistyczna
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! Jak chcesz bezproblemowo zacząć z STMkami to polecam płytkę na początek. Pierwsza z brzegu, np. link Na płytce masz oryginalny programator, który możesz wyłamać i używać do innych uC STM. Do tego potrzebujesz jeszcze dedykowany soft ze strony producenta (za free) i z 99% prawdopodobieństwem wszystko działa. Z blue czy blackpill to różnie bywa. 

 Co do serii F103 to już chyba raczej nie - jest trochę przestarzały, prędzej coś z serii F4.  Tu masz więcej info link

Dnia 7.02.2023 o 16:33, automati napisał:

Czy jest coś o czym nie wiem a powinienem wiedzieć zanim zacznę? Częste błędy i trudności początkujących?

Ja przeszedłem na STMy z  AVRków (kod pisałem w C) i powiem Ci, że to jest zupełnie inny świat. Na początku trochę szok bym powiedział 😄 Ale spokojnie do ogarnięcia. Na samym Forbocie są przynajmniej dwa kursy o STM32, możesz zobaczyć z czym to się je. Na YT też jest świetny poradnik link.   

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, _LM_ napisał:

Co do USB baaardzo długi film i obszerny materiał znajdziesz tutaj 

https://www.amazon.com/USB-Complete-Developers-Guide-Guides/dp/1931448280 Polecam 😉, tylko uprzedzam - kawał tomiszcza (i tak kilka razy cieńsze niż Machinery's Handbook.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.