Skocz do zawartości

Problem z programowaniem - źle zaprojektowana płytka?


fihu

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,
jako projekt na uczelni, mam zrobić moduł do sterowania zdalnego przez bluetooth samochodzika. Do tego celu zaprojektowałem płytkę zamieszczoną poniżej

procesor: atmega 168-20pu

Wytrawiłem, polutowałem i w momencie gdy chciałem przystąpić do programowania pojawiły się komplikacje.

Do programowania wykorzystuję programator pod USB. Przy próbie zaprogramowania procka, wyrzuca mi errory, że wogóle go nie wykrywa(AVRDude). Po przełożeniu procka, do płytki stykowej, podłączeniu programatora bezpośrednio do pin'ów programuje się bez problemu, a po wsadzeniu do układu działa (testowane na podstawie programu migającego diodą).

Problemu doszukuję się w złączu ISP, a dokładniej w tym, że podczas programowania procesor zasilam z zewnątrz, przy czym po przejsciu przez stabilizatory uzyskuję napięcie 3.3V na procesorze (a programator na usb domniemam ma 5V). Vcc na pinie programatora pozostawiłem nie podpięte.

Podsumowując czy jeśli podczas programowania programatorem przez USB dającym 5V zasilam procek napięciem 3.3V może być przyczyną wyżej wymienionych nieprawidłowości? Jeśli nie to gdzie indziej powinienem doszukiwać się błędu?

Link do komentarza
Share on other sites

sprawdź czy jest połączenie między pinami masy programatora a masą procesora...

jest

edit: w sumie to sprawdzałem na połączonym po czym po paru próbach w akcie desperacji spróbowałem też na nie połączonym. Pytanie jak powinno być?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

fihu, masy powinny być połączone. VCC z gniazda ISP powinno być podłączone z VCC mikrokontrolera.

Jak wyobrażasz sobie połączenie zasilania programatora zasilanego z 5V z układem zasilanym 3,3V?

fihu, piszesz, że masy masz połączone, ale na płytce tego nie widać. Jeśli nie połączysz tych mas to nie zaprogramujesz mikrokontrolera. Pin Vcc w złączu programatora możesz zostawić nie podłączony. Powinieneś również podłączyć do masy wszystkie piny GND mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak wyobrażasz sobie połączenie zasilania programatora zasilanego z 5V z układem zasilanym 3,3V?

Wyobrażam to sobie tak: programator STK500v2 ma zworkę do ustawiania VCC, gdy jest założona to zasilamy z programatora, napięcie maksymalne w tym wypadku wynosi 5V, natomiast gdy zworka jest zdjęta to do pinu VCC doprowadzamy napięcie zasilania programowanego układu, które musi się mieścić w przedziale 1,8V - 6V. W przypadku takiego programatora to co napisałem w poście powyżej jest prawdą.

Najprościej byłoby gdyby fihu podał jaki ma programator.

Link do komentarza
Share on other sites

co do programatora, jest to pożyczony samorób stworzony przez kolegów, w każdym bądź razie w komputerze wykrywany jest jako USBTiny

ps: dziękuję za spore zainteresowanie z Waszej strony

edit: czyli domniemam, ze wystarczy połączyć GND programatora z GND płtyki, podpiąć zasilanie do płytki, zdjąć zworkę na programatorze,

i teraz czy pin pin Vcc programatora zostawić luzem czy podpiąć go pod 3.3V poprowadzone z płytki?

Link do komentarza
Share on other sites

Wyobrażam to sobie tak: programator STK500v2 ma zworkę do ustawiania VCC, gdy jest założona to zasilamy z programatora, napięcie maksymalne w tym wypadku wynosi 5V, natomiast gdy zworka jest zdjęta to do pinu VCC doprowadzamy napięcie zasilania programowanego układu, które musi się mieścić w przedziale 1,8V - 6V. W przypadku takiego programatora to co napisałem w poście powyżej jest prawdą.

Dobrze, że się poprawiłeś.

fihu, wystarczy, że połączysz masy. Vcc możesz zostawić niepodłączone lub podłączyć do Vcc układu i wtedy zasilać programator z układu. BTW rozwiązanie swojego problemu masz już w pierwszym poście grabo, tylko trzeba umieć skorzystać z pomocy.

Link do komentarza
Share on other sites

dziękuję za odpowiedzi, jak tylko polutuje tak jak trzeba i przetestuję zamieszczę informację o efektach

edit: wszystko zaczęło działać, dzięki wielkie za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.