Skocz do zawartości

połączenia przewodami


harrry_poter

Pomocna odpowiedź

witam was!, kiedyś bawiłem się amatorsko w elektronikę i z nudów co pewien czas do niej wracam ale problem który mnie dręczy, totalnie mnie odrzuca do ponownych powrotów więc liczę na czyjąś myśl techniczną, a tym problemem jest:

jest sobie programator avr, z męskim złączem idc-10 do niego taśma z 2 stronnym damskim złączem idc-10 i najlepsza droga do połączenia programator->mikrokontroler była by płytka drukowana z męskim gniazdem idc-10, lub po prostu kilka goldpinów, niestety u mnie takiej możliwości nie ma a jedyne czym operuje to breadboard tak więc do tej pory podłączenie programator->mikrokontroler wyglądało u mnie bajecznie-śmiesznie ale działało i działa - do momentu kiedy telewizor nie wyda 50db lub przez okno nie wpłynie powiew świeżego powietrza co mnie bardzo smuci a jak strasznie denerwuje..

do połączenia między wyjściem taśmy idc-10 a breadboardem używam cienkich różnokolorowych przewodów ze skrętki telefonicznej tylko ze ściągnięta izolacją na obu końcach - 1 końcu żeby wepchnąć przewód do złącza idc-10, 2 końcu żeby wepchnąć go do breadboarda i teraz tak: w breadboardzie przewody trzymają się i będą się trzymać ale po drugiej stronie... ojoj, żeby przewody nie chciały uciec z idc-10 muszę uwzględnić naprężenie przewodów i koordynacje wiszącego złącza w przestrzeni, niektórzy mówią na to "na pająka?" raczej na masochistę, potrzebuje a nawet pragnę stabilnego połączenia miedzy tymi 2 rzeczami.

Jako że nadal będę używał breadboarda w grę wchodzą tylko połączenia dodatkowymi przewodami, żeby te przewody ' w miarę ' się trzymały próbowałem przylutować krótsze końce goldpinów do końców przewodów co zagwarantowało by mi mocny wtyk przewodu w idc-10 a tym samym pewną stabilność podczas użytkowania ale niestety poległem podczas prób lutowania ze sobą 1-2mm przewodów.. macie jakieś ciekawe pomysły czy mój problem w swojej prostocie i głupocie jest jedyny w waszej praktyce ?

a 2 sprawa: był sobie chip bardzo popularny lecz mało dostępny tu i tam służył do modulacji głosu, był wsadzany przez 50 lat do wszystkich zabawek służących do tego typu zabaw, nie pamiętam ile miał nóżek ale potrafił zmienić głos na 2 sposoby - robot, a 2 nie pamiętam kojarzy ktoś nazwę ? gogle nie chce mi jej przypomnieć

z góry dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój problem, ponadto lubisz prowizorki, to możesz to zrobić jak na obrazku poniżej:

Na pewno będzie się trzymało lepiej niż wetknięta w otwory skrętka.

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet możesz wyjąć goldpiny z tego czarnego plastiku, łatwiej ci się będzie lutowało. Innym sposobem zabezpieczenia wypadania kabli z tego złącza mogłoby być ich 'złamanie' i spięcie z samą taśmą, żeby końcówka kabli, która jest wpięta do idc się nie ruszała:

różowe - idc żeńskie, brązowe - taśma, czerwone - skrętka, niebieskie - jakiś kawałek drucika spinający kabel z taśmą.

Ale oczywiście najlepiej zrobić sobie kable z goldpinami, albo kawałek płytki uni z gniazdem na taśmę i goldami do breadboarda.

Link do komentarza
Share on other sites

szimon właśnie coś takiego próbowałem zrobić i miałem wersje goldpinów tych z lewej strony - czyli jedna strona dłuższa ( ta elegancko wchodziła w idc-10 ) a 2 strona krótsza - nie wchodziła w satysfakcjonujący mnie sposób do breadboarda, próbowałem przesunąć ten czarny oddzielnik to przeważnie rozpadał mi się w rękach a ty dałeś jeszcze zdjęcie goldpinow z tym czarnym oddzielnikiem na samym środku więc albo nie wiem o istnieniu takiego typu goldpinów albo jakoś go przesunąłeś co mi nie chciało wyjść a wtedy sądzę że ich długość byłaby odpowiednia : (

bobby twój pomysł również zrealizowałem wcześniej - niby przewód przewodzi nieważne jak jest ułożony i nie powinien powodować komplikacji ale u mnie wywołał, jak to wyglądało;

jako że nie mam zasilacza laboratoryjnego, ani moje projekty póki co nie musiały jeździć i biegać tym samym korzystać z jakiegoś pakietu akumulatorów pobierałem zasilanie bezpośrednio z komputera który stoi na moim biurku i ma otwartą obudowę - 2 przewody wpinałem do wtyczki molex żeby otrzymać 5v - działało to wystarczająco, jak zagiąłem przewody tak żeby były grubsze i trwalej się trzymały komputer sam potrafił się wyłączyć i zresetować : < więc wolałbym uniknąć takiego zabiegu z przewodami

Nawet możesz wyjąć goldpiny z tego czarnego plastiku, łatwiej ci się będzie lutowało

HAHAHAH, właśnie na tym poległem 😃 jak sobie przypomnę moje próby to spadam automatycznie z krzesła ale wmawiam sobie że to wina sprzętu - lutownicy sprzed 100 lat, 3ciego oka(?) za 5zł które upuszczało goldpin 😃 no i braku moich umiejętności w lutowaniu bo póki co jedyne elementy które lutowałem to miedziane szybkozłączki a tam akurat nie ważne czy waliłem bomby które ociekały lutem jak frytki smażone na oleju tylko czy układ jest szczelny

pokombinuje z pomysłem szimona, a przy okazji jak już tyle mowy o goldpinach może się orientujecie do goldpinów są takie ładne malutkie czarne wtyczki ( przykład każdy komputer f-panel - czyli reset, power, ledy ) nie pamiętam nazwy bo w polsce i ameryce mają inną nazwę ale są łatwo dostępne, do tych wtyczek zawsze dostaje się w komplecie "takie coś" które zaciska się na przewód i wtyka we wtyczkę dzięki czemu nie można wyjąc przewodu za niego ciągnąć, pytałem kilka osób które nie za bardzo odpowiadały mi swoim autorytetem ale usłyszałem takie coś ; to zaciskasz kombinerkami i gitara ! zaciskanie 4mm elementu w 4 miejscach za pomocą kombinerek... orientujecie się jaka zaciskarka w rozsądnej cenie byłaby odpowiednia? czy ktoś z was z tego korzysta? dzięki. 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te goldpiny na dwóch zdjęciach kolejnych to ten sam element, tylko w jednym przesunąłem plastik.

Na zdjęciu pazurami przesuwam, coby było coś widać, najłatwiej ścisnąć palcami i przycisnąć do twardej powierzchni.

Aha, długość nie jest może odpowiednia, żeby robić jakieś bardzo odporne mechanicznie połączenia (prom kosmiczny, SR-71 itp.), ale w przypadku płytki stykowej to w zupełności wystarcza.

Do poniższego posta, prawdopodobnie chodzi o ten temat:

https://www.forbot.pl/forum/topics27/jak-ugryzc-goldpiny-domowy-sposob-na-robienie-zlacz-blt-vt3535.htm

Link do komentarza
Share on other sites

Co do wyciągania samych metali z goldpinów - nie ma większego problemu, jeśli chwycisz dobrze plastik (choćby paluchami) i jakimiś małymi szczypcami pociągniesz za pin. Wychodzi bez problemu. Taki drucik możesz położyć na kartce, końcówkę pocynować, skrętkę pocynować i polutować bezproblemowo. A co do wtyczek na goldpiny, był o tym całkiem niedawno temat, między innymi o zaciskaniu 🙂 Nie potrfię go teraz znaleźć, ale temat nazywał się jakoś tak:"domowy sposób na złącza (lbo gniazda?) goldpin" (albo i nie goldpin, jakoś inaczej).

ED. Tak Nawyk, dokładnie o toto 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.