Skocz do zawartości

Komunikacja PC <-> Raspberry - jak najepiej podejść do tematu?


ArtCom

Pomocna odpowiedź

Chciałem poprosić o podpowiedź (choćby naprowadzenie), bo nie jestem zorientowany co do możliwości, a nie chcę walczyć niepotrzebnie dookoła.

Chodzi mi po głowie jeden projekt, w którym:
- malina byłaby podłączona przez USB do PC-ta z Windowsem (wierzę, że prądowo takie zasilanie się sprawdzi),
- miałaby wyświetlacz i na nim pokazywała wartości, które wysyłane byłyby z Windowsa (powiedzmy co 1 sek.)

I teraz chciałbym maksymalnie uprościć konieczność konfiguracji komunikacji między dwoma systemami. 
Wierzę, że od strony programistycznej sobie poradzę. Architektura klient-serwer, Python, Windows/Linux powiedzmy nie stanowią istotnego progu.

Natomiast:

1) nie mam teoretycznej wiedzy czy po USB można względnie łatwo przekazywać dane po USB z Windowsa do maliny?
Przyjmijmy, że na Windowsa mogę napisać jakąś usługę, tylko czy tym kanałem da się łatwo nawiązać komunikację z maliną w jakikolwiek sposób (choćby nawet wrzucając plik)?

Edytowano: tu może prośba o potwierdzenie, bo znalazłem informację, że Raspberry po podłączeniu do Windowsa jest w nim widoczne jako port szeregowy (np. COM3). Byłbym wtedy w domu! Tylko czy na pewno chodzi o ten sam port w malinie, po którym jest podawane zasilanie? Nie chciałbym podłączać jej dwoma kablami.

2) nie mam wyobrażenia czy tędy droga, jeśli chodzi o alternatywny pomysł, tj.:

- zakładamy, że oba systemy są w tej samej sieci, ale nie znają swoich adresów IP i o sobie nie wiedzą
- na Windowsie wystawiony jest serwer HTTP
- malina przy włączeniu albo próbuje się łączyć na ostatni dobry adres, albo zaczyna skanować segment sieci w której jest i szuka, czy w nim któreś IP wystawia dla niej serwer na określonym porcie 
- i tutaj pojawia się komplikacja, że może to trochę trwać zanim się odnajdą
- zatem może da się z Windowsa broadcastować pakiety z danymi do wyświetlenia na malinie i na tym się skupić?

Chciałbym po prostu uniknąć konieczności ustawiania adresów IP na sztywno, czy to na malinie, czy to na Windowsie (co najmniej na jednym z urządzeń). Po prostu taki jakby plug-and-play zrobić.

Pozdrawiam szanowne grono :)

Edytowano przez ArtCom
Link do komentarza
Share on other sites

@ArtCom witam na forum. O jakie dokładnie Raspberry Pi chodzi? W takim zadaniu lepiej sprawdzi się mikrokontroler, nie potrzebujesz dużego RPi z całym systemem operacyjnym. Jeśli pytanie dotyczy Raspberry Pi Pico to można iść tą drogą, ale mam wrażenie, że chcesz tu dać np. Raspberry Pi 4. W takim wypadku to strzelanie z armaty do muchy, a do tego będzie jeszcze problem z zasilaniem

Link do komentarza
Share on other sites

Albo  RPi3, albo Zero. Któreś mam w szafie nieużywane oraz dla mnie to najłatwiejsza droga. Jedyne na czym projekt może polec, bo zbyt niski prąd po USB z komputera z Windowsem, a chciałbym mieć tylko jeden przewód (choćby po to, by RPi wstawało razem z komputerem, bo bez niego nie ma po co być włączone).

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ArtCom napisał:

zbyt niski prąd po USB z komputera z Windowsem

Zero z kamerką i lampką LED zasilam ze smartfona (powiększalnik do lutowania), nie ma problemów. Z RPi3 bym raczej nie ryzykował...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.