Skocz do zawartości

Selektor wejść audio na CD40174- czy ten układ jest poprawny?


Pomocna odpowiedź

Witam!

Potrzebny mi selektor wejść audio do wzmacniacza lampowego, który zaczynam budować, to już piąty w życiu.

Mam przyciski podświetlane, chwilowe, 4 sztuki posiadam.

Znalazłem schemat ale nie wiem, czy jest tu wszystko OK

Robiłem próbę na płytce stykowej, jednak zapomniałem o kondensatorach, a w szczególności tym 22nF z rezystorem 10kΩ, a to był warunek działania układu zgodnie z założeniami.

https://sound-au.com/project163.htm

To ten na CD40174

Czy ten układ będzie działał na zasadzie, że po naciśnięciu przycisku na D0 zostanie załączony przekaźnik(ULN2003A potem dodam), na wyjściu Q0, i analogicznie przyciśnięcie przycisku na D1, załączy przekaźnik na Q1?

Z tym układem się jeszcze nie spotkałem, tak więc proszę o pomoc.

Oczywiście niewykorzystane wejścia układu zostaną zwarte do masy, by zapobiec "stanom nieustalonym"

 

SCH_40174.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, Kuba83 napisał:

SCH_40174.png

this-is-not-fine-005-015ff5-1.thumb.png.866de88fbbe0f979d9675dd0fee475b9.png

Sprawdź notę katalogową układu i rezystancję zastępczą w obwodzie cewki. Potem zastanów się jaki prąd tam popłynie i porównaj obie wartości 😛

Btw: postaraj się o czytelniejszy schemat, bo patrzenie na to daje oczopląsu 😉 Możesz zajrzeć tutaj:

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Mój błąd....mam problem z niskim ciśnieniem.

Jest dalsza część schematu....wykonawcza🤣

Te schematy są identyczne w części logicznej, za to wiem doskonale, że nie wolno podłączać układów TTL/CMOS , w sposób by sterowały przekaźnikami, żarówkami czy silnikami

Układ ULN2003 zastąpię ULN2803A, których mam sporo, bo stosuję je do sterowania statycznego rosyjskich lamp VFD IV-11 czy IV-6, czyli lampowej wersji wyświetlaczy 7-segmentowych.

Oczywiście ULN2803A bez problemu da radę z małym, telefonicznym przekaźnikiem TELFA MT-6 z lat PRL-u, ba, ten układ stosuje się w wyświetlaczach "JUMBO" na diodach LED, gdzie całe segmenty z LED-ów musi przełączać.

Doskonale też wiem o diodzie 1N4007 włączonej zaporowo z cewką przekaźnika, inaczej ULN byłby jednorazówką.

Wiem, że ten schemat w EasyEDA to bubel, jednak ten jest identyczny, jeśli chodzi o wartości elementów RC w części logicznej.

A wykonawcza to i na lampach może być, czy nawet i na byle jakich kluczach analogowych.....mi chodziło o założenia logiki sterowania.

Ja jestem raczej z pokolenia, które nie wychowało się przed komputerem, wiedzę zdobywałem z książek z PRL-u, w tym też tych tłumaczonych z języka rosyjskiego......staram się w dużej mierze wykorzystywać elementy zabytkowe czy militarne, tak aby szło je "pożenić" ze współczesną techniką cyfrową, zresztą wzmacniacz Kolega widział, ciężko mi się "przestawić", wolę być w dwóch epokach.

2.gif

sch.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Dziś poskładałem logikę tego selektora, LED-y podłączone przez rezystory 680Ω(tak na szybko), zapalają się prawidłowo i we właściwej kolejności, zgodnie z układem przerzutnika, czyli zostaje mi wykonać część wykonawczą.

Układ zrobiłem na uniwersalnej płytce, bo jakoś nie spieszno mi poznawać tajniki programów CAD, za EAGLE ja nie zapłacę a, że nie jestem studentem czy uczniem, to nie dostanę żadnej promocji.

Poza tym to jednostkowy układ, dość już on "trąci myszką" obecnie.....można było na MCU to wykonać, jednak ja muszę akurat w śmietniku elektroniki grzebać i stąd ten a nie inny schemat.

O do czego będzie.....ano takie przyciski z wojska

Co do pierwszego schematu....to nie ma prawa działać, ULN-y kosztują obecnie naprawdę śmieszne pieniądze i ktoś chyba dopiero zaczyna albo schemat to jakiś kawał, żeby ktoś miał zagwozdkę, czemu nie działa.

 

logika_selektora.jpg

klawisze.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, Kuba83 napisał:

za EAGLE ja nie zapłacę a, że nie jestem studentem czy uczniem, to nie dostanę żadnej promocji.

Rozumiem przez to, że takiej płytki nie da się zaprojektować na wersji free Eagle?

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

Rozumiem przez to, że takiej płytki nie da się zaprojektować na wersji free Eagle?

Witam!

Nie chce mi się projektować PCB pod prototypy czy jednostkowe urządzenia.

Poza tym programy CAD to dla mnie "czarna magia", drugie to, że tylko jednostronną PCB uznaję, bo ją zrobię w domu, do Chin nie wyślę(nie posiadam karty płatniczej i nie chcę jej posiadać).

Poza tym wykonałem kilka urządzeń w ten sposób i działają, zresztą ja nie robię SMD i nowoczesnej elektroniki, a do układów mocy, to dość jest gotowych PCB, zarówno do kupienia jak i do zrobienia metodą termo transferu.

Poza tym footprinty do zabytkowych elementów to trzeba zrobić, bo gotowych nie ma, ostatnio Kolega z Triody robił mi projekt zasilacza na diodach z końca lat 60-tych oraz wskaźników wysterowania na rosyjskich diodach ostrzowych z końca lat 50-tych, tutaj na Forbocie raczej nikt nie sięga po takie muzeum elektroniki bo i po co.

Ja wolę siedzieć w analogu a Arduino/ESP tylko na gotowcach, które czasem muszę przekompilować, sam nie piszę bo nie mam chęci na taką zabawę.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.