Skocz do zawartości

Robot odkurzacz


Chester11-86

Pomocna odpowiedź

Kupiłem go na alledrogo jako "uszkodzony" - miał popalone ścieżki w układzie ładowarki akumulatorów, ale być może "uszkodzenie" dotyczyło też innych wad... Mam wrażenie, że szczotka obraca się zbyt wolno; zamiast zamiatać, nawija na siebie cały - za przeproszeniem - syf i w losowym momencie go wyrzuca 😉 Opcji na przyspieszenie nie znalazłem, a przewoltowanie silnika przy standardowych warunkach i czasie pracy raczej nie wchodzi w grę.

Tutaj jest taki sam robot (zwróćcie uwagę na biały paproch przy fotelu zaraz na początku, chociaż najgorzej jest z farfoclami 😉 )

https://www.youtube.com/watch?v=a6Ma8UZxnqY

Witam kolegę z EiTI - Wydział Elektryczny pozdrawia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pół kafla? Nawet nie wiedziałem 🙂 Zapłaciłem za niego jakieś 50zł włącznie z wysyłką - ma 3 sprawne, ale "krótkowidzące" sharpy (zabezpieczenie przed spadnięciem np. ze schodów), dwie krańcówki w zderzaku... i to tyle, jeśli chodzi o sensorykę. Dla tych sharpów było warto, do tego akumulator (niestety Ni-Cd, nie pamiętam już pojemności), 4 silniki z przekładniami i mnóstwo drobnicy. Nie pamiętam już jaki konkretnie był tam procek, ale zdaje mi się, że coś Intela :O w obudowie PLCC. Fabrycznie zablokowany, więc z sensowniejszego zaprogramowania nici, nowych nie udało mi się znaleźć. Myślałem tez o całkiem nowej płytce PCB z AVR, ale już nie do robo-odkurzacza (ta "Kasia" jest do niczego).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma na to łatwej metody, na pewno będzie to najtrudniejsze zadanie do zrealizowania. Ciężko jest zlokalizować pojazd w pokoju bez kamer/latarni IR/nadajników sygnału dzięki któremu można wyznaczyć pozycję. Było już o tym kilka tematów na diodzie, ale jeszcze nigdy nic innowacyjnego i prostego tam nie opisano.

Masz dwa "najłatwiejsze" wyjścia, możesz zapisać w programie miejsce, z którego robot zawsze startuje, a następnie nanosić na mapę umieszczoną w pamięci robota wykonywane ruchy. Konieczny byłby tutaj jednak dobry napęd z enkoderami i kontrola przemieszczenia. Drugi sposób, nadaję się tylko do prostych pomieszczeń. W momencie, w którym chciałbyś powrócić do bazy (bo zakładam, że chodzi właśnie o coś takiego) dojeżdżałbyś do dowolnej ściany, a następnie objeżdżał pomieszczenie wzdłuż ścian, aż natrafisz na bazę. Tutaj z kolej przeszkodami byłoby wszystko co stoi przy ścianach.

Żadne z tych rozwiązań nie jest łatwe i skuteczne w 100% 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! 🙂 a jak to jest ze światłolubami?? jaki zasięg mogę mieć takie roboty?? Czy musi panować całkowita jasność ?? Czy zamiast światła widzialnego można tak przerobić światłoluba aby reagował na podczerwień?? Np z jednego miejsca wysyłane są za pomocą diody ir sygnały a rozstawione w koło lub tylko na przodzie odbiorniki mogę to odebrać?? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zasięg zależy o wielu czynników, nie osiągniesz jednak dobrych efektów taką techniką. Zwróć uwagę, że promienie IR będą się odbijały od ścian i innych przedmiotów - doskonale można to przetestować przy użyciu telewizora i jego pilota, możesz kierować pilot w sufit czy ściany, a kanał i tak się zmieni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Stworzyłem sobie schemat a także zaprogramowałem procesor tak jak w tym temacie: https://www.forbot.pl/forum/topics7/beam-moj-pierwszy-programowany-robot-rumcajs-vt1579.htm?highlight=rumcajs tylko że użyłem mostka L298 i po zaprogramowaniu procesora oraz podłączeniu do zasilania nic się nie dzieję 🙁 dlaczego??

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Czarodziejskiej kuli nie posiadam z fusów też nie wróże więc nie wiem, ale może jakoś ułatwisz nam zadanie i pokażesz ten schemat i program?

P.S Nie rozumiem czemu umieściłeś to pytanie w tym temacie 😉

Edit

Kurde nie zajarzyłem, że to Ty jesteś autorem tego wątku, wziąłem Cie za kogoś innego... Hmm jak ja to zrobiłem?! 🤯🤯😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.