Skocz do zawartości

Stacja pogodowa z Supla


rade

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Hm...

1 godzinę temu, rade napisał:

2. Zasilanie

 

Opcja piąta: użycie właściwej płytki (takiej przystosowanej do zasilania z LiPo, na allegro nawet tańsze niż DevKit)

Opcja szósta: użycie przetwornicy up/down 

Pewnie jeszcze parę by się znalazło...

2 godziny temu, rade napisał:

ADC w ESP32 jest trochę słabe, pomiar napięcia akumulatorków jest "mniej więcej", wahania rzędu 0.3V.

Co Ty nie powiesz? A jak mierzysz? Bo u mnie raczej niedokładności są w miliwoltach przy pomiarze akumulatora...

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, ethanak napisał:

Opcja piąta: użycie właściwej płytki (takiej przystosowanej do zasilania z LiPo, na allegro nawet tańsze niż DevKit)

Opcja szósta: użycie przetwornicy up/down 

DevKit miałem więc nie planowałem kupować czegoś innego. Masz coś konkretnego na myśli? LilyGo? Wemos Esp32? 

Up/down też mam w zanadrzu, aczkolwiek myślałem po prostu o większym panelu albo czy można podłączyć 2x18650 do pinu VIN bez StepDown - bardzo mieszane informacje w necie, niby można ale ... 

11 minut temu, ethanak napisał:

Co Ty nie powiesz? A jak mierzysz? Bo u mnie raczej niedokładności są w miliwoltach przy pomiarze akumulatora...

Voltage divider + wywołanie funkcji analogReadMilliVolts i przeliczenie na volty. Próbowałem z INA219 ale coś źle podpiąłem bo nie pokazywało prawidłowo napięcia, tylko natężenie

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, rade napisał:

Masz coś konkretnego na myśli?

Ja używam przy zasilaniu akumulatorowym albo Lolin 32 Lite i bezpośrednio podpięty akumulator, albo gołego WROOM/WROVER i przetwornicy. Przy okazji - nie masz odcięcia zasilania od czujników przy uśpieniu procka?

8 minut temu, rade napisał:

Voltage divider + wywołanie funkcji analogReadMilliVolts i przeliczenie na volty

No to lepiej tak zgodnie z dokumentacją 🙂 Kondensatorek 100 nF do wejścia przetwornika (chociaż bez niego też działa) i średnia z iluśtam pomiarów (np. 64). Zresztą możliwości jest mnóstwo, ale żadna nie polega na pojedynczym pomiarze. Przy okazji - zamiast analogRead lepiej pobawić się w adc1_get_raw i esp_adc_raw_to_voltage. No, ale to wszystko jest w dokumentacji.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 minuty temu, ethanak napisał:

nie masz odcięcia zasilania od czujników przy uśpieniu procka?

Nie wiem jeszcze, bo póki co go nie usypiałem.

Nie skupiałem się na tym, żeby to działało tydzień na akumulatorkach a raczej żeby mieć podgląd online na wiatr i żeby przeżył noc. Na chwilę obecną chodzi 28h na 2x18650 i mają jeszcze 7V, przy 6.5V StepDown się ostatnio wyłączył. Więc od biedy albo kupie tego lolina albo panel 10W 12V i nadal będę używał StepDown

A co do pomiarów to dzięki za podpowiedź, szczerze mówiąc patrzyłem tylko po przykładach a nie dokumentacji ESP.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Pytanie:

https://allegro.pl/oferta/panel-ladowarka-solarna-sloneczny-20w-12v-13886227902

Z opisu wynika, że to ma ładowarkę 5V, załatwiało by to zasadniczo sprawę, ale zakładając, że nie ma i że to generuje chociażby 10W, da radę podłączyć to jako zasilanie do  modułu lx-lifc1-n (Moduł BMS do akumulatorów Li-ion 2S z USB typu C i obsługą QC) bezpośrednio, tak, żeby faktycznie ładowało 2S ? Wydaje mi się, że tak aczkolwiek zastanawia mnie czy to nie będzie za mocne. P = I*V => I = P/V => 20/12=1,5A niby 😛

Z tego co czytałem przetwornica StepUP owszem daje wyższe napięcie w zależności od wejścia, ale tracąc na prądzie, więc w sumie to wiele nie da przy wejściu 7V ( nie wiem ile watów) - tyle jest z wbudowanego panelu?

Edytowano przez rade
Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast szukać większej mocy pomyśl jednak o usypianiu. Może być konieczna własna płytka, ale nawet z typowym zestawem na płytce ESP Wemos mini w uśpieniu pobór prądu to 150uA, czujniki można odciąć mosfetem logic level, przy płytce zlutowanej z ESP12f na taką gotową:

image.thumb.png.6184b1133888b0973b7bb04e01f1009c.png

przy cyklicznych odczytach co 15 min (wybudzenie <10s) akumulatorek ze starej baterii od laptopa wystarcza na 2 miesiące, ma około 2000mAh. 

Na odwrocie tej płytki jest miejsce na stabilizator liniowy SMD, znalazłem taki, który zjada około 4uA przy uśpieniu ESP, HT7333, ma trochę mało mA, ale z kondensatorem 1500u działa to stabilnie. Jak coś potrzebuje więcej V to można dołożyć przetwornicę up, odcinaną przy uśpieniu.

Przez 2 miesiące jest szansa na kilka słonecznych dni, nawet zimą, by naładować akumulator z PV.

Dnia 11.09.2023 o 08:51, rade napisał:

Kupiłem za to enkoder magnetyczny, który podaję kąt w stopniach - idealnie.

Jaki masz enkoder magnetyczny?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, kaczakat napisał:

Wemos mini w uśpieniu pobór prądu to 150uA, czujniki można odciąć mosfetem logic level, przy płytce zlutowanej z ESP12f na taką gotową:

Jesteś pewien że mówimy o tym samym? Bo tu cały czas chodzi o ESP32, a Wemos Mini i ESP12F to raczej inny temat...

BTW. Lolin32 Lite bierze ok. 800 µA w uśpieniu... ale to wyjątek.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, kaczakat napisał:

Jaki masz enkoder magnetyczny?

AS5600

Co do usypiania to wiem o tym i rozważam, aczkolwiek najbardziej mnie interesuje wiatr co przy deep sleep będzie totalnie niemiarodajne.

Zamierzam albo to po prostu podpiąć pod zasilacz bo chyba znajdę miejsce, albo większy panel bo w sumie nie zależy mi żeby to działało 3msc na baterii tylko żeby przeżyło noc i się naładowało 😛 Custom płytki odpadają, nie mój poziom i w sumie szkoda kasy, to nie ma być produkt na sprzedaż - to ma być zabawa😛 

I z tego co czytałem to deep sleep ESP nadal nie odcina czujników do niego połączonych no nie?

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, rade napisał:

I z tego co czytałem to deep sleep ESP nadal nie odcina czujników do niego połączonych no nie?

W jakim sensie "odcina?" przecież znakomita większość czujników ma już wbudowane mechanizmy oszczędzania energii. Zamiast marudzić sprawdź dokładnie jak działa system oszczędzania prądu w esp.  

Link do komentarza
Share on other sites

Akumulatorki zamieniłbym na LiFePO4 i nie musisz wtedy stosować przetwornicy gdyż napięcie końcowe(naładowanego aku) mieści się w zakresie dopuszczalnego zas twoich komponentów.

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, ethanak napisał:

A przeczytałeś co kolega napisał o odcinaniu zasilania?

Tak, że w celu odcięcia czujników potrzebuje i tak kolejnych zakupów 😉 

7 godzin temu, _LM_ napisał:

W jakim sensie "odcina?" przecież znakomita większość czujników ma już wbudowane mechanizmy oszczędzania energii. Zamiast marudzić sprawdź dokładnie jak działa system oszczędzania prądu w esp.  

Miałem na myśli, że cokolwiek jest podpięte do płytki z ESP nadal jest zasilane, gdy samo MCU śpi - w sumie to większość artykułów to przemilcza - i rozwiązanie podał kolega @kaczakat

7 godzin temu, _LM_ napisał:

Akumulatorki zamieniłbym na LiFePO4 i nie musisz wtedy stosować przetwornicy gdyż napięcie końcowe(naładowanego aku) mieści się w zakresie dopuszczalnego zas twoich komponentów.

Dzięki za podpowiedź, może w kolejnej iteracji.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak ale pytanie o panel w sumie nadal istnieje, bo może kiedyś bym dorzucił do tego czujnik jakości powietrza, których większość aby być miarodajna, potrzebuje rozgrzewki zanim zrobi pomiar (lub serie pomiarów), wiesz coś na ten temat? Jakie musiały by być parametry panelu, żeby to miało możliwość zasilenia mojego zestawu i ładowania akumulatorków przy założeniu, że dopnę do tego jeszcze czujnik jakości powietrza?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.