Skocz do zawartości

Jaki tranzystor 20A - Mostek H na przekaźnikach.


Kaytec

Pomocna odpowiedź

Witam. Układ ma sterować dwoma silnikami od wycieraczek (Sygnałem PWM), nie wymaga dużej szybkości przełączania więc może być zrobiony na przekaźnikach i dwóch tranzystorach mocy. Silniki nie podbiorą więcej niż 20A (12V). Oczywiście znam stary i sprawdzony układ na tranzystorze 2n3055 , jednak ma on już ponad 50 lat. Ma pewne "zalety" - jest niezniszczalny, generuje taką samą ilość ciepła co rakiety z programu Sojuz, a kosztuje tyle co pół litra benzyny. Jeśli nie znajdę nic lepszego to użyję właśnie jego.

Teraz pytanie: Jaki użyć tranzystor?

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście MOSFET typu N. A jaki? STP60NF06 (tańszy), SUP75N06(droższy), IRFZ44N (łatwo dostępny i dobry). Od wyboru do koloru. Tylko nei bierz BUZ11, bo jest beznadziejny - staraj się wybrać tranzystor o niskim oporze po załączeniu, pamiętaj o odpowiednim napięciu załączania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Z tym "nie znajdę nic lepszego" to raczej żart ( chyba, że Ci chodzi o cenę ). W obecnej ofercie jest masa MOS-ów o kilka klas lepiej się tu nadających niż 3055. Jak wspomniano, szukaj z jak najmniejszym Rds ( nie patrz że mają Idmax np. kilkaset Amprów ), radziłbym np. IRLB3034. Będzie robił praktycznie za kawałek drutu.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi po prostu o mostek H dla którego prądy rzędu 15A nie zrobią wrażenia. Samo przełączanie kierunku obrotu silnika chciałem zrealizować na przekaźnikach, a regulację prędkości PWM i tranzystorem IRFZ44N. Ale przy takim układzie miałbym aż osiem przekaźników co trochę "dziwnie wygląda".

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, skąd te "wyliczenia". 8 przekaźników tam, gdzie wystarcza jeden / dwa, jakiś transoptor ( po co ? ). Napisałem jakie MOS-y należy użyć, obecnie w TME za rozsądną cenę można nabyć np. IRF2804. Ale, jak ignorujesz te rady i chcesz do ok. 20A dawać IRFZ44 to działaj....

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Xweldog: A jak sobie wyobrażasz zmianę kierunku obrotu silników zrealizowaną na jednym przekaźniku?

Do zmiany kierunku potrzeba na jeden silnik 4 przekaźniki, lub tranzystory. Proszę czytać uważniej mowa jest cały czas o mostku H - jest nawet w temacie wątku. A skoro są dwa silniki co też było napisane na początku to przekaźników wychodzi osiem.

Niestety nie mam dostępu do polecanych przez ciebie tranzystorów. Za to do IRFZ44N mam.

Dziękuje za cenne rady m.in zbudowania mostka H na jednym przekaźniku. Transoptory po to żeby odizolować od tego procesor.

Link do komentarza
Share on other sites

Kaytec, robi się pół mostka na tranzystorach a pół na jednym przekaźniku, który zmienia biegunowość. Tranzystorami sterujesz PWMem przez co zmieniasz obroty, a kierunkiem sterujesz za pomocą przekaźnika.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Można prosić schemat? Bo pomysł niezły, w takim razie zwracam honor. Bardzo ciężko o sprawdzony schemat mostka na mosfetach, a nie chciałbym nic popalić bo budżet ograniczony.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.