Skocz do zawartości

Termostat z jednym czujnikiem ds18 i Suplą


SOYER

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

To samo, co kiedy nawali esp, zasilacz, przekaźnik, przetwornica. Urządzenie przestanie spełniać swoją funkcję.

Co dokładnie masz na myśli?

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, SOYER napisał:

Co dokładnie masz na myśli?

Powiedzmy że termostat załączył grzałkę w bojlerze i w tym momencie DS ulega awarii. Chodzi o to jak to urządzenie zareaguje w takiej sytuacji. To nie to samo co uszkodzenie zasilacza i wyłączenie wszystkiego. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 godzin temu, _LM_ napisał:

Powiedzmy że termostat załączył grzałkę w bojlerze i w tym momencie DS ulega awarii. Chodzi o to jak to urządzenie zareaguje w takiej sytuacji. To nie to samo co uszkodzenie zasilacza i wyłączenie wszystkiego. 

Tak, może się tak wydarzyć, ale groźniejsza sytuacja jest z przekaźnikiem, może się zespawać w pozycji ON. Tego raczej nie można obejść programistycznie, trzeba by drugi przekaźnik sprawdzający pierwszy.

Dlatego to jest prosty sterownik do pompy CO, nie bawię się rzeczami które po awarii mogą spowodować szkody.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, SOYER napisał:

Tak, może się tak wydarzyć,

Rozumiem, że jest to sytuacja co prawda awaryjna, ale przewidziana i sposób postępowania w przypadku jej wystąpienia jest ładnie zakodowany w programie? 😉

Powiedz że mam rację, no proszę...

Link do komentarza
Share on other sites

Do tego właśnie dążyłem w pytaniach na okrętkę 😉 @SOYER  po prostu: odłączasz czujnik i przekaźnik ma się wyłączyć a urządzenie zasygnalizować usterkę. I nie obrażaj się czasem 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dużo współpracuję z @ethanak, nie mogę być obrażalski😂🤣😂.

Nie mam w kodzie metody na sytuację awaryjną, jeśli będzie kłopot z czujnikiem to temp. wyniesie -127, czyli niżej od temp włączenia, przekaźnik sie wyłączy.

Coś więcej mam zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, SOYER napisał:

groźniejsza sytuacja jest z przekaźnikiem, może się zespawać w pozycji ON

Dwa przekaźniki w szeregu, jeden na pusto (ale i tak będzie iskrzenie, bo tlenki jakieś musi przepalić na powierzchni styków - w końcu przekaźnik ma oznaczony minimalny prąd zadziałania) załączany przed tym głównym, to zminimalizuje, ale nie wykluczy - zawsze dwa mogą zrobić to samo i większe straty. A można drugi przekaźnik równolegle, ale do gniazdka 😄 Zawsze wyłączy bezpiecznik, ale na poważnie jakiś "bezpiecznik" sterowany.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bez przesady z tymi dublowanymi przekaźnikami, nie popadajmy w skrajności. Jeśli ma to sterować dużymi obciążeniami to albo stycznik albo SSR. A do pompki zwykły przekaźnik lub triak wystarczy 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.