Skocz do zawartości

grabo

Pomocna odpowiedź

Qujav, koszty łącznie z planszami zamknęły się w około 300zł. Dużo części miałem w swoim domowym magazynku, niektóre pochodziły z odzysku, obwody drukowane wykonałem samodzielnie, do tego miałem dostęp do maszyny CNC. Skojarzenie z discmanem jest akurat całkiem trafne, cały robot mieścił się i był transportowany w cake'u na 25 CD 😃

Nawyk, Tak, obwody były zabezpieczone lakierem. Nie zlecałem wykonania obwodów w firmie, gdyż promotor uznał, że jakość płytek prototypowych jest wystarczająca. Oczywiście na płycie CD dołączonej do pracy znalazły się odpowiednie pliki z dokumentacją wykonawczą jak i montażową.

OldSkull, w wersji finalnej wszystko było polutowane, na tych trzech zdjęciach robot był w trakcie montażu i testów, jak słusznie zauważył KD93 nie było nawet czujników 😉

Gwoli ścisłości, nie była to praca grupowa tylko indywidualna. Projekt, dokumentacja, wykonanie, oprogramowanie, wszystko było na mojej głowie 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Robot oraz widoczne na filmikach plansze zostały sprzedane i obecnie stanowią własność WFAiIS UMK w Toruniu

A możesz zdradzić jakiego rzędu były to kwoty? Zwróciły Ci się poniesione koszty, czy coś na tym zarobiłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę uzasadnienie wykorzystania dwóch atmeg mnie nie przekonuje. Jeżeli kwestia leżała w wielkości pamięci można było użyć np. 168, a jeżeli była to kwestia ilości wyprowadzeń- 16tke przykładowo. Mógł byś rozwinąć tą kwestię?

Link do komentarza
Share on other sites

Gigi_cf, kwestia ilości czynności wykonywanych w tym samym czasie przypuszczam. Dwa procesory mogą pracować niezależnie, w przypadku jednego musisz dodawać nowe komendy które opóźniają działanie programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zrobił tak, bo było mu wygodnie. Jedna Atmega w zupełności by wystarczyła. Oczywiście dwa procesory mogą pracować niezależnie, ale co z tego jeśli przez większość czasu procesor odpoczywa. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z freertos'a i biblioteki pthread, wtedy można przełączać się miedzy wątkami. Choć takie rozwiązanie to spore spowolnienie, chociaż prędkość robota to 'tylko' 0.6 m/s, więc to nie powinno być problemem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie nie widzę tu taj zajętości proca. Przecież jak robocik jeździ to użytkownik za nim nie biega i nie ustawia konfigów itd. Więc może tak jak i kolega wyżej napisał, że dla wygody (jaka by ona nie była 😉 ).

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosowałem dwa procesory, bo dzięki temu płytę główną z płytą interfejsu użytkownika łączą jedynie 4 przewody. W mikrokontrolerze przy wyświetlaczu przechowywane są w pamięci programu bitmapy i zajmuje się on jedynie obsługą interfejsu, dodatkowo może działać samodzielnie jako terminal podłączany do portu szeregowego. Poza tym była to praca inżynierska, więc im więcej peryferiów wykorzystałem tym lepiej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

sam algorytm późniejszego przejazdu wprost do celu musi być ciekawy bo początek to standard. w labiryncie skręca się zawsze w lewą stronę i wyjdzie się z niego. gratulacje jakże udanego projektu.

patrząc na to i czytając że masz za ową pracę tytuł inżyniera Automatyki i Robotyki to myślę sobie że ja też chcę na studia i też chcę dostać inżyniera. bo nie widzę w tym nic awykonalnego.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Interpunkcja i ortografia - ok.

Przypominam tylko o wielkich literach 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.