Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący


Pomocna odpowiedź

59 minut temu, Szern napisał:
  • wysyłanie powiadomień SMS, serwersms.pl 

Nie lepiej jakiś moduł GSM z kartą na taniej taryfie? Ja płacę 14,- za miesiąc mając nieograniczone SMS i 1GB transferu 😄 (dzwonić nie potrzebuję).

59 minut temu, Szern napisał:

nad centralą jeszcze pomyślę

Tani terminal np. Wyse 5070 albo HP T620. Kartę WiFi można usunąć i podłączyć po kablu do routera, by zmniejszyć zużycie prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Nie lepiej jakiś moduł GSM z kartą na taniej taryfie? Ja płacę 14,- za miesiąc mając nieograniczone SMS i 1GB transferu 😄 (dzwonić nie potrzebuję).

U mnie jest bardzo słaby zasięg GSM, mam natomiast bardzo dobrą antenę LTE i solidny dostęp do internetu. Myślę, że przy cenie 0,19 zł za SMS-a to wyjdzie znacznie taniej niż 14 zł miesięcznie.

Wydaje mi się, że taki terminal to będzie overkill i niepotrzebny pobór prądu. Wydaje mi się, że coś o wiele słabszego poradzi sobie z tym doskonale, ale może się mylę. Natomiast kablowe połączenie routera z centralą to wydaje się być dobry pomysłem. U mnie jako router pracuje wndr3700 z Galgoyle albo LuCi. W sumie, to przy tak małym zapotrzebowaniu na moc może jednak upchnąłbym funkcje centrali w routerze - Gargoyle, OpenWRT, Tomato... Tylko trochę nie chce mi się przez to przegryzać, ale może się przełamię...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo prosta czujjka: Raspberry Pico i dwa lub trzy czujniki Pir.

Akumulator Li-Po 3,7V bezpośrednio zasila R Pico (VSYS przez diodę Schottky'ego). Ten sam akumulator zasila przez przetwornicę step-up 5V dwa czujniki ruchu PIR HC-SR501.

Mam pytanie. Czy potrzebuję jeszcze jakichś zabezpieczeń związanych z zasilaniem?

Link do komentarza
Share on other sites

Naładowany akumulatorek to 4.2V to trzeba brać pod uwagę. Nie wiem jakie dopuszczalne napięcie ma pico? 

EDIT 

Ok doczytałem że można w taki sposób zasilić układ. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, ethanak napisał:

Te czujki możesz zasilać z 3.3V po lekkiej modyfikacji, nie trzeba przetwornicy.

Byłoby super, poszukam, pokombinuję. W najgorszym razie poproszę Cię o podpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, _LM_ napisał:

@Szern wystarczy usunąć stabilizator na płytce czujnika i pójdzie na 3.3V

Tak po prostu usunąć 7133-1 i połączyć Vin i Vout? Spróbuję. Pewnie zmieni to parametry czujki. Sprawdzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nominalnie napięcie się nie zmieni, będzie 3,3 V z Pico, choć 3V3 z Pico a ze stabilizatora nie będą identyczne. Przetwornica Pico (W) przy niskim obciążeniu będzie pracować w trybie PFM - lepsza sprawność, gorsze napięcie. Może nie mieć to znaczenia dla czujki, ale jeśli, to można by zamienić LDO 3,3 V na 3,0 V. Albo można też wymusić PWM - dać GPIO23 na 1 - lepsza jakość napięcia, gorsza sprawność przy niskim obciążeniu.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, matsobdev napisał:

Nominalnie napięcie się nie zmieni, będzie 3,3 V z Pico, choć 3V3 z Pico a ze stabilizatora nie będą identyczne. Przetwornica Pico (W) przy niskim obciążeniu będzie pracować w trybie PFM - lepsza sprawność, gorsze napięcie. Może nie mieć to znaczenia dla czujki, ale jeśli, to można by zamienić LDO 3,3 V na 3,0 V. Albo można też wymusić PWM - dać GPIO23 na 1 - lepsza jakość napięcia, gorsza sprawność przy niskim obciążeniu.

Dzięki! Bardzo dużo nauczyłem się dzięki Twojemu postowi. Na razie nie mam pojęcia jak zabrać się za programowanie LDO - mam nadzieję, że to nie będzie konieczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy LDO wymienić z 3,3 na 3,0 kostkę po prostu. Wylutować starą a wlutować nową. Tak zmienić. Choć układ obsługujący czujnik, ma minimalne napięcie 3 V, więc tak na krawędzi. No i ten stabilizator musi mieć faktycznie niski spadek - mniej niż 0,3 V.

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, matsobdev napisał:

Znaczy LDO wymienić z 3,3 na 3,0 kostkę po prostu. Wylutować starą a wlutować nową. Tak zmienić. Choć układ obsługujący czujnik, ma minimalne napięcie 3 V, więc tak na krawędzi. No i ten stabilizator musi mieć faktycznie niski spadek - mniej niż 0,3 V.

Aaa... Zrozumiałem, że chodzi Ci o programowanie LDO na płytce Pico. 

Mogę z trudem spróbować wymienić HT7133-1 na HT7130-1, ale najpierw sprawdzę, czy rzeczywiście będzie to konieczne. Możliwe, że napięcie z Pico będzie wystarczająco dobre.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Szern napisał:

ale najpierw sprawdzę, czy rzeczywiście będzie to konieczne.

Od tego bym zaczął. Poza tym prawdziwy test będzie w warunkach polowych przy szerokim zakresie temperatur i wilgotności. No i nic tak nie zarzyna elektroniki jak wszechobecne robactwo budujące swoje gniazda w obudowach 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.