Skocz do zawartości

Pierwszy w życiu schemat - zegarek na atmedze


Nowy_amator

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Oto mój pierwszy w życiu schemat elektroniczny. Jest to zegarek. Chciałbym, żeby ktoś doświadczony obejrzał go i najpierw sprawdził, czy jest on poprawny a potem wskazał jakieś dobre rady jak robić te schematy czytelniejsze.

obraz.thumb.png.34f4eb25f0c2d185f573d6415e6098b8.png

 

edit. wartości oporników/kondensatorów póki co są losowe, zasilanie będzie z akumulatorków, więc raczej nie będzie to 5V tylko 3,3V

Schematic_Zegarek_2023-03-15.pdf

Edytowano przez Nowy_amator
Link do komentarza
Share on other sites

To może ja zacznę:
1. Napisy nachodzą na siebie obraz.png.4ed8b7f4bf1fcdf2e23bc3af14de2425.png
2. Brak wartości zarówno kwarcu jak i kondensatorów obok niego,
3. Według dokumentacji AVR® Microcontroller Hardware Design Considerations (AN2519) - pin RESET jest źle zaprojektowany (nie, że nie będzie działać, tylko jak się uczysz to warto łapać dobrą praktykę i robić według całej dokumentacji)

obraz.thumb.png.14581c9b9feac98adb041ed3ece41650.png

 

4. W celu lepszej czytelności, złącze ISP możesz rozpisać przy wykorzystaniu etykiet,
5. Masa i opis nachodzi na linie obraz.png.fec585a1f92c12cb82cc0f1814c52714.png
6. ATMega328P mam wewnętrzne napięcie odniesienia 1,1V więc musisz przeliczyć dzielnik napięcia,
7. Kondensator filtrujący zasilający część analogową powinien być za cewką:
obraz.thumb.png.65fb542ce0d9a9fe12224c5e6d182d99.png

8. Według Datasheet od ATmega328P oraz noty AN2519 przy wykorzystaniu wewnętrznego napięcia odniesienia, pin AREF powinien mieć kondensator odprzęgający 100nF,
9. Przy przyciskach masz jakiś problem bo nie ma połączenia i mogą być problemy: obraz.png.220b1e991e7a17e483bb41fcc58e538b.png


To tak na szybko co zauważyłem. Ogólnie nie wygląda źle, a przynajmniej nie ma nic takiego czego nie można by naprawić skalpelem i drutem 🙂 Może część uwag to czepialstwo ale wydaje mi się, że lepiej podpowiedzieć więcej niż siedzieć cicho.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Mscichu napisał:

Może część uwag to czepialstwo ale wydaje mi się, że lepiej podpowiedzieć więcej niż siedzieć cicho.

Wartości kondensatorów przy kwarcu zwykle nie powinno się podawać, bo zależnie od komponentu czy rodzaju PCB mogą one mieć lekko inne wartości 😉 Podaje się tylko częstotliwość kwarcu i ew. wzór na wyliczenie kondensatorów.

A pin RESET jest zaprojektowany według starszych projektów Atmela, Microchip je zaktualizował. Jedyne czego się bym przyczepił to brak wartości rezystora, ale to raczej większość osób domyśli się, że chodzi o 10k.

->Autor

Spróbuj wzorować schemat na innych dostępnych na forum (nie zawsze są idealne, ale na początek możesz znaleźć kilka sztuczek poprawiających czytelność). Poniżej jeden z moich schematów dla przykładu.

Schematic_HighVoltageBoostConverter_2022-06-15.png

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Wartości kondensatorów przy kwarcu zwykle nie powinno się podawać, bo zależnie od komponentu czy rodzaju PCB mogą one mieć lekko inne wartości 😉 Podaje się tylko częstotliwość kwarcu i ew. wzór na wyliczenie kondensatorów.

Tutaj mnie zaciekawiłeś, bo według mojej wiedzy projekt wraz z PCB wykonywany jest pod to szczególne rozwiązanie, razem z elementami na PCB jak i samym PCB (o ile projekt tego wymaga). Ewentualne zmiany/warianty nakładane są na konkretny wariant schematu. Oczywiście zauważyłem, że na schematach płytek deweloperskich nie dodają wartości, ale tylko przy układach dostępnych użytkownikowi, np.:
1. obraz.thumb.png.28c5799c8dcdc2d65972fd3fba2f2c89.png

Np. w Arduino UNO R3 przy konerterze USB/UART (którym jest mikrokontroler ATMEGA16U2) mamy konkretne wartości kondensatorów

2. obraz.thumb.png.d31ef0e24496bba6bc1ef24e0738fd4d.png

Jednak w tym samym schemacie przy ATMEGA328P już nie podają wartości.

 

Dodam tylko, że we wszystkich schematach, które w ostatnich czasach przeglądam, nigdy nie zdarzyło mi się, aby zabrakło wartości jakiegokolwiek elementu. Dlatego ciekawi mnie podejście do tego typu rozwiązania. @H1M4W4R1 Nie wiem czy warto zaśmiecać temat ale czy mógłbyś bardziej rozwinąć temat niepodawania wartości?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 godzin temu, Mscichu napisał:

Dodam tylko, że we wszystkich schematach, które w ostatnich czasach przeglądam, nigdy nie zdarzyło mi się, aby zabrakło wartości jakiegokolwiek elementu.

Większość osób, które robią coś "dla siebie" też podaje wartości, ale spotkałem dość sporo schematów, gdzie osoby podają wyłącznie wzór na wyliczenie kondensatorów, bo o ile 22pF w większości przypadków powinien działać, to jednak lepiej się zabezpieczyć przed użytkownikami, którzy są "mniej inteligentni".

Ogólnie rzecz biorąc firmy podają wtedy, gdy sprzedają produkt, bo przecież korzystają z konkretnego komponentu. Gdy sprzedajesz / przekazujesz schemat to jednak lepiej podać w formie wzoru, by użytkownik zauważył, że ten komponent może mieć różną wartość w zależności od czynników zewnętrznych. O ile przy impedancji ścieżek (i rozbieżności wartości rezystorów) różnice zwykle są pomijalne, tak w przypadku kwarców robi się dość spory problem.

A w rzeczywistości to tylko dobra wola projektanta, by się zabezpieczyć przed osobami "inteligentnymi inaczej", co wstawią bez namysłu kwarc 16MHz o dwa razy większej pojemności z takimi samymi kondensatorami... (Już miałem okazję spotkać kwarc wymagający 30pF pojemności do działania, jakiś chiński producent)

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.