Skocz do zawartości

Sposób na enkoder.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć, właśnie od paru godzin próbuję zgadnąć co nie tak z moim szkicem, że enkoder gubi kroki.

Zupełnym przypadkiem zauważyłem, że to wina sprzętu. Jeśli lekko pociągnę za gałkę, lub lekko docisnę i wtedy kręcę, to jest wszystko ok i enkoder pięknie odczytuje obroty.

Ktoś to już rozbierał? Ja go ugryźć? Czy może tylko popsikać sprayem kontaktowym dla elektryków?

Taki model. Nówka sztuka.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, SOYER napisał:

Ktoś to już rozbierał?

Wątpię żeby się opłacało

18 minut temu, SOYER napisał:

Czy może tylko popsikać sprayem kontaktowym dla elektryków?

Te szpraje prędzej czy później doprowadzą do korozji - zwłaszcza jeśli nie oczyścisz elementu po takim zabiegu, nie nadają się do delikatnej elektroniki. Nie wiem jaką bibliotekę używasz, ale to też ma znaczenie dobry libs potrafi zdziałać cuda. Albo jeśli to STM32 to tam też można w dużym zakresie usprawnić działanie enkodera. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To niekoniecznie jest wina enkodera - pewnie na wyjściu pojawiają się drgania. Pytanie, czy biblioteka potrafi sobie z tym poradzić poprawnie, bo może tutaj jest problem.

Jeśli masz pod ręką stm32 to warto podłączyć enkoder i sprawdzić jak działa ze sprzętowym wsparciem. O ile wiem do kursu stm32l4 używane są takie same, albo chociaż bardzo podobne enkodery i raczej nie ma z nimi problemów: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32l4-liczniki-sprzetowe-pwm-enkoder-id46585

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie dlatego wspomniałem o bibliotece, ja kiedyś przepisałem sobie libsa z poradnika mirekk36 - ze swoimi poprawkami używam na esp8266

On tam używa tablic aby określić w jakiej pozycji jest enkoder, działa to bardzo dobrze również dla wyeksploatowanych pokręteł

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Właśnie dlatego wspomniałem o bibliotece, ja kiedyś przepisałem sobie libsa z poradnika mirekk36 - ze swoimi poprawkami używam na esp8266

On tam używa tablic aby określić w jakiej pozycji jest enkoder, działa to bardzo dobrze również dla wyeksploatowanych pokręteł

 

Jak masz gotowego i sprawdzonego libsa na 8266 to podziel się z kolegą. Ja też mam teraz nodeMCU z 8266. Może jednak to soft, a nie hardware.

STM nie posiadam i nie umiem😔

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, SOYER napisał:

Jak masz gotowego i sprawdzonego libsa na 8266 to podziel się z kolegą

ten sam co na filmie także nie wiem czy mogę publikować, przepisany pod non - os SDK, dla arduino pewnie trzeba by inne porty i wrappery zastosować

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ja już ponad 4 lata temu używałem takiego szkicu:

Działał enkoder na tym kodzie dobrych kilka lat, w zeszłym roku wywaliłem LCD i teraz i lcd i enkoder się kurzą w szufladzie.

 

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

😁 Problem opisałem w pierwszym poście w tym temacie. Później wynikła z tego luźna dyskusja, którą bardzo lubię, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć od starszych i młodszych kolegów👍🍻

 

 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.