Skocz do zawartości

Problem z tcrt5000, prośba o pomoc


SOYER

Pomocna odpowiedź

5 minut temu, _LM_ napisał:

Brawo! Organoleptycznie dowiedziałeś się co to jest i jak działa histereza. Tak, tutaj teoria wita się z praktyką

Co to histereza to wiedziałem bardzo dobrze, niejeden termostat zbudowałem.

Dowiedziałem się jak ją zaimplementować w komparatorze. Wprawdzie kiedyś przerabiałem kurs elektroniki Forbota, ale już mało co pamiętam. 

Thx.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nie daje, już o tym myślałem.

Zostaje zliczać impulsy również niezależnie od Supli, zliczać je okresowo, np. suma z 10 minut. Jeśli przekroczy zadaną liczbę w tym czasie, to powiadomienie plus ew. zawór z silnikiem sterowany z tego samego urządzenia. Żeby odcięło wodę nawet jak nie będzie neta.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak liczy pojedyncze litry, to lepiej szybciej reagować i mierzyć przepływ na bieżąco. Po 10 minutach już jest jezioro jak rura, zawór, połączenie strzeli. No i zasilanie bateryjne/akumulatorowe. To są chyba zadania, które powinny być odcięte od dużego systemu, a jedynie raportowanie o stanie rzeczy zostawić dla Supli.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, ustawiłem na 30 litrów w minutę.

Poniżej filmik z testów na 3L/min.

Chciałem jeszcze dołożyć w Supli ręczne ustawianie progu, w sumie niepotrzebne dla bajeru. Jednak na razie walczę z Suplą.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę kolega sobie już poradził. Natomiast gdyby problem wrócił, można spróbować rozwiązać, przez pomiar czasu trwania impulsu, przy zliczaniu. 

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Problem jest można powiedzieć rozwiązany. Wprawdzie kiedy robiłem powiadomienie o wycieku, to zrobiłem czytanie impulsów na przerwaniach i potrafiło zamiast 1 impulsu nabić dwa lub trzy. Kilka linijek kodu z millis i ponownym sprawdzeniem po chyba 20ms i jest ok. Zlicza idealnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Może się zdarzyć że licznik będzie delikatnie drgał w te i nazad przy zmianach ciśnienia w sieci, przy odczycie optycznym w takim przypadku zostaje zbudowanie enkodera. Na ujęciu mamy liczydła połączone kontaktronami (liczą produkcję wody ze studni) i ten problem nie występuje ze względu na szeroką pętlę histerezy. Oczywiście część nowych zmodernizowanych ujęć ma już przepływomierze i liczydła elektroniczne ale to inna bajka. 

Link do komentarza
Share on other sites

Miło posłuchać specjalistę od wodociągów👍😂.

Na razie całą noc było zero, prawie, dea razy naliczyło po 1 litrze. Na spłuczkę za mało, ale dochodzenia nie będę prowadził. Zresztą nie zależy mi na dokładności 1L/ miesiąc, raczej uchwycenie trendów. Póki co zaskoczyła mnie pralka z zużyciem. Obserwuję.

 

Screenshot_2023-04-09-11-53-43-436_org.supla.android.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć, odgrzewam temat.

Wczoraj zmieniłem moje wysłużone mega na esp32. Z tej racji mój tcrt od wodomierza jest teraz zasilany z 3.3V zamiast z 5V.

Powrócił problem nieustalonego stanu. Dlaczego?

Czy powinienem mój rezystor od histerezy zmniejszyć na mniejszy?

Dlaczego zmiana zasilania spowodowała powrót problemu?

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

3.3V skąd bierzesz? Zastanawiam się czy zakłócenia z linii zasilania nie wpływają na układ? 

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdź czy skrócenie linii zasilania nie wpłynie na układ, jakkolwiek dla testów. Napięcie zasilania nie powinno mieć aż takiego wpływu na histereze pod warunkiem że układ pracuje w dozwolonym zakresie napięć. U ciebie ten warunek jest spełniony. 

Link do komentarza
Share on other sites

Na chwilę obecną układ pracuje z konwerterem poziomów logicznych. Wydawało się, że wszystko jest ok, żadnych multi wyzwoleń na przejściu. Jednak okazało się, że pojawiają się fałszywe impulsy, około 1-2 na minutę. Bardzo krótkie, niestety nie mam oscyloskopu, ale ewidentnie były z tcrt, bo po odpięciu przewodu sygnałowego od esp, żadnych impulsów nie było.

Nie dało się tego fałszywego impulsu zobaczyć na multimetrze w żaden sposób. Pomyślałem, że jedyną rzeczą zmienioną przy tcrt to jest ten rezystor od histerezy. Wcześniej dla testów przy zasilaniu 3.3V dałem tam 500kOm, po zmianie na ten który był wcześniej (100kOm), wydaje się, że fałszywe impulsy zniknęły.

Nie wiem dlaczego tak się działo.

Obserwuję dalej.

P.S.Wczoraj spaliłem elektrozamek, zostawiłem włączony na 2h, umarł.:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.