Skocz do zawartości

Jak zmienić napięcie i natężenie prądu podświetlenia LED w telewizorze


Pomocna odpowiedź

Napisano

Próbuję wymienić listwy podświetlenia w telewizorze Philips 43PFS4012/12, płyta główna TP.MS3463S.PB801, panel K430WDK3 LA300A2. Fabrycznie zamontowane listwy mają oznaczenia SVK430AK1_WICOP_3LED_Rev03_20170430 A105A3A i obecnie świecą światłem zabarwionym niebieskim/fioletowym kolorem. Listew jest 8, mają długość 388 mm, na każdej są 3 diody, napięcie jednej diody 3 V, listwy są włączone do CNB807, zmierzone napięcie "LED+" wynosi 68,4 V (natężenie 450 mA). Potrzebuję wymienić te zużyte listwy na nowe i tu jest kłopot, w handlu są niedostępne. Brak oryginalnych jak i zamienników. W wielu miejscach są dostępne  pasujące wymiarowo listwy o napięciu jednej diody 6 V. Zastanawiam się, czy jest możliwość wprowadzenia odpowiednich zmian na płycie głównej, w celu zastosowania listew z diodami 6 V.
Myśl o zmianach powstała u mnie, gdy zobaczyłem w sieci zdjęcie tej płyty głównej z listwami włączonymi do CNB808 - tu napięcie "LED+" opisano 164 V (natężenie 280 mA), czyli bliskie potrzebnemu (24 diody po 6 V daje 144 V). Na mojej płycie napięcie na CNB808 jest takie samo jak na CNB807. Czy rozwiązanie problemu wydaje się proste? - zmniejszyć prąd i zwiększyć napięcie (działanie w gałęzi FB i gałęzi OVP). Proszę o poradę.

Dnia 25.03.2024 o 09:39, Mefe1 napisał:

...opisano 164 V (natężenie 280 mA), czyli bliskie potrzebnemu (24 diody po 6 V daje 144 V)...

Zwrot te "bliskie" nie oznacza że tak jest blisko jak Ci się wydaje? A czemu nie zabierzesz się za wymianę tylko uszkodzonych diod? Skoro masz tv rozebrany, widzisz listwy odpinasz od nich zasilanie i w zależności jaki posiadasz w domu (dowolny*) zasilacz podłączasz listwy pojedyńczo wyszukując tej uszkodzonej (o ile już na oko jej nie widać)? Diody idzie kupić przez neta za "grosze". A wymiana ich to śmiech. Soczewkę wcześniej zaznacz jak była i przyklejasz w to samo miejsce. Kombinacje z dobieraniem elementów by zgrać nowe listwy z ich sterowaniem uważam za bezsensowną.
Takie jest moje zdanie. Zrobisz jak uważasz? 


*- dowolny tzn. o napięciu wyższym jak 6V z połączonym w szereg opornikiem ograniczającym prąd. Rezystancja różna bo zależna od napięcia zasilacza i sposobie mierzenia. Więcej szczegółów jak się tego podejmiesz. 
Pozdrawiam Krzysztof.

  • 1 miesiąc później...

Trochę późno ale... Można też zastosować diody na 6V i trzeba je wtedy połączyć 4 rzędy szeregowo i znów 4 rzędy szeregowo i te dwie czwórki równolegle. W czwórce będzie 12 diod każda po 6V to da 72V czyli o co 24 diody po aki prąd pobierają te diody 6V?

 

Dnia 9.05.2024 o 15:12, Preskaler napisał:

Można też zastosować diody na 6V

Pewno że można, ale... przeważnie konstrukcyjnie nie będzie pasować chodzi mi o przyleganie do podłoża i rozpraszanie światła ?

 

Dnia 9.05.2024 o 15:12, Preskaler napisał:

połączyć 4 rzędy szeregowo i znów 4 rzędy szeregowo i te dwie czwórki równolegle

Takie kombinacje sprawdzają się tylko w teorii... sposób bardzo dobry by "ubić" wszystkie diody ;)

 

Dnia 9.05.2024 o 15:12, Preskaler napisał:

diody po aki prąd pobierają te diody 6V?

... diody nie mają wpływu na pobór prądu. One "pobierają" to co "dostaną" z zasilacza. Dasz mniej to się nie zaświecą, dasz za dużo a nie odprowadzą ciepła do podłoża to się po kolei wykończą. 

Tu sama matematyka nie wystarczy. 
Pozdrawiam Krzysztof.

(edytowany)
13 godzin temu, KaDe napisał:

...

... diody nie mają wpływu na pobór prądu. One "pobierają" to co "dostaną" z zasilacza. 

...

Zależy jaką diodę Chińczyk zrobił i jaki prąd nominalny mogą wytrzymywać? Te parametry podawane są nie adekwatne do rzeczywistych.

Przepraszam za wcześniejszy skrót myślowy. Powinno być - zależy jaki prąd pobiera dioda przy określonym napięciu.                                                             

Edytowano przez Preskaler
10 godzin temu, Preskaler napisał:

Te parametry podawane są nie adekwatne do rzeczywistych.

I właśnie to decyduje o tym żeby nie tworzyć gałęzi diod w połączeniach mieszanych czy równolegle.. rozrzut parametrów może byc duży? Jeszcze producent taśm LED otrzymuje diody z jednej partii produkcyjnej  a to co my możemy kupić na portalach czy w kończących swą działalność sklepach z częściami RTV tego nie gwarantuje. 

Pozdrawiam Krzysztof.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...