Skocz do zawartości

Samoświadome roboty na podbój kosmosu


Master

Pomocna odpowiedź

Przyszłością eksploracji międzyplanetarnych i poszukiwań życia poza Ziemią będą roboty uzbrojone we wrodzone poczucie własnej świadomości i nienasyconą ciekawość.

Roboty eksplorujące takie jak NASA 'Spirit and Opportunity' funkcjonują bardzo leniwie. Ograniczenia wynikające z oprogramowania sprawia, że po 10 sekundach ruchu następuje 20 bezruchu w trakcie których system dokładnie skanuje otoczenie wyszukując potencjalne zagrożenia.

Josh Bongard z University of Vermont zaprojektował symulację lądownika, która pokazuje, że może on pracować zdecydowanie szybciej. Lądownik 'wyobraża' sobie najbliższe otoczenie i kieruje się w tę stronę, gdzie prowadzi go jego 'ciekawość'. Takie przewidywanie pozwala eksplorować nieznany teren zdecydowanie szybciej bez podejmowania zbędnego ryzyka.

Aby uprościć zadanie, Bongard nie wyposażył swego lądownika w wyrafinowane kamery, ale jedynie w dwa czujniki przechyłu, które dostarczają robotowi informacje o otoczeniu.

Wirtualny lądownik wykonuje najpierw powolny przejazd przez nieznany teren gromadząc przy tym tyle danych 'o przechyłach' ile jest tylko w stanie. Następnie w oparciu o zgromadzone dane, buduje on 15 różnych symulacji otoczenia. Robot wykonuje pewną formę zgadywanki podpartą danymi z czujników. Robot łączy te 15 modeli i określa kierunek, w którym zmieniają się najbardziej. Następnie kieruje się w to miejsce i konfrontuje stworzone modele z nową porcją zgromadzonych danych tworząc kolejne precyzyjniejsze symulacje. Kombinacja modelu fizycznego i 'ciekawości' umożliwia zdecydowanie szybszą eksplorację. I choć zasymulowany robot jest w zasadzie ślepy i narażony na zderzenie z przeszkodami, metodę można zastosować dla robota wyposażonego w kamery.

"Zachowanie to jest podobne zachowania dziecka, która odkrywa i bada otaczający je świat ciągle pakując się przy tym w kłopoty," - powiedział Hod Lipson, robotyk z Cornell University.

Bongard twierdzi, że lądowniki obdarzone umiejętnością 'aktywnego uczenia' mogłyby wykonywać misje zdecydowanie szybciej i podróżować dalej niż dotychczasowe sądy.

"Możemy wyrobić sobie ogólny obraz planety dzięki satelitom na orbicie, a następnie kierujemy tam robota, by szukał takich rzeczy jak: lód, skały, czy kratery," - powiedział Lipson.

Lipson i Bongard mają już na swoim koncie budowę czworonożnego robota, który wykorzystywał podobny mechanizm do nauki chodzenia i odzyskania tej umiejętności po złamaniu jednej z nóg. Naukowcy twierdzą jednak, że dając robotowi możliwość modelowania ich środowiska, tworzymy kolejną warstwę komplikacji. Na przykład, określenie różnicy pomiędzy 'ciałem' i 'światem na zewnątrz' jest zarówno kluczowa jak i problematyczna.

Roboty z rozbudowaną 'samoświadomością' reprezentują kluczowy krok naprzód ku inteligencji wzorowanej na ludzkiej, jednakże są od niej jeszcze bardzo dalekie. "Dla świadomości, konieczna jest możliwość myślenia o myśleniu o sobie, której te roboty są pozbawione." - dodał Bongard.

samoswiadome-roboty.jpg

Źródło : Asimo

Link do komentarza
Share on other sites

Dziuk Master że wrzucasz te newsy... naprawdę ciekawe niektóre.. a powyższy pomysł niezły.. gorzej jak z "ciekawości" wpadnie w jakąś dziurę..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.