Skocz do zawartości

Jak działa pompa ciepła? Co to jest COP?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Jak działa pompa ciepła? Co to jest COP?

Pompy ciepła, które używane są do ogrzewania m.in. domów, mogą budzić kontrowersje. Dzieje się tak za sprawą błędnych informacji, że pompy ciepła mają sprawność np. do 500%. Oczywiście tak nie jest. Aby wyjaśnić ten temat, trzeba zrozumieć, jak działa pompa ciepła i jak wykorzystuje podstawowe zasady fizyki.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

W praktyce wszystko rozbija się o koszty budowy i użytkowania. I tu tak naprawdę testem dla pomp ciepła, będzie pierwsza prawdziwa zima., której puki co nie mamy od 10-lecia. Tak naprawdę każde rozwiązanie jest dobre, do puki nas na nie stać. W naszych warunkach trzeba uwzględnić jeszcze jedno. Przestarzałe i w złym stanie sieci energetyczne, bo prawdziwa zima może je szybko uziemić. O ile klasyczny kocioł i układ grawitacyjny bez prądu sobie jeszcze poradzi, to te wszystkie nowoczesne rozwiązania, już nie. Brak prądu = brak ciepła i co wtedy? Zimy wychów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję Panie Piotrze za kolejny ciekawy artykuł. Jednak na sam koniec wkradł się spory babol, choć można by to nazwać uproszczeniem, bardzo dużym uproszczeniem:

”Natomiast COPH wszystkich odmian powietrznych pomp ciepła silnie zależy od różnicy temperatur między wnętrzem domu i jego otoczeniem”

Po pierwsze z powyższego zdania usunąłbym wyraz „powietrznych”, po drugie napisał bym, że COP zależy od temperatur na których pracuje pompa. Zarówno temperatury dolnego źródła(czyli temp. powietrza, gruntu), im niższa tym COP mniejszy, jak i temperatury górnego źródła(czyli np temp. wody w instalacji grzewczej), tutaj im niższa temperatura tym wyższy COP.

Jeśli nakładają się na siebie niska temperatura dolnego źródła(mróz) i wysoka źródła górnego(wysoka temperatura wody w instalacji grzewczej) to COP będzie bardzo niski. Dlatego pompy ciepła najlepiej sprawują się pracując w parze z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania.

Dlatego uważam, że zdanie które znajduje się w artykule nie do końca oddaje istotę zagadnienia. Gdyż nie chodzi tutaj o temperaturę wnętrza domu, a o temperaturę czynnika który ten dom ogrzewa. Dla takiej samej ustawionej temperatury pomieszczeń, a różnych systemów ogrzewania(podłogówka, grzejniki, ilość i wielkość grzejników) temperatura czynnika może różnić się znacznie, co będzie miało bezpośredni wpływ na COP.

Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.