Skocz do zawartości

l298 + mega8 (48)


feriar

Pomocna odpowiedź

Tak, ale przy medze nie maż kondów, masz pomylone vi i vo w 7805, silniki będą siały ci straszne syfy, bo masz podpięte ich zasilanie pod 5V ze stabi, mega może się resetować, bo nie masz pull-upa na resecie, i przy 298 minimum 100n by sie jeszcze przydało. I jeszcze GND jedno w medze masz niepodpięte, i aref odsprzęgnij do masy, jeśli nie chcesz używać, przez jakieś 100nF. No i ja bym pozmieniał in1,2,3,4 z 298 na inne piny megi, bo teraz masz je podpięte pod adc, niepotrzebnie, a pewnie będziesz chciał je wykorzystać. I jeszcze dorób sobie złacze programowania, wyciąganie z podstawki wcale nie jest takie fajne. No i dorób sobie jakieś diody, pushbuttony.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobrze są podpięte - co do tego jakie diody, to zerknij do tematu o h-bridge, było to już tam poruszane. Ale dalej masz nienajlepiej podpięte zasilanie silników. Daj DS odbiornika, się sprawdzi czy jest dobrze podpięty. Reszta wygląda dobrze, ale może coś przeoczyłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Daj DS odbiornika, się sprawdzi czy jest dobrze podpięty

czyli ?

Ale dalej masz nienajlepiej podpięte zasilanie silników

więc jak podpiąć niby? aaaa.. chyba już wiem prosto ze źródła zasilania ?

Link do komentarza
Share on other sites

odbiornik powinien być ok. bo jest żywce zerżnięty z elebota R1 to dławik 47uH

DS

http://www.cyfronika.com.pl/dok/rr4.pdf

[ Dodano: 26 Wrz 10 09:09 ]

diody to HER108

[ Dodano: 26 Wrz 10 09:11 ]

tylko takie pytanie co jeśli chce podłączyć zasilanie mostka rzędu 12V ? spali serwa czy jest może jakiś regulator do 6V ?

Link do komentarza
Share on other sites

diody to HER108

Nie prościej wszechobecne i łatwo dostępne 1N5817, 1N5818 lub 1N5819?

tylko takie pytanie co jeśli chce podłączyć zasilanie mostka rzędu 12V ? spali serwa czy jest może jakiś regulator do 6V ?

Serwa nie wytrzymają dłuższej pracy przy dwukrotnym napięciu znamionowym. Obniżyć o połowę napięcie przy większych prądach może być ciężko... Najprostszy będzie stabilizator liniowy 5V, tylko z odpowiednią wydajnością prądową. 78T05 wytrzyma bodajże 3 albo 4A, problemem może być wydzielana moc.

* spadek napięcia: Ud=12V-5V=7V

* pobór prądu (przykładowy): Id=3A

* moc wydzielana na stabilizatorze: Pd=Ud*Id=21W

Późno już i leń mnie dopadł, ale poszukaj sobie jak wygląda maksymalne możliwości rozpraszania ciepła przez radiatory stosowane w tych układach...No i zauważ, że to wszystko przedstawia straty energii z akumulatora na ogrzanie pomieszczenia, w którym robot się znajduje. Mądrzejsze rozwiązanie to przetwornica, ale tutaj już tak łatwo nie ma i do uruchamiania zdecydowanie przyda się oscyloskop.

Najsensowniejsza dla Ciebie będzie zmiana akumulatorów na takie, które dają ok. 6V - wtedy można nawet odpuścić stabilizację napięcia dla serw i mieć święty spokój.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest taki stabilizator na TME, LM1084IT (LDO), 5V 5A. Ja go stosuję do zasilania kilkunastu mikro serw i grzeje się tak że można na nim jajko usmażyć.

Dodam że mój robot żre tylko ok. 2A, zasilam z pojedynczego pakietu li-po 7,4V 800mAh. Licząc:

Spadek napięcia: 8,5 V (naładowany akku) - 5V = 3,5V

Pobór prądu = 2A

P= 3,5 * 2 = 7W

Gdzieś na elektrodzie wyczytałem, że obudowa TO-220 jest w stanie rozproszyć 2W bez radiatora. Nie wiem na ile ta informacja jest prawdziwa, ale do rozproszenia 21W będziesz potrzebował niemałego radiatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.