Skocz do zawartości

Mikroprocesorowy generator trójfazowy


Pomocna odpowiedź

Cześć, dostałem zadanie aby zbudować wspomniany w tytule generator trójfazowy niskiego napięcia umożliwiający generowanie przebiegu sinusoidalnego trójfazowego o zadanej częstotliwości. Jak się za to zabrać i czego będzie mi potrzeba. Jestem początkujący w tym temacie wysłucham wszelkich opinii.  

Link do komentarza
Share on other sites

@Pawel_Tetnica witam na forum 🙂 Podaj trochę więcej szczegółów - o jakim napięcie konkretnie chodzi. To jakieś zadanie domowe, model takiego urządzenia, czy chodzi o budowę czegoś co ma być faktycznie używane?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Poziom napięcia nie został sprecyzowany, tylko, że niskie napięcie... Tak zadanie domowe i budowa tego, żeby fatycznie był używany do zajęć szkolnych. Coś było ustalane żeby wykorzystać jakieś jd6000 do 20kHz audio AC ale też ze inwencja twórcza to może być. Takie dostałem dane i nic więcej. Z chęcią bym się podjął tego tylko jestem początkujący i się uczę dopiero 😛

Link do komentarza
Share on other sites

@Pawel_Tetnica jasne 🙂 Raczej nie mamy w zwyczaju rozwiązywania zadań domowych, ale na pewno możemy pomóc jakoś inaczej. Daj znać co to za przedmiot, jaki poziom, co było na zajęciach i jakie dokładnie masz problemy z podjęciem tego tematu. Zakładam, że jeśli jest to zadanie domowe to cokolwiek na ten temat na zajęciach było omawiane.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Pawel_Tetnica mi pierwsze co przychodzi do głowy to stm32 z wyjściami PWM. W programie można napisać obsługę zmiany prescalerów, bądź zostawić jeden i zmieniać tylko wypełnienie, wtedy będzie jedna konkretna częstotliwość. Słyszałem, że właśnie pseudo sinus można uzyskać przez dodanie kondensatora na wyjściu takiego sygnału PWM, aczkolwiek nigdy nie miałem okazji przetestować takiego układu

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nie wiem o co chodzi z jd6000, czy jakiś błąd się wkradł w nazwie, ale myślę, że można skonstruować teoretycznie takie urządzenie w podobny sposób jak kolega wyżej napisał. Można by to było zrobić też tak -> masz mikrokontroler z 3 DAC i na każdym kanale generujesz sinus, który jest przesunięty w fazie, a określasz to w programie we wzorze sin(2 * PI * frequency * time + phase_shift), gdzie phase_shift ma 3 wartości tj. 0, 2*PI/3 oraz 4*PI/3, czyli 0, 120 stopni i 240 stopni.

Ale myślę, że można by było też zrobić tak: masz coś co generuje przebieg prostokątny np. PWM, wygładzasz ten sygnał filtrem RC lub LC i przesuwasz fazę filtrem RC i tak dla 3 kanałów.

Edytowano przez blenderman
dodanie informacji
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, blenderman napisał:

wygładzasz ten sygnał filtrem RC lub LC i przesuwasz fazę filtrem RC i tak dla 3 kanałów.

Chyba nie bardzo tak będzie? Własnie te  nie jasne "jd600" według mnie to miało być od 6000 do 20 kHz audio AC...  czyli w paśmie akustycznym. Więc z tym przesuwnikiem to tak nie wyjdzie dla różnych częstotliwości? 

Pozdrawiam Krzysztof.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.