Skocz do zawartości

Procesory PIC16F8xx, Start.


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Mam zamiar zacząć przygodę z PICami, ale nie chcę się bawić w kupowanie drogich płytek startowych, więc postanowiłem zrobić sobie samemu płytkę startowa.

Właściwie to mam 2 procesory PIC16F84 i PIC16F819, natomiast nie chcę się bawić w programatory na RS232 czy LPT, więc kupię i tak PICKIt 2 na USB, głownie dla tego ze już powoli z zadnym RSów czy LPTków kompie ich nie mam.

Układy chce programować w płytce i dla tego mam pytanie co do obwodu RESET, na który podawane jest napięcie programujące. Czy można go skonstruować w ten sposób jak na rysunku?

Na samej płytce nie planuje nic poza dioda LED RGB, potencjometrem, i 2 mikroswiczami.

Wszystko będę robił na uniwersalnej płytce, więc nie bezie tam mnóstwa bajerów.

Na koniec mam jeszcze może takie trywialne pytanie, ale czy PIC16F819 można sobie tak zblokować jak AVRa, że do odblokowania będzie potrzebny programator równoległy, czy PICi są pozbawione tej ułomności AVRów

Link do komentarza
Share on other sites

Cieszę się, że ktoś jednak chce powalczyć z mikrokontrolerami firmy Microchip 🙂 PICkit2 to świetne narzędzie, nie tylko sam programator! Może warto rozważyć zakup wraz z prostą płytką testową? Cena nie jest dużo wyższa a po otrzymaniu paczki możesz od razu zacząć się bawić.

Narysowany przez Ciebie schemat działałby poprawnie, jednak trzeba pamiętać, że nie tylko MCLR musi być odpowiednie odizolowany. Wszystko masz opisane tutaj, strona 31/86, rysunek 3-1. Polecam jednak zapoznać się z całym rozdziałem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. rozważałem zakup i PICKit2 + płytka startowa do niego, ale jednak finansowo mnie, braknie, a z części które mam w szufladzie spokojnie na uniwersalce sklecę sobie Demo Board. Zasadniczo plan na dzień dzisiejszy jest taki:

1. podstawka pod MCU + PIC16F84 (podstawy nauki) + PIC16F819 ( nauka rozszeżona o bajery klasy sprzętowy I2C/SPI, A/C, PWM). Do tego Kwarc 2.4576MHz.z możliwością odłączenia zworkami.

2. druga podstawka po inny scalak jak np. PCF8574, ale na zasadzie podstawka + golpiny które kabelkami pozwolą podłączyć dowolny scalak do niej.

3. Jedna dioda RGB, lub dwukolorowa, zależy co znajdę w moim składzie, na pewno 2 przyciski, i potencjometr z obwodem RC.

Ogólnie na początek chcę opanować prostą wykałaczkę w postaci PIC16F84, potem przejść na PIC16F819 i jak się uda (i spodoba 😎 ) w przyszłości na PIC24.

Jeżeli chodzi o 8 pinowe PIC12, to jednak w tej dziedzinie zostanę przy AVR TINY25/45/85 i 13 bo za dużo pracy i czasu mnie kosztowało ich opanowanie.

Na razie schemat wyewoluował do tego:

Dołączę się do tematu.Skąd można za darmo uczyć się programowania pic? Skąd wy się uczyliście?

Za darmo zasadniczno tylko z not Microchipa, ale trzeba znać Angielski, choć trzeba przyznać że są napisane na tyle przystępnie że nawet osoba taka jak ja która całe życie uczyła ie Rosyjskiego i Angielski zna 5/10, daje radę.

Jeżeli chodzi o PIC16F84 to ja zakupiłem sobie książkę "Mikrokontrolery PIC16F8x w praktyce" pana Tomasza Jabłońskiego, która notabene jest niczym innym jak polskim tłumaczeniem noty katalogowej PIC16F84, wzbogaconym o opis oprogramowania MPLAB i przykłady prostych programów.

Co do za darmo to tylko MPLAB i asembler w nim zawarty, bo kompilatory C czy innych języków są już płatne z tego co wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Odświeżę trochę temat. Otóż tak. zaopatrzyłem się w starter KIT pod PICi od MICROCHIPa. Koszt to 135zł + wysyłka na ELFIE, ale jeszcze przed podwyżka VAT. Niestety wszystkie PICi do płytki nie pasują, więc i tak będę zmuszony zrobić sobie własny starter KIT PCB.

Oto i on:

Znalazłem też fajne środowisko programistyczne na początek:

http://www.mikroe.com/eng/products/view/9/mikrobasic-pro-for-pic/

Jest to co prawda kompilator BASICa ograniczony do 2KB, ale jego składnia przypomina bardziej C. No i moim zdaniem twórcy BASCOMa powinni sobie zobaczyć jak kompilator powinien wyglądać, bo BASCOM przy tym wygląda jak jakieś Biedaszyby.

__________

Link do komentarza
Share on other sites

Poniewarz mam zamiar w tym miesiącu wreszcie wystartować z PICami ponawiam pytanko.

Na koniec mam jeszcze może takie trywialne pytanie, ale czy PIC16F819 można sobie tak zblokować jak AVRa, że do odblokowania będzie potrzebny programator równoległy, czy PICi są pozbawione tej ułomności AVRów

Chodzi o to czy jak zablokuję np. pin Reset (zrobię z niego pin I/O) to da się odblokować procesor, programatorem z PICKIT2 czy trzeba jakiegoś specjalnego ?

PS.

Sam znalazełm odpowiedz, brzmi można, ale nie jest to takie proste jak w przypadku AVRów, co akurat jest znaczącym plusem. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.