Skocz do zawartości

Chcę zrobic światłoluba z kołami skrętnymi


AbrahamŚwinkoln

Pomocna odpowiedź

Mam problem:

Nie wiem 😳 jak zrobić światłoluba z kołami skrętnymi...

Mam starą zabawkę(autko) na sterowanie i wsadziłem do niej jeden układ L293D odpowiadający za jazdę w przód i teraz chce dołączyć drugi tak żeby koła się skręcały...

W tej zabawce jest już silniczek podłączony do układu skrętnego tylko nie wiem jakiego układu użyć i jak to podłączyć żeby było tak że gdy światło pada na jeden fototranzystor to koła skręcały w jedną stronę, a jak na drugi to w druga( przy użyciu jednego silniczka ) help 😕🤯

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Należałoby zrobić układ różnicowy aby silnik skręcający skręcał w tę stronę,
z której ma silniejszy sygnał.

Poczytaj o wzmacniaczach operacyjnych.

Zadanie to wydaje się zdecydowanie trudniejsze od zwykłego światłoluba...

POWODZENIA

Link do komentarza
Share on other sites

klonyyy, nie.

AbrahamŚwinkoln, zwykły silniczek DC będzie ciężki do wykorzystania do napędu kółka skrętnego. Problem polega na tym, że nie wiesz o ile się silniczek obrócił, więc łatwo może dojść do sytuacji, że kółko obróci Ci się np o 90 stopni i będzie blokować robota. Albo obróci się o więcej niż 90 i będzie skręcać w złą stronę. Można temu zaradzić korzystając z krańcówek, ale to byś musiał wykorzystać uC, albo zaprzyjaźnić się z bramkami logicznymi.

Można też wykorzystać serwo, dzięki czemu nie będziesz potrzebował dodatkowych czujników, ale nawet wtedy najłatwiej będzie zrealizować układ na jakimś uC.

Podsumowując, jeśli szukasz sposobu aby sprytnie połączyć kabelki w standardowym schemacie światłoluba, tak żeby działał z kołem skrętnym - muszę Cię rozczarować - nie da się 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

klonyyy, nie.

AbrahamŚwinkoln, zwykły silniczek DC będzie ciężki do wykorzystania do napędu kółka skrętnego. Problem polega na tym, że nie wiesz o ile się silniczek obrócił, więc łatwo może dojść do sytuacji, że kółko obróci Ci się np o 90 stopni i będzie blokować robota. Albo obróci się o więcej niż 90 i będzie skręcać w złą stronę. Można temu zaradzić korzystając z krańcówek, ale to byś musiał wykorzystać uC, albo zaprzyjaźnić się z bramkami logicznymi.

Można też wykorzystać serwo, dzięki czemu nie będziesz potrzebował dodatkowych czujników, ale nawet wtedy najłatwiej będzie zrealizować układ na jakimś uC.

Podsumowując, jeśli szukasz sposobu aby sprytnie połączyć kabelki w standardowym schemacie światłoluba, tak żeby działał z kołem skrętnym - muszę Cię rozczarować - nie da się 😋

moim zdaniem konstrukcja mechanizmu skrętnego (przynajmniej w tych tańszych modelach bo nie wiem jak jest w profesjonalnych zabawkach) nie pozwala na wykonanie 90 stopniowego skrętu kół, istnieją proste ograniczenia, które temu zapobiegają. Tak więc jeśli podłączysz napięcie do silnika odpowiadającego za skręt kół to obróci on je o pare stopni i nic poza tym. Więc nie potrzebne są według mnie żadne czujniki aby sprawdzać stam wychylenia kół.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm, a gdyby tak podłączyć do wyjścia ENABLED mostka oba tranzystory i jeszcze dodatkowo podpiąć je pod sterowanie kierunkiem obrotu silnika (jeden do jednej nóżki, drugi do drugiej) to nie kręciło by to silnikiem skrętnym raz w lewo raz w prawo w zależności od przewodzenia któregokolwiek z tranzystorów? Zostaje jeszcze kwestia sterowania silnikiem napędzającym całą konstrukcję ale to już prostsza sprawa:)

W ogóle dobrze myślę?

Edit: ENABLED można również podłączyć do 'vcc'. w końcu po co nam sterowanie prędkością skrętu;d

Link do komentarza
Share on other sites

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4cf216c4c3bd58094.jpg

patrząc na ten schemat światłoluba i chcąc sprawić aby na przykład silnik podłączony do wyjść 1Y i 2Y , krecił się w lewo lub prawo w zależności od strony padania światła wystarczy podłączyć do wejść 1A i 2A po jednym tranzystorze (w taki sam sposób jak zostały podączone do wejść 1A lub 4A). A co do drugiego silnika poruszającego robotem do przodu lub tyłu to mysle że już sam coś wymyslisz.

Link do komentarza
Share on other sites

AbrahamŚwinkoln, nie doczytałem, że chodzi o przerobienie gotowej zabawki. Ale tak czy inaczej, brak zabezpieczeń przed zbyt dużym wychyleniem to nie jest dobry pomysł. Jeśli sterujesz silnikiem tak żeby się obracał, a wał jest zatrzymany, to przez silnik płynie duży prąd (prąd zwarcia). Jeśli taka sytuacja potrwa dłuższą chwilę, to nie będzie to zdrowe dla silnika i dla mostka prawdopodobnie też.

No i jestem ciekaw jak chcesz rozwiązać sytuację kiedy po skręcie oba fototranzystory zostaną równo oświetlone. Nie mając informacji o pozycji kółek, nie wyprostujesz ich.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.