Skocz do zawartości

Sterowanie IR - Jak to się robi


Michael_L

Pomocna odpowiedź

Dobry wieczór, 

 

Zbudowałem sobie web-radio na ESP32, potem dodałem sterowanie pilotem - głośność, wybór stacji - potem chciałem dodać włączanie i wyłączanie radyjka. I okazało się,  że z tym mam największy problem. Znaczy wyłączyć się da, ale włączyć już nie... po wyłączeniu microkontroler nie jest zasilany i oczywiście nie odbiera sygnałów z pilota. 

Dodałem więc drugi microkontrloer (ATTiny) i drugi odbiornik IR tylko do sterowania zasilaniem. To działa, ATTiny jest zasialane cały czas, pobór prądu zdecydowanie mniejszy niż całego radia.

Ale wciąż mam wrazenie że to nie jest rozwiązanie tylko obejście problemu. Wyobrażam sobie, że można by odcinać zasilanie tylko wyświetlacza i decodera audio, a ESP32 trzymać cały czas pod napięciem, pozwoliłoby to zrezygnować z ATTiny i drugiego odbiornika, ale nieco by skomplikowało układ i jednak ESP32 chyba pobiera dużo więcej prądu niż ATTiny, a mnie się marzy wersja zasilana bateryjnie...

Jak to się robi profesjonalnie?

Niby nic ważnego radyjko, w końcu, działa, ale gdzieś mnie coś gryzie i chciałbym lepiej. Podpowiecie coś?

Z góry bardzo dziękuję. 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Właśnie tak jak zrobiłeś. Nie wiem jaki to ATtiny, ale pobawiłbym się jakimś usypianiem tego mikrokontrolera.

Tak teoretyzując: na samym ESP można by było to zrealizować pisząc pogram na ULP który bo stwierdzeniu, że coś tam się dzirje na odbiorniku wybudza główny procesor... nie próbowałem takich kombinacji, ale chyba po to ten ULP siedzi w ESP32...

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, ethanak napisał:

po to ten ULP siedzi w ESP32...

Tak mam zrobione w sterowniku rolet, odbiór kodów pilota uruchamia przerwanie i wybudza mikrokontroler, nie potrzeba dodatkowych układów, problem w tym że odbiornik podczerwieni również pobiera kilka mA więc do zasilania bateryjnego nie jest to zbyt dobrze rozwiązanie a akumulatorki trzeba co jakiś czas ładować

@Michael_L Na którym pinie GPIO masz podłączony odbiornik podczerwieni?

EDIT:

Popatrzyłem co rynek ma do zaoferowania jeśli chodzi o low power dla odbiorników IR i https://www.vishay.com/docs/82491/tsop382.pdf pobiera 350 do 450µA w stanie spoczynku, zależnie od natężenia światła zewnętrznego. Są jeszcze chińskie sgr2838l gdzie producent chwali się poborem na poziomie ~50µA ciężko uznać na ile ten parametr jest prawdziwy. Tak czy inaczej jest możliwe zbudowanie systemu który będzie w stanie czuwania pobierał poniżej 1mA - na zasilanie bateryjne za dużo, dla zasilania akumulatorowego być może jest to do przyjęcia 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję bardzo, ATTiny (chyba) 85 - nie mam tego tutaj. Na którym GPIO mam odbiornik - nie pamiętam, a nie mam tutaj ani układu ani schematu. 

Dzięki za uwagi - będę musiał poczytać o ULP.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

A i jeszcze jedno - spróbowałbym na początek z jednym odbiornikiem podłączonym do attiny i równolegle do esp - zawsze to ileś tam mA mniej.

Ewentualnie dać attiny13a zamiast 85 - nie wiem ile prądu to żre w trybie aktywnym przy 3.3V/1.2MHz ale do miliampera nie dochodzi.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
14 godzin temu, Michael_L napisał:

Na którym GPIO mam odbiornik - nie pamiętam

nie wszystkie piny obsługują tryb wybudzania, to musisz sprawdzić jeśli chcesz z tego skorzystać. Nie wiem jak w twoim urządzeniu, ja mam podłączony odbiornik do gpio który dekoduje za pomocą RMT, do wybudzania używam GPIO4. Także sygnał IR wchodzi na dwa wejścia ESP jeden do dekodowania, drugi do wybudzania mikrokontrolera. Myślę że poświęcając nieco czasu można uzyskać dobre efekty bez dodatkowych zewnętrznych układów

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, _LM_ napisał:

można uzyskać dobre efekty bez dodatkowych zewnętrznych układów

Ja też tak myślę.

44 minuty temu, _LM_ napisał:

sygnał IR wchodzi na dwa wejścia ESP

Jak już tak upraszczamy, to czemu nie może to być to samo wejście, odpowiednio wybrane? Choćby te GPIO4.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, jand napisał:

Jak już tak upraszczamy, to czemu nie może to być to samo wejście, odpowiednio wybrane? Choćby te GPIO4

W moim projekcie dla dekodera IR używam GPIO19 który nie jest obsługiwany w trybie RTC i nie można za jego pomocą wybudzić mikrokontrolera, to był pewien błąd projektowy który obszedłem krosując na pcb do GPIO4. Stąd takie dziwne połączenie, sam się zacząłem zastanawiać czemu tak 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Michael_L napisał:

GPIO 17 obsługuje sygnał z odbiornika IR

Ten pin nie jest podłączony do GPIO_RTC więc będziesz musiał zrobić crosa na wolny pin który tego używa, lub jeśli jest możliwość to przełączyć na któryś pin listy poniżej https://www.techtonions.com/esp32-pinout-simplified-no-more-confusion-when-choosing-gpios/#RTC-GPIOs

 chrome_WSeJBEW3yq.thumb.png.a012c9678fa5f78d49615f1dbcbac279.png

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.