Skocz do zawartości

Tesla- mój pierwszy linefollower


Pomocna odpowiedź

Witam!

Od dłuższego czasu czytam to forum i uzależniłem się, musiałem zbudować robota! Po skompletowaniu funduszy i części zlutowałem płytę główną zrobioną na płytce uniwersalnej, dlaczego na uniwersalnej? Otóż jestem początkujący i nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w lutowaniu, a poza tym na płytce uniwersalnej łatwiej było spełnić inne założenie- robot ma być rozwojowy, jego PIERWSZYM zadaniem będzie pełnienie funkcji linefollowera, później prawdopodobnie będzie rozbudowywany, ot tak dla zabawy oraz nabywania doświadczenia z dziedziny elektroniki, programowania oraz robotyki. Dlatego prawie wszystkie piny atmegi i mostka są na goldpinach.

Budowa (jak skończę robota i przeniesiemy to do działu z ukończonymi projektami to ładnie to wypunktuję):

Mózgiem robota będzie ATmega8 (w obudowie DIP). Mostek H to L293d (czym to się różni od wersji bez "d" ?). Czujniki to 3 CNY70 (robot nie będzie rozwijał astronomicznych prędkości). Napęd stanowić będą mikroserwa przedstawione na zdjęciach (względy ekonomiczne). Robot będzie wykonany ze spienionego PCV o grubości 6mm (mam jeszcze drugą o grubości 5mm). Takie dostałem za darmo w pobliskiej agencji reklamowej więc nie wybrzydzam, bo koszty spienionego pcv są spore.

No i uzasadnienie planowanego imienia (od razu je zastrzegam! 😅 ), po prostu podziwiam geniusza jakim był Nikola Tesla- dla zainteresowanych Wikipedia: Nikola tesla

Postęp prac:

*02-12-2010

Na dzień dzisiejszy mam gotową płytkę uniwersalną, przerobione mikroserwa i zrobioną płytkę modułu czujników (będą one oddzielnie, nie podobają mi się roboty ze skośnie ustawioną płytką z czujnikami na płycie głównej, ale to tylko moja opinia). Prawdopodobnie użyję kół od zabawki. Robota zasilać będę z 6 akumulatorków-paluszków AA (nie stać mnie na pakiet modelarski i na ładowarkę, a takich aku mam dużo w domu i kilka ładowarek.

Galeria: (na razie kamerką internetową, serdecznie za to żałuję i obiecuję poprawę, ładuję akumulatorki do aparatu)

płyta główna i koła

mikroserwo

czujniki od spodu

*3.12.2010

Wczoraj w nocy przymocowałem kółka do serw, wyciąłem płytę podwozia oraz przykleiłem serwa z kołami do płyty. Pare zdjęć, tym razem aparatem. Na zdjęciach płyta główna tylko leży na robocie, jeszcze jej nie przymocowałem.

nie kupiłem jeszcze kółka swobodnego, ale robot będzie w takiej pozycji (wypoziomowany):

mocowanie na hot glue, niezbyt estetyczne, ale tam nikt nie zagląda:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mostek H to L293d (czym to się różni od wersji bez "d" ?

Męczymy tą sprawę od tematu Waldka-światłoluba 😉 "D" oznacza przeciwprzepięciowe diody zintegrowane w obudowie mostka.

Trzymam kciuki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Program napiszę sam. W chwili obecnej mam problemy z elektroniką więc robię od nowa podstawkę programatora, żeby wykluczyć (lub potwierdzić) problem ze strony płytki robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.