Skocz do zawartości

Arduino w samochodzie


DCH

Pomocna odpowiedź

cześć,

był już na forum podobny wątek, ale nie zakończył się żadną konkretną konkluzją. Może tym razem się uda.

Chciałbym zasilić płytkę Arduino Giga z akumulatora samochodowego. Konkretnie tzw. "hotelowego", czyli dodatkowego akumulatora ładowanego przez ładowarkę DC-DC. Maksymalne "typowe" parametry ładowania akumulatora dla tej ładowarki to 14.7V. 20A (skrajne gdyby wykryła konieczność odsiarczenia -  15.8V). Źródłem prądu dla ładowarki DC-DC mogą być alternator (95%) lub solar (ładowarka ma regulator PWM). Akumulator to konkretnie AGM głębokiego rozładowania. Do akumulatora podpięte są takie rzeczy jak lodówka, oświetlenie LED, gniazdka USB / Zapalniczki, monitor baterii z bocznikiem. W przyszłości mogą też pojawić się pompka wody oraz przetwornica (2000W), a sam akumulator może być zmieniony na LiFePO4. Jedynym "połączeniem" pomiędzy instalacją 12V samochodu a "hotelową" instalacją 12V jest wspomniana ładowarka DC-DC.

Mój pomysł to wykorzystanie dwóch przetwornic impulsowych Step Down:

  • pierwszej 7,5V do zasilenia płytki Arduino Giga (via złącze VIN) + Giga Display Shield + Konwerter UART - RS485. Konkretnie Pololu D24V22F7  z uwagi na wysoką sprawność przy zasilaniu z okolic 12V i otwory montażowe (totalny must have). Wiem, że jej wydajność jest przewartościowana względem potrzeb (2,64). Cenowo też nie jest najtańsza ale patrz punkty otwory montażowe. No i fakt że do zasilania przez złącze VIN Giga R1 potrzebuje co najmniej 6V a rekomendowane jest 7V. 
  • drugiej 5V 3A do zasilenia urządzeń 5V spiętych z Arduino (kontrola via konwerter poziomów logicznych). Na pewno płytka 8 przekaźników, jakiś sterownik(i) oświetlenia LED. Konkretnie myślałem o przetwornicy SparkFun COM-21255.

Pytania:

1. Czy taki dobór będzie optymalny? (nie chcę blokować złącza USB-C)

2. Czy poza wspomnianymi przetwornicami powinienem użyć dodatkowych zabezpieczeń? Jakich?

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Siema, chyba planujemy zrobić coś podobnego. Tutaj wstawiam jak to widzę: https://forbot.pl/forum/topic/17702-proste-menu-w-arduino-i-obsluga-lcd-i2c-po-raz-enty/page/6/#comment-190364

Arduino w takim układzie nie powinno potrzebować dużo prądu. Ewentualnie są też takie moduły z cewkami na 12 v i wtedy można zasilić je bezpośrednio z Aku pojazdu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.