Skocz do zawartości

Robot odkurzacz


Chester11-86

Pomocna odpowiedź

matrix, rozumiem Cię ale powiedz mi w jaki sposób to naprawić? Co źle zrobiłem że tak wyszło?? Na co mam zwracać uwagę podczas rysowania schematu??

Do rysowania połączeń na schemacie nie używaj funkcji Wire, czyli tej prostej kreski, tylko używaj Net, które się znajduje pod Poligon a nad Label.

Jeszcze trochę poprawiłem schemat (w załączniku) a za parę chwil mam nadzieję będzie płytka.

[ Dodano: 31-10-2010, 15:17 ]

Mały EDIT.

W załączniku zapodaję płytkę. Niestety druk jednostronny wymusił poprowadzenie kilku zworek. Tam gdzie na płytce czerwone linie trzeba wstawić zworki. Nie chciało mi się rysować faktycznych zwór, za długo by się mi zeszło a nie mam w obecnej chwili za dużo czasu.

odkurzacz.zip

odkurzacz plytka.zip

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Płytka powstanie dopiero w środę więc czytałem troszkę na forum o napędzie jak i o programowaniu a dokładnie dotyczącego LCD.

Po pierwsze to chciałbym się dowiedzieć jaki duży prąd pobiera serwo tower pro standard? Z obliczeń moich skromnych wynika że takie dwa serwa + przekładnia ślimakowa oraz 2 zębatki spokojnie poruszą pojazd o wadze około 5 kg 🙂 no chyba że się mylę 😋

Oraz chciałem się dowiedzieć czy trudno by było zaprogramować procesor dodatkowo tak aby na wyświetlaczu ustawiało się czas pracy urządzenia? skok co minutę?

Oraz wytłumaczcie mi czy akumulator żelowy 6V 12Ah wystarczyłbym na godzinną pracę urządzenia?? Jak to obliczyć??

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

chciałem się dowiedzieć czy trudno by było zaprogramować procesor dodatkowo tak aby na wyświetlaczu ustawiało się czas pracy urządzenia? skok co minutę?

Nietrudno. Zaprzęgasz jeden timer i po kłopocie.

wytłumaczcie mi czy akumulator żelowy 6V 12Ah wystarczyłbym na godzinną pracę urządzenia??

Według mojego myślenia musi starczyć. Żeby nie starczył to jeden silnik musiałby pobierać więcej niż 6A prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nietrudno. Zaprzęgasz jeden timer i po kłopocie.

Mówiąc kolego o timerze masz namyśli wewnętrzny timer procesora tak??

Własnie dorwałem help'a bascom'a po polsku 🙂 Trochę przekopałem diodę i znalazłem więc się uczę obsługi 😋 Co do wyświetlania tekstu na LCD oraz jego podłączenie do procesora nie jest problemem ale już obsługa wyświetlacza i ustawianie czegoś za pomocą switch'y już stanowi dla mnie przepaść którą staram się przeskoczyć mam nadzieję że będę mógł liczyć na kilka wskazówek w późniejszym czasie jak na czymś się zatrzymam 🙁 Na chwilę obecną studiuję obsługę LCD oraz timery 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Mówiąc kolego o timerze masz namyśli wewnętrzny timer procesora tak??

A jest zewnętrzny timer procesora? Bo ja nie widziałem takiego.

Co do obsługi timerów dobrze przestudiuj helpa, bo jest tam pięknie wytłumaczone, a do wyliczania co ile ma nastąpić przerwanie ściągnij sobie świetny programik (w pełni darmowy) o nazwie Pomocnik AVR 'by Artur Starz. Świetna aplikacja. Wybierasz timer, kwarc, preskaler i wpisujesz wartość a sofcik wylicza Ci co ile nastąpi przerwanie. Ja z tego miejsca serdecznie dziękuję autorowi, bo program bardzo mi pomaga.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie no strasznie trudne są te timery 🙁

Poczytałem helpa, zaprzyjaźniłem się z proponowanym programem ale nie rozumie podstawowej rzeczy 😋

Ten timer muszę zastosować aby procek odmierzał mi dokładnie czas, czyli aby osiągnąć swój cel muszę ustawić timer na przerwanie 1s i po każdym przerwaniu od ustawionego czasu na wyświetlaczu będzie odejmował po jednej sekundzie aż dojdzie do zera i wtedy się zatrzyma??

Jestem na etapie że wiem jak dobrać kwarc procesora jak ustawić timer aby przerwanie występowało w odpowiednim czasie, i z tego co się domyślam po każdym przerwaniu można się odwoływać do odpowiedniej etykiety i w tym wypadku chyba będzie odejmowanie moich sekund, ale nie wiem dokładnie gdzie to umieścić. Czy ja to w ogóle dobrze zrozumiałem??

Proszę o wielką cierpliwość i wyrozumiałość 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Deklarujesz jakąś zmienną jako byte, word itp, zależnie od tego od ilu lub do ilu chcesz liczyć.

Jak wywołasz przerwanie od danego timera to w etykiecie przerwania wpisujesz INCR lub DECR dana zmienna. I to właśnie ta zmienna Ci się zmienia a nie timer.

Timer zatrzyma Ci się tylko wtedy gdy sam go zatrzymasz. Natomiast przerwanie wywoływane jest w zależności od tego jaka liczba znajduje się lub jaka została do timera wpisana. Wszystko też zależne jest od tego jakiego timera używasz. Jeśli timera 0 lub 2 to są to timery 8bitowe, natomiast jeśli używasz timera1 to jest to timer 16-sto bitowy.

Jeśli dobrze pamiętam 8-mio bitowy liczy do 255, a 16-sto bitowy do 65535

Link do komentarza
Share on other sites

Timerów jeszcze się uczę ale przetestowałem układ, programator jak również płytkę. Mogę powiedzieć że wszystko działa 🙂 więc sprawa się rozwiązała i programator dobrze programuję, układy attiny2313 są sprawne 🙂 jak również oprogramowanie jest dobre. Musiałem tam zmienić wyjścia portów ale wszystko śmiga jak należy 🙂

Na płytce był mały błąd ponieważ nóżka 15 drivera nie była podłączona do gnd i działał na początku jeden silnik ale trochę cyny i schemat działa poprawnie 🙂

Za kilka dni postaram się przedstawić rozszerzony schemat o wyświetlacz LCD, 3 czujniki oraz obsługę 3 przycisków na mikrokontrolerze atmega8. Mam nadzieję że i w tym wypadku będę mógł liczyć na odpowiednie komentarze w celu kontroli moich pomysłów 😋

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Stworzyłem taki wstępny schemat LCD + atmega8 i zastanawiam się pod jakie nóżki podłączyć 3 przyciski które będą nastawiały zegar, 2 tranzystory do włączania szczotek, raz sterowanie mostkiem L298D oraz 3 switche.

Czy mógłbym prosić o jakieś propozycje oraz wytłumaczenie dlaczego ta nóżka akurat??

Z góry dziękuję!

Pozdrawiam!

robot odkurzacz.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Po 0) NIE PODCIĄGAJ RESETU BEZPOŚREDNIO DO VCC! Możesz zastosować rezystor 10k w szeregu.

Po 1) na przyszłość wrzucaj eksportowany z Eagle obrazek ze schematem, nie każdemu chce się ściągać, rozpakowywać i uruchamiać jeden schemat.

Po 2) czy planujesz zastosować czujniki, które dają na wyjściu zmienne napięcie z zakresu 0-5V (dalmierze optyczne SHARP, transoptory odbiciowe/szczelinowe)? Jeśli tak, to podłączając LCD do pinów ADC zablokowałeś sobie taką możliwość. Jeśli chcesz stosować tylko przełączniki dwustanowe, to może tak być.

Po 3) Nie zapominaj o złączu programatora ISP - zaoszczędzisz trochę czasu zamiast każdorazowego wyciągania-wkładania do programatora-wyciągania z programatora-wkładania do układu.

Po 4) Piny ENABLE od mostka H (pin 1 i 8 w L293) warto podłączyć do tych opisanych w uC jako OC1A i OC1B - jest to sprzętowy PWM.

Po 5) Podpięcie switchy i reszty jest praktycznie dowolne, warto jest najpierw zrobić ogólny zarys PCB z rozplanowaniem elementów i dopiero wtedy łączyć wszystko tak, żeby jak najmniej ścieżek się krzyżowało (mniej zworek = mniej roboty i problemów).

Po 6) przy podłączaniu switchy/przełączników daję prosty filtr RC i mam dzięki temu z głowy problem drgań zestyków (ale można sprawę załatwić programowo, dając opóźnienia).

Po 7) Nie żałuj kondensatorów (np. 100nF) między VCC a GND w pobliżu uC. AREF podłącz przez taki kondensator do masy (kondensator wstaw szeregowo).

Po 8) D0, D1, D2 i D3 zostaw niepodpięte.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za rady mam nadzieję że dobrze wszystko zrozumiałem i teraz jest już gotowy schemat 🙂 Czy skłonicie się obejrzeć moje wypociny oraz podpowiedzieć co jest źle a co dobrze?? 🙂

P.S.

Kolego Nawyk niestety nie mogę się zastosować do punktu "Po 1" ponieważ gdy chce wstawić sam schemat nie dodaje mi pliku 🙁 muszę go spakować.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Chodzi o eksport schematu do obrazka i wrzucenie na diodę, a nie o plik *.sch.

robot odkurzacz.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.