Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący


Pomocna odpowiedź

Dobra, ja jednak zupełnie zielony jestem.

Wygląda to tak:

stabilizator.thumb.png.b8146019fade93a11aee0af26f2424df.png

Chciałbym zewrzeć VIN z VOUT i podać 3,3 V na wejście płytki. Czy to będzie OK?

Czy wystarczy jeśli zewrę VIN z VOUT czy muszę usunąć całkowicie stabilizator? Czy mam podać 3,3 V na wejście układu czy bezpośrednio na VOUT?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwsze testy czujników. Należało najpierw bardzo dokładnie przeczytać datasheet... Wstępnie wygląda na to, że czujniki spełnią swoje zadanie. Mam dziwne wrażenie, że zasilanie czujników napięciem 3.3V niczego nie zmienia - pracują tak samo jak przy 5V. Jutro przetestuję dokładnie.

Drobne fakty z datasheet, z powodu których (nie przeczytałem o tym najpierw) straciłem dziś sporo czasu. Czujnik aktywuje się minutę. Po ustaniu sygnału ruchu czujnik robi sobie 2.5 sekundową przerwę, zanim wznowi pracę. Czujnik ma znacznie większy kąt widzenia niż 110 stopni z datasheet - mnie wychodzi grubo ponad 180 stopni w poziomie. Dwa czujniki "zahaczające" swoje pola widzenia zakłócają się wzajemnie.

Jest dobrze, ale nie beznadziejnie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Szern napisał:

Czujnik aktywuje się minutę. Po ustaniu sygnału ruchu czujnik robi sobie 2.5 sekundową przerwę,

To co Ty masz za czujnik??? Tam jest zworka i potencjometry jeśli mówimy o tym samym... i można sobie przestawić jaka ma być reakcja, czasy i czułość.

11 godzin temu, Szern napisał:

Czujnik ma znacznie większy kąt widzenia niż 110 stopni

Pamiętaj że to PIR, i może być czuły np. na ruch powietrza. U mnie czujnik ustawiony na maksymalną czułość reaguje na ruch w miejscu, którego teoretycznie nie ma prawa widzieć (czujnik jest za drzwiami, ale wykrywa czasem ruch w drugim pomieszczeniu jeśli jestem blisko drzwi).

11 godzin temu, Szern napisał:

Dwa czujniki "zahaczające" swoje pola widzenia zakłócają się wzajemnie.

A tego to już w ogóle nie rozumiem. Przecież to pasywne czujniki, nic nie emitują i nie mają prawa się zakłócać bo nie mają czym.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
33 minuty temu, ethanak napisał:

To co Ty masz za czujnik??? Tam jest zworka i potencjometry jeśli mówimy o tym samym... i można sobie przestawić jaka ma być reakcja, czasy i czułość.

A tego to już w ogóle nie rozumiem. Przecież to pasywne czujniki, nic nie emitują i nie mają prawa się zakłócać bo nie mają czym.

 

Ten. Zworka wybiera tryb: repeat albo single. Jeden potencjometr zmienia czułość ("sensing distance"), czyli optymalną odległość z jakiej wyrywa obiekt. Drugi potencjometr "shorten the induction delay" czyli, jak rozumiem, czas powrotu do czuwania od momentu zaniknięcia sygnału "induction blocking time (the default setting: 2.5s blocked time) (...) (This time can be set at zero seconds – a few tens of seconds)". 

Poza tym mamy "Sensor module is powered up after a minute, in this initialization time intervals during this module will output 0-3 times, a minute later enters the standby state." i jeszcze raz "Induction module needs a minute or so to initialize. During initializing time, it will output 0-3 times. One minute later it comes into standby." oraz niedostępne dla użytkownika, ale możliwe do ustawienia fabrycznie "Temperature compensation (optional, factory reset)" i coś czego nie rozumiem: "Photosensitive control (optional, not factory-set) can be set photosensitive control, day or light intensity without induction."

Informacje czerpię stąd:

HC-SR501-ETC.pdf

i doświadczenia wydają się je potwierdzać.

Co do zakłócających się czujników, to masz stuprocentową rację, coś mi się pomieszało, czytałem jednocześnie o czujnikach mikrofalowych.

Edytowano przez Szern
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

Ustawiasz na single czy repeat? Ja mam ustawiony na repeat i działa tak jak powinien.

Single. Próbowałem repeat, ale niezbyt dobrze działało (poniżej kod)

import board
import digitalio
import time
import simpleio

led = digitalio.DigitalInOut(board.LED)
led.direction = digitalio.Direction.OUTPUT # set the direction of the pin

cY = digitalio.DigitalInOut(board.GP0)
cY.direction = digitalio.Direction.INPUT
cG = digitalio.DigitalInOut(board.GP15)
cG.direction = digitalio.Direction.INPUT
cR = digitalio.DigitalInOut(board.GP14)
cR.direction = digitalio.Direction.INPUT
buzzer = board.GP13
lY = digitalio.DigitalInOut(board.GP16)
lY.direction = digitalio.Direction.OUTPUT
lG = digitalio.DigitalInOut(board.GP17)
lG.direction = digitalio.Direction.OUTPUT
lR = digitalio.DigitalInOut(board.GP18)
lR.direction = digitalio.Direction.OUTPUT
lB = digitalio.DigitalInOut(board.GP22)
lB.direction = digitalio.Direction.OUTPUT

led.value = True
time.sleep(60)
lY.value = True
simpleio.tone(buzzer, 4000, duration=0.1)
lY.value = False
time.sleep(0.1)
lG.value = True
simpleio.tone(buzzer, 4500, duration=0.1)
lG.value = False
time.sleep(0.1)
lR.value = True
simpleio.tone(buzzer, 5000, duration=0.1)
lR.value = False
time.sleep(0.1)
lB.value = True
simpleio.tone(buzzer, 5500, duration=0.1)
lR.value = False
time.sleep(0.1)
led.value = False

while True:
	led.value = True
	yled = cY.value
	gled = cG.value
	rled = cR.value
	bled = cR.value
	led.value = False
	if cG.value == True:
		lR.value = True
	elif cG.value == False:
		lR.value = False
	if cR.value == True:
		lB.value = True
	elif cR.value == False:
		lB.value = False
	time.sleep(0.5)


. Będę jeszcze z nim eksperymentował.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, nic nie powiem, ale nie uważasz że:

13 minut temu, Szern napisał:
if cR.value == True:
	lB.value = True
elif cR.value == False:
	lB.value = False

 

sprowadza się do:

lB.value = cR.value

?

Poza tym co chcesz osiągnąć? W trybie repeat będziesz miał jedynkę na wyjściu jeśli coś się rusza (i jeszcze chwilę). W trybie single będziesz miał jedynkę na wyjściu jak coś się ruszy, ale potem nic nie będziesz wiedział aż do przejścia czujki w tryb oczekiwania.

Aha, nie wiem czy robienie alarmu/monitoringu (i w ogóle czegoś co nie jest tylko zabawką) w mikrym pytongu to dobry pomysł... Pico ma bardzo  ładnie zrobione SDK do C/C++... ale to tak na marginesie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, ethanak napisał:

Dobra, nic nie powiem, ale nie uważasz że:

sprowadza się do:

lB.value = cR.value

?

Poza tym co chcesz osiągnąć? W trybie repeat będziesz miał jedynkę na wyjściu jeśli coś się rusza (i jeszcze chwilę). W trybie single będziesz miał jedynkę na wyjściu jak coś się ruszy, ale potem nic nie będziesz wiedział aż do przejścia czujki w tryb oczekiwania.

Aha, nie wiem czy robienie alarmu/monitoringu (i w ogóle czegoś co nie jest tylko zabawką) w mikrym pytongu to dobry pomysł... Pico ma bardzo  ładnie zrobione SDK do C/C++... ale to tak na marginesie.

W wszystkich przypadkach masz rację.

Skrypt w Pythonie jest gówniany, machnąłem go do testów i przerabiałem dla różnych sytuacji..

Faktycznie repeat daje mi więcej informacji.

Pisałem już w Basic'u, Asemblerze 8080, Fortranie, Turbo Pascalu, PHP, javascripcie i Pythonie. W C/C++ jeszcze dotąd nie pracowałem. Przymierzam się do tego i docelowy program będzie pewnie w C (jak mi starczy czasu, jeśli nie, to na razie zostanie Python). Na razie testuję tylko elementy (na przykład: nie wiem czy te czujki będą wystarczające do tego co chcę zrobić). W skrócie, jestem na etapie pomysłu: dwie niezależne czujki, każda z dwoma przeciwległymi czujnikami. Każda wysyła sygnały o zmianie statusu czujnika do centrali. Cztery czujniki pokryją drogę dojścia do mojego domu. Centrala, którą najprawdopodobniej będzie Netgear WNDR3700, na podstawie informacji z czujek podejmie decyzje jakie działania podjąć (zrobienie zdjęć albo filmu, włączenie alarmu dźwiękowego, wysłanie informacji na serwer, wysłanie SMS-a),

Dziękuję za pomoc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, trochę byłem zaabsorbowany różnymi dziwnymi sprawami, ale to nie oznacza, że porzuciłem projekt.

Przetestowałem czujki: nadadzą się. Kupiłem ich więcej i składam to w całość. Rozwiązałem problem centrali. Poniżej krótko opiszę na czym stoję.

Na razie robię pierwszy etap: wyłącznie czujki przewodowe. Cztery czujki na czterech rogach domu. Jedna z dwoma czujnikami PIR i kamerką, dwie z dwoma czujnikami PIR, jedna z jednym czujnikiem PIR i kamerką. Wszystkie zasilane przewodowo i sygnał wyprowadzony przewodowo do jednego Raspberry Pico W. Dwie syreny w dwóch rogach domu.

Na podstawie informacji z czujek Pico podejmuje następujące akcje:

  • każdą aktywację czujnika i wybrane sekwencje naruszeń raportuje raportuje SMS-em (szczegóły dalej),
  • na podstawie wybranych sekwencji naruszeń uruchamia kamerki,
  • na podstawie wybranych sekwencji naruszeń uruchamia syreny,

Internet w domu mam komórkowy -router Netgeara WNDR3700 z modemem E3272 w trybie Hilink. Ten modem ma fajne API, pozwalające wysyłać SMS-y, a ja mam plan, w którym są one darmowe. Więc mój Pico bez problemu wysyła już do mnie SMS-y, a prawdopodobnie uda mi się również nim za pomocą SMS-ów sterować (aktywacja/dezaktywacja czujników, aktywacja kamer, aktywacja syren). Niestety na razie wszystko w Circuit Pytonie (C mnie na razie przerasta i nie mam czasu nadrabiać ekspresowo zaległości).

Aktualne kroki: okablowanie poddasza dla czujek oraz zakup i przetestowanie kamerek. Chciałbym aby kamerki robiły zdjęcia i przesyłały je od razu na mój serwer VPS.

Czujki, kamerki i Pico robiący za centralkę będą zasilane za pośrednictwem UPS-a, który zasila już router i modem. Mam problem z syrenami. Czy ktoś miałby jakieś sugestie do doboru syren i ich zasilania? Myślałem o czymś takim. Kompletnie się na tym nie znam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, matsobdev napisał:

Klakson od ciężarówki, albo w ostateczności lokomotywy.

Albo zbudować syrenę wzorowaną na elektrowni atomowej 😉 Tylko współczuć sąsiadom jak czujki zareagują na zwierzynę.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Albo zbudować syrenę wzorowaną na elektrowni atomowej 😉 Tylko współczuć sąsiadom jak czujki zareagują na zwierzynę.

Nie wiem czy czytałeś ten wątek, ale mam wrażenie, że chciałeś sobie tylko pohejtować. Czujniki nie będą reagować na zwierzęta. Najbliższy sąsiad jest ponad pół kilometra od mojego domu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.