Skocz do zawartości

Arduino Pro Micro jak podłaćzyć joystick?


soquss

Pomocna odpowiedź

Witam tak jak w Tytule używam płytki arduino pro micro programuje je programem "sketch setup " a teraz pytanie brzmi jak podłaczyć joystick który ma 5 pin przy czym program daje mi tylko wyjscie na jeden wyprany input? gdzie podłączyć reszte?

111111.thumb.png.b0cb964c7a10ee807fcc4542b2177bcf.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.02.2024 o 15:15, soquss napisał:

jak podłaczyć joystick który ma 5 pin przy czym program daje mi tylko wyjscie na jeden wyprany input?

Ten joystick ma nawet więcej wyprowadzeń niż 5. Czy zastanawiałeś się, jak jest on zbudowany w środku? Są tam trzy potencjometry, których jedne końce łączymy z masą, drugie z zasilaniem, a suwaki do wejść analogowych. 

Aby w pełni wykorzystać  ten joystick w osiach X, Y, Z  potrzebne są więc 3 wejścia analogowe (Arduino Pro Micro ma ich odpowiednią ilość). Jeśli wybrany program obsługuje tylko jedno wejście, to trzeba znaleźć inny program lub napisać go samemu.

39 minut temu, soquss napisał:

dlaczego po wgraniu kodu przez program pokazuje on 128 przycisków nawet jak jest buton matrix na 2 kolumny ?

Chłopie, przecież nikt nie wie o jakim programie mówisz, ani jak wygląda schemat tych przycisków.....

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Więc zapytam inaczej czy jest ktoś w stanie pokazać mi schemat podłączenia takiego Joysticka + (32 lub wiecej przycisków) i kod do wgrania na płytke Arduino Pro Micro?

Link do komentarza
Share on other sites

@soquss Nie podam Ci rozwiązania, bo po pierwsze, nie wiem czego potrzebujesz. Rozumiem czego chcesz (chyba) ale brak mi danych aby choćby domyślić się o co chodzi. Wyobraź sobie, że NIC nie wiesz o swoim projekcie i przeanalizuj informacje które podałeś (w tym wątku - ewentualnych innych wątków nikt nie będzie przeszukiwał, jeśli się na nie nie powołałeś). Jest jakiś program który ma jedno wejście. Co to znaczy? Jaki jest oczekiwany format danych wejściowych? Nie wiem co to jest sketch setup, ale jeśli to jest coś przy pomocy czego się programuje jakikolwiek mikrokontroler, to wydaje mi się wysoce nieprawdopodobne aby w tworzonym programie możliwe było odczytanie jedynie jednego bitu. Podaj, proszę, namiar na swoje narzędzie. Łatwiej będzie wtedy Cię zrozumieć

Napisz proszę co chcesz uzyskać, bo z Twojego opisu wyłania się pytanie w stylu "jakim kluczem nakręcić nakrętkę fi5 na śrubę fi12 ?". Napisz co to za urządzenie ma powstać. Napisz w jakim języku programujesz, jakie masz doświadczenie w programowaniu, jak wygląda algorytm który chcesz zaimplementować, w końcu (ewentualnie) jak wygląda program który piszesz.

Podałeś dokładne dane joysticka który chcesz użyć. OK. Czyli masz trzy wyjścia analogowe które musisz połączyć z trzema wejściami analogowymi, masę i zasilanie. Gdzie jest masa, gdzie odpowiedni +, a gdzie są wejścia analogowe których chcesz użyć to masz w opisie używanej płytki. Na początek, napisz sobie programik, który będzie odczytywał te wartości i wyświetlał je na monitorze. Albo nawet podepnij jakiś jeden potencjometr i postaraj się odczytać jego aktualne położenie i zmiany. Jeśli zrobisz to dla jednego, to będziesz mógł to rozszerzyć dla trzech i podpiąć joystick. Jeśli natomiast narzędzie którego używasz do programowania nie ma w miarę naturalnego sposobu odczytu wejścia analogowego, to zmień narzędzie.

                     Powodzenia

                              Bogusław

PS: Cały powyższy wpis (i cała dyskusja) jest odpowiedzią na Twoje zwerbalizowane pytania, które niestety (chyba) są całkiem nie na temat. Przyglądnąłem się dokładniej obrazkowi, który zamieściłeś w pierwszym poście, i na moje wyczucie, to potrzebujesz urządzenia cyfrowego - pedału/dźwigni prędkości o wyjściu PWM (jeden stopień swobody) a nie analogowego joysticka o trzech stopniach swobody.

Jeśli mam rację to raczej nie "programujesz" tylko "ustawiasz parametry istniejącego programu" i nie masz najmniejszych szans na podłączenie czegokolwiek czego nie przewidział autor programu bez istotnych zmian w kodzie. Masz dostęp do źródeł programu? Jeśli nie, to musisz dostarczyć płytce taki sygnał jak chce autor.

                            B

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chce zrobić buttonboxa z yoystickiem do farming simulator mam do tego płytkę arduino pro micro nie znam sie na tym wiec szukam pomocy tutaj jeśli ktoś jest w stanie mi w jakis sposób pomóc to dziekuje 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz sam zbudować taki buttonbox to otwierasz kurs Arduino i młócisz go przez pół roku, w między czasie kurs elektroniki, masz je w dziale kursy.

Albo znajdujesz gotowy projekt, nie musisz wtedy umieć pisać programu ani dobierać komponentów, wchodzisz w opis, sprawdzasz czy Ci taki układ urządzenia pasuje, jeśli tak to ściągasz kod, biblioteki, kupujesz wszystkie komponenty z listy, składasz zgodnie z instrukcją, wgrywasz program i cieszysz się jeśli zadziała.

Trzeci sposób, to zlecenie komuś zrobienie tego, jeśli nawet drugi jest poza twoim zasięgiem. 

Wybrany sposób tutaj, by zacząć zdobywać wiedzę od zera pytaniem na forum jest dość kontrowersyjny.  

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, kaczakat napisał:

by zacząć zdobywać wiedzę od zera pytaniem na forum jest dość kontrowersyjny.  

*Tak, chyba, że pytający wcale nie chce poznać Arduino i nie chce zajmować się elektroniką. Po prostu szuka gotowca, ale w takiej sytuacji warto wprost zaznaczyć to w pierwszym poście 😉 Osobiście nie widzę nic złego w takich przypadkach, bo rozumiem, że nie każdy będzie elektronikiem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.