Skocz do zawartości

Robot odkurzacz


Chester11-86

Pomocna odpowiedź

Sabre, dziękuję za wyjaśnienie 🙂 hehe i ja buduję robota 😋 ale spokojnie jestem strasznie uparty 😋

matrix, teraz program działa w następujący sposób: po włączeniu zasilania dioda świeci a po włączeniu przycisku dioda mruga 🙂 Mruganie o którym opisywałem we wcześniejszych postach chodziło mi o drgania diody. Czyli programator działa jak i procesory które posiadam są sprawne 🙂 teraz wracając do schematu z mostkiem L298 chyba padają podejrzenia na sam mostek który kupiłem wadliwy 🙁 ponieważ w jaki sposób mógłbym go uszkodzić 🙁??

podłączając driver wzorowałem się na tym schemacie:

Link do komentarza
Share on other sites

matrix, teraz program działa w następujący sposób: po włączeniu zasilania dioda świeci

A nie powinna bo port do którego jest podpięta, (jeśli dobrze ją podpiąłeś) ustawiony jest w stan wysoki o czym świadczy komenda zaraz po konfiguracji owego portu czyli:

set portd.0

Jeśli podpiąłeś diodę jak prosiłem czyli katodą do portd.0 a anodą przez rezystor do plusa to nie może się zaświecić po podaniu zasilania na procesor.

Jednym słowem coś źle robisz.

W samym schemacie drivera nie widzę niczego niewłaściwego.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawa wygląda tak. Podłączam zasilanie procesora dioda świeci na porcie jest napięcie 0,45V podpiąłem teraz switcha pod portb.0 i do masy 🙂 gdy nacisnę dioda gaśnie na porcie jest 5V gdy ponownie nacisnę to się zapala i na porcie znowu jest 0,45V. To gdzie jest błąd??

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączam zasilanie procesora dioda świeci na porcie jest napięcie 0,45V podpiąłem teraz switcha pod portb.0 i do masy gdy nacisnę dioda gaśnie na porcie jest 5V gdy ponownie nacisnę to się zapala i na porcie znowu jest 0,45V. To gdzie jest błąd??

Reakcja prawidłowa tylko nie wiem czemu dioda nie gaśnie po włączeniu zasilania?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to na dzisiaj koniec 🙂 dziękuję za poświęcony czas 🙂

Musze się pochwalić że udało mnie się uruchomić silniczki 🙂 niestety jak zawsze musi być małe ale 🙁 po włączeniu zasilania i odczekaniu 5 sekund pierwszy z silników powoli się rozkręcał po czym drugi startował. W tym momencie mostek strasznie się nagrzewał (poparzyłem paluchy 😋) i wyłączyłem zasilanie. Zdążyłem szybko sprawdzić niby te czujniki (ich role odgrywały switche) ale nie do końca to działało 🙁 nagrzewanie mostka może brać się z tego że silniczki pobierają zbyt dużo prądu. Czy dobrze wnioskuję?? Jeszcze zmierzyłem napięcie ma wyjściu mostka i powoli rosło czy to jest normalne zjawisko??

Jakie polecacie silniczki mało prądożerne?? 🙂

Błędem jaki wcześniej popełniłem to było stworzenie dwóch mas (tak mnie się wydaje). Ponieważ zasilanie silników miało swoją mase a zasilanie procka swoją. Gdy je połączyłem zadziałało 🙂

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

nie do końca to działało nagrzewanie mostka może brać się z tego że silniczki pobierają zbyt dużo prądu. Czy dobrze wnioskuję??

Raczej źle wnioskujesz. Jakie musiałbyś mieć silniki? Z karty katalogowej wynika że:

total curent DC up to 4A

co oznacza całkowity prąd stały do 4A. Popełniłeś gdzieś błąd montażowy i masz zwarcie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

matrix, 4A po zmostkowaniu kanałów. 2A/kanał - w sumie to i tak jest dużo 🙂 Ale przy moich pololulkach HP zatrzymanych l298 też się potrafi zagrzać (ciągną wtedy ~1,6A).

Co to znaczy, że się wolno rozkręca/wolno narasta napięcie? Bo 'wolno' jest bardzo względne 🙂 Masz dobrze diody wpięte?

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze jak sobie nie radzisz ze scrollem aby zjechać na dół i zobaczyć schamet oraz kod to wstawie tutaj 🙂

Chodziło mi o twój schemat, a nie pierwowzór. Tamten układ działał twój nie więc gdzie miałem szukać błędu? Twoja ironiczna wypowiedz, troszkę mnie irytuje. 😕

No cóż, tyle dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

chodki, jak sam zauważyłeś skopiowałem te schematy i można powiedzieć że zająłem niepotrzebnie miejsce na serwerze, a chciałem tego uniknąć. Nie czuj się kolego urażony 🙂 , wręcz przeciwnie, czytając jeszcze raz cały temat Twój post "podpowiedział" mi że i tak muszę narysować swój schemat, (tak będzie prościej, szybciej, łatwiej i wyeliminuję mi wiele niepotrzebnych pytań) a co za tym idzie od razu stworzę (hehe z tym będę miał problem) zwykłą prototypową płytkę aby mieć pewność że wszystko jest dobrze połączone 🙂 wtedy dowiem się czy wszystkie części nie są wadliwe oraz będę mógł się skupić na programie do procesora.

Poniżej przedstawiam schemat jaki wyskrobałem mam nadzieję że poprawny 🙂

odkurzacz.rar

Link do komentarza
Share on other sites

wręcz przeciwnie, czytając jeszcze raz cały temat Twój post "podpowiedział" mi że i tak muszę narysować swój schemat, (tak będzie prościej, szybciej, łatwiej i wyeliminuję mi wiele niepotrzebnych pytań)

No i o to mi właśnie chodziło, łącząc do kupy kilka różnych schematów zawszę można popełnić jakiś błąd, rysując swój łatwiej można go wyłapać... 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję że schemat jaki zrobiłem jest dobrze ponieważ nic skomplikowanego tam nie ma 🙂 tyle że z rysowaniem płytki jest problem 🙁 rozmieściłem sobie elementy tak żeby to wyszło jak najprościej, ale gdy klikam na auto route wyskakują mi czerwone jak i niebieskie linie co to oznacza?? Bo chciałem stworzyć płytkę jednostronna z elementami przewlekłymi 🙂

chodki pamiętaj ja liczę się ze zdaniem każdego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czerwone i niebieskie linie to ścieżki na warstwie TOP I BOTTOM. Zaznaczyłeś płytkę 2 warstwą. Jeśli chcesz płytę jednowarstwową to musisz w opcjach auto-rute zaznaczyć tylko warstwę bottom.

Co do schematu to jak będziesz programował procesor? Będziesz wyjmował z podstawki, nie przewidujesz złącza programującego? Aha reset do vcc daj przez rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat jest narysowany źle, ale nie pod względem połączeń, a pod względem samego rysowania w eagle. Chcąc teraz zrobić Ci tą płytkę, mam wszystkie diody zabezpieczające połączone ze sobą ale nie z driverem.

Jeśli procek jakiego użyjesz to ATTiny2313 to resetu nie musisz podpinać nigdzie.

Podłącz to podobnie jak na schemacie który ja zamieszczam. Łatwiej oprogramować poszczególne we/wy procka i trochę skomplikować schemat ideowy, niż narysować ładny schemat i męczyć się z prowadzeniem ścieżek.

odkurzacz.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.